
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 жовтня 2018 р.
Справа № 903/591/18
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,
за участю секретаря судового засідання Хвищук Н.В.,
представника відповідача - Кошкіної К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп"
до відповідача: Департаменту "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради
про стягнення 26891грн. 56коп.
встановила: 20.08.2018р. ТОВ "Укртранссервіс-Груп" звернувся до господарського суду з позовом до Департаменту "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради про стягнення 26891,56грн, в тому числі 19807,18грн. основного боргу за поставлений природний газ згідно договору №17-135 про постачання природного газу від 08.12.2017р., 5226,63грн. пені, 464грн. 3% річних та 1393,75грн. інфляційних втрат. Також просить стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1762грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання природного газу щодо своєчасної оплати за поставлений товар.
Ухвалою суду від 07.09.2018р. відкрито провадження у справі та постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
01.10.2018р. на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№01-55/10454/18), в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач в січні 2018р. надіслав на адресу відповідача 3 додаткових угоди, які Департамент ЦНАП був змушений підписати під впливом важких обставин і на невигідних умовах. Згідно даних угод ціна за 1000 куб.м. природного газу збільшилася більше, ніж на 10%, що є порушенням ст.36 Закону України “Про публічні закупівлі”. Внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обгрунтованим та документально підтвердженим в кожному окремому випадку. З метою приведення договору у відповідність до вимог законодавства відповідачем було надіслано позивачу лист про визнання додаткових угод недійсними та визначення ціни газу у відповідності до договору постачання газу. Також, позивачу був надісланий листи про припинення постачання природного газу та заведення номінацій у відповідності до вимог договору, про зменшення обсягів закупівлі газу. Крім того, були надіслані додаткова угода №5 про визнання додаткових угод №№1, 2, 4 недійсними та лист про розірванння договору з врахуванням фактичних бюджетних асигнувань споживача. Від позивача надійшла відповідь, що підстав для укладення додаткової угоди №5 на даний час не вбачається. Отже, під час підписання дадаткових угод відбулося одночасне зменшення обсягів закупівлі та зміна ціни за одиницю товару в бік збільшення. Одночасне застосування зазначених випадків не є можливим, оскільки одночасне внесення таких змін призводить до зміни істотних умов договору про закупівлю у непередбачених Законом випадках.
Від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№01-55/11023/18 від 10.10.2018р.). Позивач вказує, що договір є обов'язковим для виконання сторонами, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором, або законом. Предметом позову є стягнення неповністю сплачених грошових коштів за поставлений природний газ відповідачу згідно умов договору. Тож посилання відповідача на порушення, які на його думку допущені під час укладення додаткових угод, жодним чином не відноситься до предмету спору у даній справі. Зазначає, що всі додаткові угоди до договору укладено у відповідності до вимог п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Роз'яснення Мінекономрозвитку від 27.10.2016 N3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю». Відповідно до ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Згідно з положеннями п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна на призведе до збільшення суми, визначеної у договорі. Всі додаткові угоди до договору укладені на підставі відповідних офіційних документів, наданих органами, уповноваженими надавати інформацію про рівень цін на природний газ. Додаткові угоди укладено виключно на підставі п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: змінено ціну за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків, у зв'язку з коливанням ціни такого товару на ринку, одночасно зазначена зміна не призвела до збільшення суми, визначеної в договорі. Крім того, актами приймання-передачі, які підписані відповідачем, підтверджено факт передачі всього об'єму природного газу, який передбачався у договорі, що свідчить саме про належне виконання своїх обов'язків позивачем. Таким чином, відповідач не довів факту відсутності заборгованості за договором та не вказав на відсутність свого обов'язку щодо її оплати, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 08.10.2018р. постановлено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті 30.10.2018р.
Представник позивача в судове засідання не з’явився. На адресу суду надіслав лист (вх.№01-55/11736/18 від 30.10.2018р.), в якому повідомив, що позовні вимоги підтримує та просив провести судове засідання, призначене на 30.10.2018р. за відсутності представника позивача.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, з підстав, викладених у відзиві на позов.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників відповідача, господарський суд встановив наступне.
08.12.2017р. між ТОВ "Укртранссервіс-Груп" (Постачальник) та Департаментом "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради (Споживач) укладено договір №17-135 про постачання природного газу.
Згідно п.1.1. договору Постачальник зобов’язується постачати природний газ Споживачу в необхідних об’ємах (обсягах), а Споживач зобов’язується своєчасно сплачувати Постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором після відповідного фінансування.
Згідно п.1.5 договору Постачальник передає Споживачу природний газ обсягом 23,805 тис. метрів кубічних в період з 1 січня 2018р. по 31 грудня 2018р.
Відповідно до п.2.2 договору Споживач до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки газу, надає Постачальнику належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою.
Приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному місяці поставки, оформляється актом приймання-передачі газу. Обсяг використання газу Споживачем, у відповідному місяці поставки, встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу (п.2.5 договору).
Відповідно до п.3.2.5. договору Споживач зобов’язується щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним, підписувати отримані від Постачальника фінансово-бухгалтерські Акти прийому-передачі природного газу з обов’язковим поверненням примірників Постачалька протягом 5 днів.
Згідно п.п.4.1, 4.2 договору ціна газу, що постачається на умовах цього Договору за 1000 кубічних метрів становить 7 190грн., крім того податок на додану вартість за ставкою 20%, що складає 1438 грн., разом з ПДВ 20% - 8 628грн. Вказана ціна є дійсною щодо поставки обсягів газу, визначених в п. 1.5. Договору. Загальна вартість договору становить: 171 157,95 грн. без ПДВ, крім того податок на додану вартість за ставкою 20%, що складає 34 231,59 грн., разом з ПДВ 20% - 205 389,54 грн.
Ціна, зазначена в п.4.1. договору, може змінюватися протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758», від 21.02.2017 № 90, у період з 1 лютого 2018р. по 31 березня 2018р. (включно) ціна на природний газ повинна відповідати ціні на природний газ, що постачається НАК «Нафтогаз України» такій самій категорії споживачів за таких самих умов постачання за ціною, встановленою НАК «Нафтогаз України» (п.4.3 договору).
Пунктом 4.5 договору передбачено, що платежі за природний газ Споживач здійснює шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Постачальника грошових коштів у сумі 100% вартості узгодженого до постачання природного газу на звітний місяць, або згідно з Актом прийому-передачі природного газу в останній банківський день місяця постачання газу.
Згідно п.п. 4.8, 4.9 договору обсяги закупівлі природного газу можуть бути зменшені залежно від фактичних бюджетних асигнувань Споживача. Споживач здійснює взяття договірних зобов’язань в межах бюджетних асигнувань. В разі змін бюджетних асигнувань в межах суми договору додаткова угода не складається.
Пунктом 8.4 договору встановлено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця / процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичних бюджетних асигнувань Споживача;
2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі;
4) продовження строку дії Договору та виконання зобов’язань щодо передання товару, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат СПОЖИВАЧА, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в Договорі;
5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів);
6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
7) зміни ціни у зв'язку із зміною встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін пропорційно до зміни індексу;
8) зміни ціни у зв’язку із зміною курсу іноземної валюти пропорційно до зміни курсу;
9) зміни ціни у зв’язку із зміною регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в Договорі про закупівлю пропорційно до зміни тих цін (тарифів) і нормативів;
10) дія Договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі "на початку наступного за 2018 роком, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в Договорі, в межах бюджетних асигнувань відповідного бюджетного періоду.
Відповідно до п.8.5 договору всі зміни і доповнення до даного договору повинні бути викладені в письмовій формі, підписані повноважними представниками Сторін, скріплені печатками Сторін та оформлені Додатками, які є невід’ємною частиною цього Договору. Всі зміни і доповнення до даного Договору, включаючи документи, передані по факсу, є невід'ємною частиною Договору в разі, якщо вони викладені в письмовій формі, підписані повноважними представниками Сторін та скріплені печатками Сторін. Документи, передані факсимільним зв'язком, повинні бути замінені оригіналами протягом додатково узгодженого Сторонами строку.
Згідно п.8.1 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2018р. включно, а в частині розрахунків за газ - до повного їх виконання.
У відповідності до частини 1 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом
В зв'язку з коливанням ціни природного газу на ринку, на підставі вимог п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», до договору укладено додаткові угоди №1, №2, №4 від 02, 04 та 25 січня 2018 року відповідно, згідно яких змінено ціну за одиницю товару.
Відповідно до додаткової угоди №1 від 02.01.2018 ціна за 1000 м3 природного газу складала 9490 грн., №2 від 04.01.2018 - 10430 грн., №4 від 25.01.2018 - 10730 грн.
На підставі акту №РН-0000174 від 31.01.2018 позивач здійснив поставку відповідачу 2,681 тис.м3 природного газу за ціною 10730 грн./1000м3, на загальну суму 28767,14 грн.
На підставі акту №РН-0000515 від 28.02.2018 позивач здійснив поставку відповідачу 3,179 тис.м3 природного газу за ціною 10730 грн./1000м3, на загальну суму 34110,68 грн.
На підставі акту №РН-0000796 від 31.03.2018 позивач здійснив поставку відповідачу 3,144 тис.м3 природного газу за ціною 10730 грн./ 1000м3, на загальну суму 33735,13 грн.
На підставі акту №РН-0000894 від 30.04.2018 позивач здійснив поставку відповідачу 0,419 тис.м3 природного газу за ціною 10730 грн./ 1000м3, на загальну суму 4495,87 грн.
Вказані акти підписані та скріплені печатками обох сторін.
Всього позивачем було поставлено відповідачу природного газу на загальну суму 101108,82 грн.
В порушення своїх зобов’язань по оплаті отриманого газу, відповідач здійснив часткову оплату за договором, а саме: 28.02.2018 сплачено 23131,67 грн., 17.04.2018 - 54554,84 грн., 12.05.2018-3615,13 грн., всього 81301,64 грн. Оплата за газ відповідачем підтверджується копіями платіжних доручень з призначенням платежу: за пр. газ; акт РН.
Таким чином, відповідачем неоплачено 19807,18 грн. за отриманий природній газ.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В силу ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
При цьому ст. ст. 598, 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно ч. 1 до ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ч.1, 7 ст.193 ГК України зобов’язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язань –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов’язання не допускається.
Частиною 1 ст. 712 ЦК України встановлено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
На день розгляду спору сума заборгованості відповідача за отриманий природний газ по договору підтверджена матеріалами справи, становить 19807,18 грн., не погашена, не спростована, є підставною та підлягає до стягнення.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст.599 ЦК України зобов’язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст.ст. 546, 549 ЦК України виконання зобов'язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов'язання.
Частинами 4 та 6 ст. 231 ГК України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов'язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.
Згідно п. 5.2. Договору у разі порушення відповідачем термінів оплати, останній сплачує відповідачу пеню у розмірі облікової ставки НБУ, що діяла в період за який сплачується пеня, та відшкодовує збитки позивачу відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
За прострочення виконання грошових зобов’язань по оплаті отриманого газу відповідачу нараховано 5226,63грн. пені за період з 01.02.2018р. по 15.08.2018р., 464грн. 3% річних за період з 01.02.2018р. по 15.08.2018р. та 1393,75грн. інфляційних втрат за період з січня 2018р. по липень 2018р.
Відповідачем не надано суду контрозрахунку відповідних нарахувань та не спростовано їх розміру.
Перевіривши розрахунки позивача, суд вважає нарахування відповідачу 5226,63грн. пені, 464грн. 3% річних та 1393,75грн. підставними та обгрунтованими.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивач в січні 2018р. надіслав на адресу відповідача 3 додаткових угоди, які Департамент ЦНАП був змушений підписати під впливом важких обставин і на невигідних умовах. Згідно даних угод ціна за 1000 куб.м. природного газу збільшилася більше, ніж на 10%, що є порушенням ст.36 Закону України “Про публічні закупівлі”. Внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обгрунтованим та документально підтвердженим в кожному окремому випадку. Зазначає, що позивач неналежно виконував умови договору.
Доводи відповідача є безпідставними та необгрунтованими. Зазначене спростовується наступним.
Відповідачем підтверджено факт укладення договору про постачання природного газу. Договір та додаткові угоди до нього підписані представниками сторін та засвідчені печатками підприємств, в судовому порядку недійсними не визнані та не оспорені відповідачем.
Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем.
Згідно з положеннями п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна на призведе до збільшення суми, визначеної у договорі.
Статтею 7 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено органи, які уповноважені здійснювати державне регулювання та контроль у сфері закупівель та компетенцію кожного з них.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 №634/2011 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) є спеціально уповноваженим органом у сфері державних закупівель, метрології, з питань державно-приватного партнерства, оборонного замовлення.
Згідно п.3 вказаного Положення основними завданнями Мінекономрозвитку України, зокрема, є формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері державних закупівель, державного замовлення.
Відповідно до п. 4 Положення, Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, надає роз'яснення щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель.
Відповідно до Роз'яснення Мінекономрозвитку від 27.10.2016 N3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.
Водночас, внесення таких змін до договору повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Перелік органів, установ та організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку не є вичерпним.
Як вбачається з матеріалів справи, додаткові угоди, якими було змінено ціну на газ, укладені відповідно до офіційних листів відповідних органів, що уповноважені надавати відповідну інформацію про зміну ціни на природний газ, а саме: лист Харківської торгово-промислової палати №1390/17 від 01.12.2017, лист Асоціації газових трейдерів України №55 від 18.12.2017, лист Харківської торгово-промислової палати №1517/17 від 02.01.2018.
Також, доводи відповідача, що відповідно до умов укладених додаткових угод ціна на природний газ була збільшена більш ніж на 10 % є безпідставними, оскільки відповідно до додаткової угоди №1 ціна за 1000 м3 природного газу склала 9490 грн., збільшена на 9.99%, у порівнянні з ціною договору, додатковою угодою №2 ціну збільшено до 10430 грн., що складає на 9.91%, додатковою угодою №3 -10730 грн., збільшення склало 2.88%. Додаткові угоди укладені на підставі п.2 ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: змінено ціну за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків, у зв'язку з коливанням ціни такого товару на ринку, одночасно зазначена зміна не призвела до збільшення суми, визначеної в договорі.
Відповідно до ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору сторони зобов'язанні у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, тобто є вільною, за виключенням випадків визначених законом, у яких ціни (тарифи, ставки тощо) встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Частинами 2, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України регламентовано, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Крім того відповідач зазначає про неналежне виконання умов договору позивачем. Проте, актами приймання-передачі, які підписані сторонами, підтверджено факт передачі всього об'єму природного газу, який передбачався у договорі, що свідчить про належне виконання договірних зобов’язань позивачем. Відповідно до умов п.2.2. договору відповідач до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки газу, надає позивачу належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Проте, дані положення відповідачем виконані не були.
Отже, позивачем було повністю виконано свої зобов'язання за договором про постачання природного газу, які були прийняті відповідачем. Відповідачем не доведено факт відсутності заборгованості за договором про постачання природного газу. Крім того, відповідач не позбавлений був права на подання зустрічних вимог до позивача. З огляду на зазначене, позовні вимоги є підставні та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно із частинами 2, 3 ст. 13, частиною 1 ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 ст. 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 202, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, –
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Департаменту "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 38527410) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" (код ЄДРПОУ 39869593) 26891грн. 56коп. (в тому числі 19807,18грн. основного боргу, 5226,63грн. пені, 464грн. 3% річних та 1393,75грн. інфляційних втрат), а також 1762грн. витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 01.11.2018р.
Суддя О. Г. Слободян