
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 року м. ОдесаСправа № 1540/3432/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення пенсії з 87% на 70% при виконанні постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі №521/20337/14-а та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 травня 2014 року на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі №521/20337/14-а у розмірі 87% від середнього заробітку з урахуванням вже отриманих сум пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позов обґрунтований тим, що Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року, по справі № 521/20337/14-а, за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. В абз. 6 резолютивної частини вищевказаної постанови зазначено: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійсните перерахунок, призначеної пенсії ОСОБА_1 пенсії, з 20 травня 2014 року з урахуванням «інших виплат», згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 24 вересня 2014 року№32896/я/15-53-05-026 про складові заробітної плата, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто, суд зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, які були нараховані та виплачені з 20 травня 2014 року призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». Вищевказана постанова, набрала чинності негайно, після її проголошення. Управління Пенсійного фонду України Малиновському районі виконало постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року до справі № 521/203375/14-а. Проте, розмір пенсії ОСОБА_1 фактично не змінився, так як їй по телефону повідомили про те, що так як вона на теперішній час працює то орган Пенсійного фонду України проводив утримання податку з доходів працюючих громадян, які отримують пенсію. 29 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою від 27.03.2018 р. про підстави залишення розміру пенсії без змін. На звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії за рішенням суду управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси листом від 12 квітня 2018 р. №140/Л-1 повідомило, що обчислено пенсію виходячи із 70% середньомісячного заробітку, як це визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час перерахунку. Окрім того, їй було надано копію протоколу управління ПФУ 13277 від 22.09.2011 де вбачається відсотковий розмір пенсії - 87% від середньомісячної заробітної плати, який був встановлений на дату призначення пенсії та копію розпорядження 820420 від 09.07.2015 року де встановлено відсоток пенсії від заробітної плати на рівні 70%. З даною позицією Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі позивач не погоджується, а тому звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що Позивач знаходиться на обліку в об'єднаному управлінні з 22.07.2011 року, та отримує пенсію відповідно до закону України "Про державну службу". Позивач від 27.03.2018 року звернулась до об'єднаного управління із заявою, в якій просила повідомити розмір пенсії, порядок її розрахунку на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі № 521/203337/14-а та який розмір надбавки за вислугу років включено для розрахунку пенсії. Також, просила надати засвідчені копії розпоряджень про призначення пенсії та про перерахунок пенсії на виконання рішення суду, засвідчені копії довідок про заробітну плату, які надавались для призначення та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Листом об'єднаного управління від 12.04.2018 року № 140/Л-1 Позивачу повідомлено, що в липні 2015 року проведено перерахунок пенсії на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі № 521/20337/14-а, щодо зобов'язання здійснити перерахунок, призначеної пенсії, з 20 травня 2014 року з урахуванням "інших виплат", згідно довідки державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 24 вересня 2014 року № 328966/я/15-53-05-026 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсія Позивачу була перерахована із заробітку 3838, 20 грн. ( оклад 960, 00 грн.; надбавка за ранг 70, 00 грн.; надбавка за вислугу років- (25%) 257, 50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 338, 94 грн.; надбавка за високі досягнення 605, 11 грн.; премія 685, 29 грн.; премія до державних свят та ювілейних свят 197, 25 грн.; інші виплати 724, 11 грн.) в розмірі 70% чинному на час проведення перерахунку, розмір склав 2686, 74 грн. Також Позивачу надані копії протоколу від 22.09.2011 року № 13277 про призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" з 22.07.2011 року, розпорядження від 09.07.2015 року № 820438 про її перерахунок на підставі Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2015 року по справі № 521/20337/14-а з 20.05.2014 року, розрахунок страхового стажу та копії довідок про заробітну плату. Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону України "Про державну службу". Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Ухвалою суду від 12.07.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 13.09.2018 року клопотання представника позивача задоволено та продовжено строк підготовчого провадження у справі до 12.10.2018 року.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року, по справі № 521/20337/14-а, за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
В абз. 6 резолютивної частини вищевказаної постанови зазначено: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійсните перерахунок, призначеної пенсії ОСОБА_1 пенсії, з 20 травня 2014 року з урахуванням «інших виплат», згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 24 вересня 2014 року№32896/я/15-53-05-026 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач від 27.03.2018 року звернулась до об'єднаного управління із заявою, в якій просила повідомити розмір пенсії, порядок її розрахунку на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі № 521/203337/14-а та який розмір надбавки за вислугу років включено для розрахунку пенсії.
Листом об'єднаного управління від 12.04.2018 року № 140/Л-1 позивачу повідомлено, що в липні 2015 року проведено перерахунок пенсії на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі № 521/20337/14-а, щодо зобов'язання здійснити перерахунок, призначеної пенсії, з 20 травня 2014 року з урахуванням "інших виплат", згідно довідки державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 24 вересня 2014 року № 328966/я/15-53-05-026 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Пенсія позивачу була перерахована із заробітку 3838, 20 грн. ( оклад 960, 00 грн.; надбавка за ранг 70, 00 грн.; надбавка за вислугу років - (25%) 257, 50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 338, 94 грн.; надбавка за високі досягнення 605, 11 грн.; премія 685, 29 грн.; премія до державних свят та ювілейних свят 197, 25 грн.; інші виплати 724, 11 грн.) в розмірі 70% чинному на час проведення перерахунку, розмір склав 2686,74 грн.
Проте суд вважає, що відповідачем невірно був зроблений перерахунок пенсії, з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Положеннями ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Зі змісту наведених норм вбачається, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Стаття 37 Закону України «Про державну службу» регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям.
На виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року, по справі № 521/20337/14-а відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача.
Зазначений перерахунок пенсії у розмірі 70 відсотків від заробітної плати державного службовця позивачу був здійснений на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 20 травня 2014 року).
Зміни у законодавстві щодо підстав призначення та розміру пенсії в частині визначення розміру відсотку заробітної плати стосуються осіб, які звернулись за призначенням пенсії після набуття чинності такими змінами законодавства, та не можуть застосовуватися при здійсненні перерахунку вже призначеної пенсії.
Тому суд вважає дії відповідача щодо самостійного зменшення розміру відсотків пенсії від заробітної плати при перерахунку вже призначеної пенсії позивачу є неправомірними, так як в межах спірних правовідносин фактично мало місце обчислення раніше призначеної пенсії з урахуванням додаткових показників заробітної плати, які не були враховані при її призначенні.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився на підставі судового рішення у зв'язку із захистом позивачем свого права щодо невірного нарахування пенсії, до якої не було включено певних складових заробітної плати.
При цьому, судове рішення стосувалося виключно складових заробітної плати, які б мали бути враховані при призначенні позивачу пенсії, і не стосувались відсоткового відношення (розміру) заробітної плати, з якого призначається пенсія державним службовцям.
Враховуючи те, що позивач звернулася за перерахунком пенсії, а не за її призначенням, суд доходить висновку, що орган Пенсійного фонду повинен зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі, судового рішення, виходячи з розміру 87 відсотків від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду від 13.03.2018 року по справі №564/2288/16-а та від 22.03.2018 року по справі №204/4023/17.
Також суд враховує, що позивач з 10.02.2017 року перейшла на пенсію за віком за загальними умовами призначення (а.с. 203), що підтверджується розпорядженням від 10.02.2017 року №820438, та її розмір пенсії збільшився.
А тому суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 травня 2014 року на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі №521/20337/14-а у розмірі 87% від середнього заробітку з урахуванням вже отриманих сум пенсії, підлягають частковому задоволенню, а саме зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 травня 2014 року по 10.02.2017 року.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі Гірвісаарі проти Фінляндії зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що позивач звернулася за перерахунком пенсії, а не за її призначенням, суд доходить висновку, що орган Пенсійного фонду повинен зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі, судового рішення, виходячи з розміру 87 відсотків від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з урахуванням того, що позивач з 10.02.2017 року перейшла на пенсію за віком за загальними умовами призначення, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41249156, місцезнаходження: 65007, м. Одеса, вул.. Прохорівська, 3) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо зменшення пенсії ОСОБА_1 з 87% на 70% при виконанні постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі №521/20337/14-а.
Зобовязати Малиновське обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 травня 2014 року по 10.02.2017 року у розмірі 87% від середнього заробітку з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
СуддяЕ.А.Іванов
.