Справа 0840/3279/18
№ 2-а/325/18/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2018 року Приазовський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого – судді Васильцової Г.А.
секретарі – Міняйло А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Приазовського районного суду Запорізької області в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом
Приморського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (м. Приморськ, вул.. Калинова, 98)
до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (м. Запоріжжя, пр-т Соборний, 164)
про скасування постанови в частині стягнення виконавчого збору,
в с т а н о в и в:
13 серпня 2018 року Приморське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії державного виконавця Косінова І.В. відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області стосовно винесення постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору від 01.08.2018 року у розмірі 14892,00 грн; скасувати постанову державного виконавця в частині стягнення виконавчого збору в розмірі 14892,00 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.08.2018 року вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року позовна заява була передана за підсудністю до Приазовського районного суду Запорізької області.
Ухвалою Приазовського районного суду 11 жовтня 2018 року вказана позовна заява прийнята до провадження та призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Свої позовні вимоги мотивують тим, що 03.08.2018 року позивачу надійшла постанова державного виконавця Косінова І.В. відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 2а-1509/11 від 24.12.2014 року про зобов’язання Приморського об’єднаного управління Пенсійного фонду Запорізької області здійснити перерахунок та забезпечити виплату підвищення до пенсії Шевченко Л.В. відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Цією ж постановою державний виконавець стягнув з позивача виконавчий збір в сумі 14892,00 грн.. На виконання виконавчого листа було здійснено перерахунок пенсії Шевченко Л.В., що підтверджується розрахунком. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до ст. 72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу державного бюджету. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня є Пенсійний фонд України. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення , які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах повноважень, наданих чинним законодавством. Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з державного бюджету. З 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Крім того, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Також, відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 27 закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, якими є пенсійні виплати, перераховані та виплачені за судовим рішенням. На зазначених підставах позивач посилався на незаконність постанови державного виконавця в частині стягнення виконавчого збору.
Відзиву відповідачем суду не надано, заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
Згідно ч. 8 ст. 262 КАС України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у зв’язку з розглядом справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, вважає позов позивача таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
24.12.2014 року Приазовським районним судом Запорізької області був виданий виконавчий лист від 04.05.2011 року у справі № 2-а-1509/11 про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області здійснити перерахунок та забезпечити виплату Шевченко Любов Василівні підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 13.10.2010 року по 30 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 13 квітня 2011 року. Рішення суду у даній справі набрало законної сили 09.01.2013 року.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Косінова І.В. від 01.08.2018 року відкрито виконавче провадження № 56893656 з виконання виконавчого листа № 2а-1509/11, виданого 24.12.2014 року Приазовським районним судом Запорізької області.
Одночасно державним виконавцем прийнято рішення про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 14892,00 гривні.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права і законності, справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За змістом частини 3 вказаного Закону за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
З огляду на положення вказаних норм права державним виконавцем вирішено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн., що становить чотири мінімальних розмірів заробітної плати.
Частиною 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено випадки коли виконавчий збір не стягується. Так, зокрема, пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону передбачено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплати пенсій, надбавок та підвищення до пенсії, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня – Пенсійний фонд України.
Тобто, державний виконавець під час ухвалення постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору, не звернув уваги на те, що судові рішення про соціальні виплати виконуються виключно за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інших коштів, які б могли бути спрямовані відповідачем на виконання рішення суду, в органах Пенсійного фонду не існує.
Оскільки держава гарантує виконання рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, суд вважає, що рішення суду на користь Шевченко Л.В. підпадає під визначення судового рішення, яке виконується в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», тож виконавчий збір при виконанні такого рішення не підлягає стягненню відповідно до положень статті 27 ч. 5 п. 3 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404 від 02.06.2016 року (зі змінами).
Пунктом 3 Перехідних та Прикінцевих положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб’єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом (тобто 01.01.2013 року), подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб’єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Таким чином, на переконання суду постанова державного виконавця в частині стягнення виконавчого збору прийнята без врахування п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», і тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, суд відхиляє доводи позивача про те, що виконавчий збір не підлягає стягненню на підставі п. 1 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки в даному випадку виконавчий документ виданий про зобов’язання вчинення певних дій, а не про стягнення періодичних платежів, що є іншим способом захисту.
Відповідно до ст. 139 КАС України, підлягають стягненню з відповідача на користь судові витрати по справі за сплату судового збору у розмірі 1762,00 гривні.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 139, 229, 246, 250, 262, 295, 287 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Приморського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про скасування постанови в частині стягнення виконавчого збору – задовольнити.
Визнати протиправними дії та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Косінова І.В. від 01.08.2018 року про відкриття провадження № 56893656 в частині стягнення з Приморського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виконавчого збору в сумі 14892,00 гривні.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 02891463) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приморського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 41250093) суму судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України (в новій редакції), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду складене 01 листопада 2018 року.
Суддя Г.А. Васильцова