
Справа№ 640/20001/18
н/п 2-а/640/650/18
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2018 р.
Суддя Київського районного суду м. Харкова Нев»ядомський Д.В , при вирішенні питання про відкриття провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Харківській області, прокуратури Харківського горнизону, відділу спеціальної національної поліції України Київського району про визнання бездіяльності та дії відповідачів незаконними та стягнення моральної шкоди,-
в с т а н о в и в:
26 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом. Просить суд визнати бездіяльність та дії відповідачів незаконними та стягнути моральну шкоду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запровадженні механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За приписами п.2 ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Як встановлено судом із позовної заяви, ОСОБА_1 просить визнати дії відповідачів та бездіяльність незаконними у кримінальному провадженні № 12016220000000765 де позивач має статус підозрюваного з 2016 року та здійснюється досудове розслідування.
Згідно зі ст.2 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтями 303-307 КПК України встановлено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування.
З огляду на наведений характер правовідносин, вимоги позивача не належать до юрисдикції адміністративного суду, оскільки не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язані із оскарженням дій посадових осіб під час досудового розслідування.
Перевірка таких порушень може бути здійснена лише у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, адже процесуальна діяльність посадових осіб правоохоронних органів має свої особливості та не віднесена до сфери управлінської діяльності.
Стосовно позовних вимог про стягнення моральної шкоди з відповідачів, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Оскільки в частині вимог заявлених позивачем стосовно визнання бездіяльності та дії відповідачів незаконними суд відмовляє з підстав наведених вище, а тому позовна вимога про стягнення моральної шкоди. не може бути розглянута за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно п. 3 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання моральної шкоди іншій особі, тому позивач має право звернутись з позовною заявою про стягнення моральної шкоди в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 170, 248, 256, 295 КАС України, суддя, -
у х в а л и в:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Харківській області, прокуратури Харківського горнизону, відділу спеціальної національної поліції України Київського району про визнання бездіяльності та дії відповідачів незаконними та стягнення моральної шкоди – відмовити.
Роз'яснити позивачу, що визнання бездіяльності та дії відповідачів незаконними повинно розглядатись в порядку кримінально-процесуального законодавства, стягнення моральної шкоди в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом пятнадцяти днів.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Д.В. Нев»ядомський