Рішення № 77534381, 22.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
0540/6919/18-а
Номер документу
77534381
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2018 р. Справа№0540/6919/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Мозгової Н.А.

При секретарі Синиці М.І.

за участю

Позивача не зявився

Представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

10 серпня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) звернувся до суду з позовною заявою до Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльність щодо неповної виплати пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 35418,5 грн. щомісячно та зобовязання виплатити пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» без обмеження максимального розміру у сумі 35418,5 грн. щомісячно.

В обґрунтування зазначив, що рішенням суду по справі № 264/6409/16-а відмову відповідача у перерахунку пенсії визнано протиправною та зобовязано провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-51 від 21.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.11.2016 року. На виконання зазначеного судового рішення відповідачем з 01.11.2016 року проведено перерахунок пенсії та нараховано її у розмірі 35418,5 грн. Однак, пенсію в зазначеному розмірі йому не виплачено з посиланням на ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058.

Вказує, що посилання відповідача на ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є необґрунтованим, оскільки пенсія йому була призначена у 2007 році до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI.

Крім того, зазначає, що він є учасником антитерористичної операції, тому відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII до нього не застосовуються обмеження щодо виплати пенсії.

Відповідачем по справі наданий відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просить у задоволенні позову повністю відмовити.

Свою позицію обґрунтовує тим, що на теперішній час діє інша редакція Закону України «Про прокуратуру» №1697 від 14.10.2014 року, який визначає правові засади організації діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, соціальний захист, а також систему органів прокуратури.

Рішенням суду по справі № 264/6409/16-а позов ОСОБА_1 задоволений частково і позивач не оскаржував рішення суду першої інстанції.

Зазначає, що відповідно до п.29 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII абз.6 доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до п.3 ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. З урахуванням викладеного, вважає, що правомірно не виплачує позивачу пенсію у розмірі 35418,5 грн.

Ухвалою суду від 15 серпня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено судове засідання на 06 вересня 2018 року на 10 год.30 хв.

Ухвалою суду від 06 вересня 2018 року задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 25 вересня 2018 року на 16 год. 00хв.

Ухвалою суду від 06 вересня 2018 року задоволено клопотання представника відповідача про забезпечення його участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 25 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу справу до судового розгляду по суті на 22 жовтня 2018 року на 16 год.00 хв.

У судове засідання позивач не зявився надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв щодо відкладення розгляду справи по суті не надав.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на адміністративний позов, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, перебуває на обліку як пенсіонер у Маріупольському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до довідки від 12.10.2014 року № 14120000790 взятий на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, місце перебування якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 арк. с.10).

21.01.2016 року Прокуратурою Донецької області видано довідку № 18-57-51, відповідно до якої фактична заробітна плата для перерахунку пенсії за посадою заступника прокурора складає 39040 грн. (т.1 арк.с. 31).

Рішенням відповідача №4053 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з підстав, що згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії працівникам прокуратури не передбачено.

Позивач оскаржив зазначене рішення до суду. Рішенням Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 грудня 2017 року по справі № 264/6409/16-а (№2-а/264/32/2017) позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про відмову у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки Прокуратури Донецької області, скасовано рішення №4053 від 28.10.2016 року та зобовязано Лівобережне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-51 від 21.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.11.2016 року. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 березня по справі № 264/6409/16-а апеляційну скаргу Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області повернуто (т.1 арк.с. 12-19).

Надаючи оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокурорів не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Частиною 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час виникнення у позивача права на пенсію) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, яка діяла до 2015 року) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підстав поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцем, затверджується правлінням Пенсійного фонду України з погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

21.01.2016 року Прокуратурою Донецької області видано довідку № 18-57-51, відповідно до якої фактична заробітна плата для перерахунку пенсії за посадою заступника прокурора складає 39040 грн. Тобто, з урахуванням вищенаведених норм розмір пенсії позивача має становити 35418,5 грн. (90 відсотків від 39040 грн. + 282,5 грн. доплата учасникам бойових дій).

Щодо посилання відповідача на обмеження максимального розміру пенсії суд зазначає наступне.

Відповідно до п.29 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII абз.6 доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до п.3 ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.

Однак, відповідачем по справі не враховані наступні норми законодавства.

По-перше, стаття 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 не регулює порядок призначення пенсії за вислугу років.

По-друге, ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI не може бути застосована у даному випадку, оскільки згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень даного Закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом (позивачу пенсія призначена у 2007 році).

По-третє, згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII обмеження щодо виплати пенсії, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які беруть участь в антитерористичних операціях.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні триває з 17.03.2014 року з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Крім того, позивач є учасником антитерористичної операції, що підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій (т. 1 арк.с. 11).

Вищезазначене свідчить про необґрунтованість доводів відповідача по справі.

Суд звертає увагу, що судом вже дана оцінка неправомірності відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-51 від 21.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.11.2016 року.

Рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 грудня 2017 року по справі № 264/6409/16-а (№2-а/264/32/2017) набрало законної сили.

Судове рішення є обовязковим до виконання згідно зі ст. 129-1 Конституції України.

Відповідно до ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх обєднаннями на всій території України.

Невиконання відповідачем рішення суду з посиланням на встановлені Законами України обмеження щодо максимального розміру пенсії є грубим порушенням прав позивача.

Крім того, при розгляді даної справи судом враховуються норми ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Призначення пенсії позивачу відбулось у 2007 році, а нормативно-правові акти, якими встановлені обмеження максимального розміру пенсій були прийняті вже пізніше.

Вирішуючи питання про застосування Законів в часі, суд виходить з того, що згідно ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведе, суд дійшов висновку, що Маріупольським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області не доведено правомірність неповної виплати пенсії позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 35418,5 грн. щомісячно, у звязку з цим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач відповідно до п.13. ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльність щодо неповної виплати пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 35418,5 грн. щомісячно та зобовязання виплатити пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» без обмеження максимального розміру у сумі 35418,5 грн. щомісячно задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а, код ЄДРПОУ 42171861) щодо неповної виплати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 35418,5 грн. щомісячно.

Зобовязати Маріупольське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а, код ЄДРПОУ 42171861) виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) без обмеження максимального розміру у сумі 35418,5 грн. щомісячно.

У судовому засіданні 22 жовтня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 01 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Мозговая Н.А.