
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 року м. Одеса Справа № 815/2924/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про проведення з 23.09.2012 року перерахунку та призначення пільгової пенсії по списку №1, згідно ст.. 100, ст.. 13 пунктом а, ст.. 19 ЗУ Про пенсійне забезпечення та ст.. 40, ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, додати згідно ч. 3 ст. 24 ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування страховий стаж по одному році, та переглянути трудовий стаж,-
ВСТАНОВИВ:
Позов обґрунтований тим, що 26.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду у м. Одесі, для отримання інформації щодо розрахунку розміру належної йому пенсії за віком, коефіцієнту, що використовується при індексації розміру належної позивачу пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі позивачу було надано відповідь відповідно до якої позивач отримує пенсію за віком з 23.09.2012 року за Списком № 1 згідно ст.. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також у відповіді було зазначено, що загальний стаж позивача становить - 23 роки 3 місяці 4 дні; пільговий стаж - 5 років 06 місяців 19 днів (у тому числі: робота за Списком №1 - 5 років 3 місяці 5 днів + навчання, яке зараховано у пільговий стаж - 03 місяці 14 днів) проте, згідно відповіді Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.09.2016 року, зазначено, що розмір пенсії що нараховувалась позивачу обчислювалась з урахуванням страхового стажу 23 роки 02 місяці 25 днів, в т.ч. пільгового - 05 років 06 місяців 19 днів, та середньомісячної заробітної плати 1169, 56 гривень ( індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,58443), визначеної на підставі довідки про заробітну плату від 12.06.2013 року № 22, виданої ВАТ «Київметробуд» тунельний загін № 14 за період роботи з 01.03.1985 року по 30.11.1990 рік та з 21.06.2001 року - за даними персоніфікованого обліку. Також позивач зазначає, що йому не було зараховано до трудового стажу роботи на Українсько Російсьокму СП «Террикон» та ЧПФ «Витюр». У зв'язку з тим, що позивач має стаж роботи електрозварника ручного зварювання, то відповідно повинен отримувати пенсію як особа, що виконувала роботи передбачені п. 12 списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право пенсію за віком на пільгових умовах, однак позивачу в нарахуванні такого виду пенсій було відмовлено. Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок а списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. За таких обстави позивач вважає, що при наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком також позивачем зазначено, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. В звязку з чим, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу 23 роки 02 місяці 25 днів, в тому числі пільгового - 05 років 06 місяців 19 днів, та середньомісячної заробітної плати 1169,56 грн. ( індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,58443), визначеної на підставі довідки про заробітну плату від 12.06.2013 № 22, виданої ВАТ «Київметробут» тунельний загін № 14 за період роботи з 01.03.1985 по 30.11.1990 та з 21.06.2001 - за даними персоніфікованого обліку. Пенсія позивачу призначена за віком з 23.09.2012 року. Розмір пенсійних виплатна 01.09.2016 становить 949,00 грн., де: основний розмір пенсії - 443,88 грн.; доплата до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність пропорційно наявному страховому стажу відповідно до ст. 28 зазначеного Закону - 422,99 грн. та щомісячна державна адресна допомога згідно з постановою Кабінету Міністрів від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян». Відповідач не погоджується з позовною вимогою зобов'язати управління здійснити, починаючи з 23 вересня 2012 року перерахунок пенсії та нарахувати пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в розмірі, пропорційному наявному стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, оскільки відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожен повний рік стажу роботи на підземних роботах додатково зараховується до страхового стажу по одному року. Проте пільговий стаж позивача складає лише 05 років 06 місяців 19 днів ( у тому числі: період навчання, який зарахований у пільговий стаж - 03 місяці 14 днів), що є меншим ніж передбачено чинними законодавством України.
Ухвалою суду від 19.06.2018 року позов залишений без руху.
Ухвалою суду від 17.07.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.09.2018 року продовжено строк підготовчого провадження до 02.10.2018 року.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Особи, які мають право на пенсію на пільгових умовах та умови її призначення визначені ст.13 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі Закон України № 1788-ХІІ).
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що розмір пенсій залеж від страхового стажу, заробітної плати та часу виходу на пенсію.
На підставі матеріалів пенсійної справи № 831774 ОСОБА_1 (а.с. 53-117) встановлено, що пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу 23 роки 02 місяці 25 днів, в тому числі пільгового - 05 років 06 місяців 19 днів, та середньомісячної заробітної плати 1169,56 грн. ( індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,58443), визначеної на підставі довідки про заробітну плату від 12.06.2013 № 22, виданої ВАТ «Київметробут» тунельний загін № 14 за період роботи з 01.03.1985 по 30.11.1990 та з 21.06.2001 - за даними персоніфікованого обліку.
Пенсія позивачу призначена за віком з 23.09.2012 року.
Розмір пенсійних виплатна 01.09.2016 становить 949,00 грн., де: основний розмір пенсії - 443,88 грн.; доплата до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність пропорційно наявному страховому стажу відповідно до ст. 28 зазначеного Закону - 422,99 грн. та щомісячна державна адресна допомога згідно з постановою Кабінету Міністрів від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсі за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожен повний рік стажу роботи на підземних роботах додатково зараховується до страхового стажу по одному року.
Проте пільговий стаж позивача складає лише 05 років 06 місяців 19 днів ( у тому числі: період навчання, який зарахований у пільговий стаж - 03 місяці 14 днів), що є меншим ніж передбачено чинними законодавством України, а тому відсутні підстави для здійснення перерахування.
Крім того даний стаж позивача був підтверджений Рішенням Приморського районного суду від 25.05.2018 року по справі №522/828/17, та згідно норм КАС України не підлягають доказуванню.
Щодо посилань позивача, що ним подавались також під час подання заяви до відповідача й довідки Українсько Російсьокму СП «Террикон» та ЧПФ «Витюр», які на його думку дають йому право на збільшення пільгового стажу, то в матеріалах пенсійної справи вони відсутні. Та у позивача відсутні докази, що дані довідки подавались до відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі Гірвісаарі проти Фінляндії зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачем був вірно розрахований трудовий стаж позивача, та позивачем не подавались до відповідача додаткові докази на підтвердження збільшення його трудового стажу, суд доходить висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, місцезнаходження: 65121, м. Одеса, вул.. Ільфа і Петрова, 4-а) про проведення перерахунку та призначення пільгової пенсії по списку №1 та зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
СуддяЕ.А.Іванов
.