ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
30.10.2018
Справа № 910/11937/18
За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України";
до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи";
про стягнення 87 188 653,58 грн.
Мандриченко О. В.
Представники:
Від позивача: Вознюк Є. В., представник, довіреність № 14-69 від 14.04.2018 р.;
Від відповідача: Мельник О. В., представник, довіреність № Д-07/18 від 19.01.2018 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" з позовом до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи", в якому просить стягнути з останнього 87 188 653,58 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2018 року відкрито провадження у справі № 910/11937/18 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, розгляд справи призначено на 16.10.2018 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 30.10.2018 року.
До початку підготовчого засідання представником відповідача подане клопотання про залучення до участі у справі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А), Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044. м.Київ, вул. Хрещатик, 36) та Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, проспект Комарова, 7) у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Дана заява обґрунтовується тим, що розрахунки за умовами договору здійснювались виключно двома способами:
1) за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів (пільги та субсидії за рахунок субвенцій) після їх надходження в установленому порядку шляхом укладання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ;
2) шляхом перерахунку (розподілу) коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання згідно з нормативами розподілу коштів, затверджених відповідними постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
Відповідач звертає увагу суду на той факт, що державою офіційно визнається неможливість підприємств ПЕК забезпечити вчасні розрахунки в частині надання пільг та субсидій населенню на відповідній території, тому державою запроваджено механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначений Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, який затверджений Постановою КМУ від 11.01.2005 №20. Вказаним Порядком держава фактично змінює характер регулювання відповідних правовідносин, що склались між сторонами на підставі укладеного договору купівлі-продажу № 17-218-Н від 11.04.2017 року.
Як вбачається із змісту вищевказаного договору, він був укладений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік», Постанови Кабінету Міністрів України» № 187 від 22.03.2017 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єкта ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відноси у перехідний період)» (далі - Постанова №187), Постанови Кабінету міністрів України від 30.09.2015 № 792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ» (далі - Постанова КМУ №792), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.205 №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (далі - Постанова КМУ №20), інших чинних нормативно-правових актів.
Відповідно до положень 4.2 ст.97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
04.03.2002 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», за умовами якого фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік.
Правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами у цій частині (у розмірі отриманих пільг та субсидій населенням на відповідній території діяльності позивача) зазнають імперативного регулюючого впливу держави, якою було прийнято норми ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, норми Закону про Державний бюджет на відповідний рік, в якому передбачено виділення субвенцій на фінансування пільг та субсидій, норми п. 11 ч. 1 ст. 20, п. 8. ч.1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ, п. 5 ч. 1 ст. 12, п.5. ч. ст. 13, п. 5 ч. 1 ст. 14, п.5 ч.1 ст. 15, п. 7 ч. 1 ст. 16, ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ, а також низку інших законодавчих актів. На виконання таких актів прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, спільний наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015 № 493/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.
Позивач наголошує, що його обов'язок здійснювати реалізацію природного газу побутовим споживачам (в тому числі тим, що мають пільги та субсидії) у ПАТ «НАК «Нафтогаз України» прямо передбачений пунктами 2 та 3 ч. 3 та абз.2 ч. 14 Положення №187, то і реалізація позивачем природного газу населенню на пільгових умовах має імперативний характер, і саме тому Порядок №20 встановлює окремий порядок проведення розрахунків у відповідності до правил бюджетного законодавства.
Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Господарський суд, розглянувши вищевказану заяву, вважає за необхідне його задовольнити та залучити до участі у справі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міськ4ої державної адміністрації) та Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Керуючись статтями 50, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Залучити до участі у справі третьою особою, не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби у м. Києві ( інд.01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а) (третя особа 1).
2. Залучити до участі у справі третьою особою, не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департамент фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044. м. Київ, вул. Хрещатик, 36) (третя особа 2).
3. Залучити до участі у справі третьою особою, не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, проспект Комарова, 7) (третя особа 3).
4. Зобов’язати відповідача направити третім особам позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами, про що необхідно надати господарському суду відповідні докази.
5. Зобов’язати третіх осіб надати господарському суду письмове пояснення по суті спору.
6. Відкласти підготовче засідання у справі № 910/11937/18 до 20.11.18 о 10:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 2.
7. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи, яким необхідно при собі мати документи, що підтверджують їх повноваження відповідно до статті 60 Господарського процесуального кодексу України.
8. Явку представників сторін та третіх осіб в підготовче судове засідання визнати обов’язковою.
9. Попередити учасників судового процесу про наслідки неявки в судове засідання відповідно до ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
10. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала чинності 30.10.2018 та оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Мандриченко