
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
01 листопада 2018 року СєвєродонецькСправа № 2а/1270/9489/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а/1270/9489/2012 за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн,
ВСТАНОВИВ:
23 жовтня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а/1270/9489/2012 за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн, стягувача - з Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління ДФС у Луганської області.
В обґрунтування заяви зазначено, що згідно із Законом України від 04 липня 2013 року № 406-VІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи функції з адміністрування єдиного внеску були передані від органів Пенсійного фонду - органам Міністерства доходів і зборів. В спірних відносинах з боржником Головне управління ДФС у Луганській області фактично є правонаступником Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Заявник та відповідач у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 83, 90). Клопотанням від 31 жовтня 2018 року № 4413/07/Т заявник просив розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі уповноваженого представника (арк. спр. 89).
Представник Головного управління ДФС у Луганській області у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 85). Правом подати до суду відзив на заяву Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження не скористався.
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини девятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9489/2012 адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн задоволено повністю. З ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області стягнуто заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн (чотири тисячі десять гривень 30 копійок) (арк. спр. 19-21).
Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9489/2012 в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили 19 січня 2013 року.
28 січня 2013 року позивачу за постановою від 24 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9489/2012, яка підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України Про виконавче провадження, видано виконавчий лист (арк. спр. 8, 32, 64).
Постановою старшого державного виконавця Сватівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 05 квітня 2018 року відкрито виконавче провадження ВП № 56080225 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а/1270/9489/2012, виданого Луганським окружним адміністративним судом 28 січня 2013 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області заборгованості у розмірі 4010,30 грн (арк. спр. 65, 74-76).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року відновлено втрачене судове провадження в адміністративній справі № 2а/1270/9489/2012 в частині процесуальних документів: ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2012 року про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі, постанови Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року та документів по справі: позовної заяви управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області від 26 листопада 2012 року № 4700/06-19, вимоги № Ю-402 від 01 листопада 2012 року щодо стягнення з ОСОБА_1 боргу у розмірі 4010,30 грн (арк. спр. 24-25).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року замінено стягувача в виконавчому провадженні № 49979841 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 28 січня 2013 року у справі № 2а/1270/9489/2012, з управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на правонаступника Білокуракинське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81, код ЄДРПОУ 41246789) (арк. спр. 50-52).
11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України від 04 липня 2013 року № 406-VІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи (далі Закон № 406), яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Пунктом 3 розділу ІІ Закону № 406 встановлено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Законом № 406 внесено зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі за текстом Закон № 2464).
Відповідно до положень частини другої статті 12 Закону № 2464 (з урахуванням змін, внесених Законом № 406) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 Про утворення Державної фіскальної служби утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 311 Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
З системного аналізу норм Закону № 406 та Закону № 2464, у взаємозвязку з постановами Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 Про утворення Державної фіскальної служби та від 6 серпня 2014 року № 311 Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України, слідує, що станом на теперішній час функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування належать Державній фіскальній службі України та її територіальним органам, як правонаступникам реорганізованого шляхом перетворення Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні, який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня і у спірних правовідносинах належним стягувачем повинне бути Головне управління ДФС у Луганській області.
Актом передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 03 жовтня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Міністерства доходів і зборів України серед іншого передано заборгованість ОСОБА_1 по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині недоїмки, штрафів, пені та авансових платежів/переплат (арк. спр. 66-67).
Частиною пятою статті 15 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII Про виконавче провадження встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обовязковими тією мірою, якою вони були б обовязковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження - стягувача, з Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а/1270/9489/2012 за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн задовольнити.
Замінити у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а/1270/9489/2012, виданого Луганським окружним адміністративним судом 28 січня 2013 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010,30 грн (чотири тисячі десять гривень 30 копійок) стягувача з Білокуракинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом пятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяТ.І. Чернявська