
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 806/2263/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання надати в оренду земельну ділянку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області викладену у листі № Г-1804/0-1766/0/22-18 від 30 березня 2018 року в наданні йому земельної ділянки в оренду;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати йому в оренду земельну ділянку для сінокосіння за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284 на території Брусилівського району Житомирської області з послідуючою передачею на 49 років.
В обґрунтування позову зазначає, що він 02 березня 2018 року звернувся з клопотанням до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку площею 7,0811 га за кадастровим №1820980300:04:000:0284, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, для сінокосіння. ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 30.03.2018 року Г-1804/0-1766/0/22-18 відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду з підстав відсутності проекту землеустрою у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області. Зазначену відмову позивач вважає протиправною.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі. Призначено підготовче засідання на 21.06.2018 о 12:20.
20.06.2018 до суду надійшов відзив від ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області. Відзив мотивований тим, що позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, про що його письмово повідомлено листом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області, причиною відмови зазначено те, що проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Окрім цього, зазначив, що посилання позивача на те, що проект знаходиться у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області нічим не підтверджені.
21.06.2018 у судовому засіданні було оголошено перерву у підготовчому провадженні до 25.07.2018 11:45.
24 липня 2018 року в канцелярії суду зареєстровано заяву ОСОБА_1 про розгляд справи у порядку письмового провадження.
25 липня 2018 року через канцелярію суду представником ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження та клопотання про долучення до матеріалів справи технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,9091 га, за межами населеного пункту на території Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області.
Ухвалою суду від 25 липня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 18 вересня 2018 року о 11:20.
10 вересня 2018 року у канцелярії суду зареєстровано заяву ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності.
18 вересня 2018 року представник відповідача в судове засідання не з"явився з невідомих суду причин. О 13:00 в канцелярії суду зареєстровано клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні.
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 02.03.2018 звернувся до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018 про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельну ділянку за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. До клопотання додано: "інформація з речових прав, копія паспорта та копія ін.код".
Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання листом від 30.03.2018 №Г-1804/0-1766/0/22-18 відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки. Відповідно до дослідженого судом вказаного листа підставою для відмови слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду позивачу строком на 49 років. Відповідно до листа відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 №12/309-18-0.22, вказаний у клопотанні проект землеустрою у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває. Окрім того, відповідно до постанови КМУ від 07.06.2017 № 413 "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в користування (оренда, емфітевзис) у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва повинні передавати в користування (оренда, емфітевзис) лише за результатами земельних торгів. Виходячи з наведеного, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило у задоволенні клопотання
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, чинними на день виникнення спірних правовідносин.
За приписами частин 2 та 3 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.
В розумінні вимог статті 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами статей 123 та 124 цього ж Кодексу.
Як встановлено ч. 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Так, судом встановлено, що позивач дійсно 02.03.2018 року звертався до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельної ділянки, за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.
Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки, про що повідомлено листом, підставою для відмови слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду позивачу строком на 49 років.
Відповідне рішення відповідача узгоджується із вимогами чинного земельного законодавства з огляду на таке.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (частина 10 статті 123 Земельного кодексу України).
За приписами статті 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до вимог статті 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться:
г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
В розумінні вимог статті 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.
Доводи позивача щодо наявності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначеної у клопотанні, в оренду та щодо знаходження його у Відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не знайшли свого підтвердження.
Всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України позивачем в обґрунтування своїх доводів не надано жодних доказів розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду та подачі його до Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Згідно листа Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22 проект землеустрою на спірну земельну ділянку, вказану у клопотанні позивача, у відділі відсутній.
Суд вважає обґрунтованими доводи представника відповідача, щодо того, що встановлення спірній земельній ділянці кадастрового номера було зумовлено виключно проведеною інвентаризацією земельних ділянок.
Таким чином, відсутність проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 спірної земельної ділянки за кадастровим номером 1820980300:04:000:0284 виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного земельного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, відносять до судових витрат і підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, лише при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 77, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Житомирська, 229, с.Биків, Брусилівський район, Житомирська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльності протиправною - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Токарева