Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2010 р. справа № 2а-12817/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Леоненко К.В.
за участю:
представника позивача Нікітіна Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів, суд,-
встановив:
Позивач, Державна інспекція з енергозбереження звернулась до суду з позовом до відповідача, Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив наступне:
Згідно з висновком акту перевірки № 18-6/09-17-019 КП від 20.03.2009 р., у відповідача існують нераціональні перевитрати ПЕР, які складають: перевитрати електроенергії внаслідок перевищення фактичних зовнішніх притоків повітря у системі головного провітрювання над розрахунковими. Сумарні перевитрати разом складають розмір підвищеної плати 12485765,62 грн.
Застосована позивачем до відповідача підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 485765,02 грн. вказаним підприємством не сплачена.
Тому, просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України вказану суму.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не з»явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою та зареєстроване 09.02.2004 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради та зареєстрований у Єдиному державному реєстру підприємств та організацій України за № 33161769.
У період з 16.03.2009 р. по 20.03.2009 р. позивачем на ВП «Шахта «Південнодонбаська № 3» ДП «ДВЕК» проводилась комплексна планова перевірка на виконання вимог № 7/1-06р-09/06 від 10.03.2009 р. Прокуратури Донецької області та № 126ж від 04.03.2009 р. Мар»їнської міжрайонної прокуратури, за результатами якої був складений акт № 15-6/09-17-019 КП від 20.03.2009 р. та припис.
Відповідно до висновків акту перевірки, зокрема, встановлено факт нераціонального використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів, а саме перевитрати електроенергії внаслідок перевищення фактичних зовнішніх притоків повітря у системі головного провітрювання над розрахунковими, що є порушенням вимог п.д ст. 3 та п. а ст. 27 Закону України «Про енергозбереження» та п. 14 Постанови КМУ № 786 від 15.07.1997 р.
27.03.2009 р. позивачем на підставі акту перевірки № 15-6/09-17-019 КП від 20.03.2009 р. було винесено постанову № 15-6/09-22-019 КП 23 ЕС про застосування економічних санкцій (сплату підвищенної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів, якою позивач керуючись вимогами Законів України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 р. № 74/94-ВР (зі змінами і доповненнями) та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877та згідно з Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження,затвердженого постановою КМУ від 29.06.2000 р. № 1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження», застосував до відповідача підвищену плату в розмірі 12 485765,02 грн.
Не погодившись з застосованою фінансовою санкцією, відповідач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної Інспекції з енергозбереження про визнання недійсним акту перевірки та застосування фінансової санкції.
27.11.2009 р. ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-15672/09/0570, позовні вимоги ДП «ДВЕК» до Державної Інспекції з енергозбереження про визнання недійсним акту перевірки та застосування фінансової санкції були залишені без розгляду у зв’язку з повторною неявкою в судове засідання представника позивача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає, що позивач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 та 2 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. N 1039, Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується. Інспекція в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами НАЕР.
На підставі п. 3 Положення, Інспекція у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження;
виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проводить державну експертизу об'єктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства), перелік яких наведено у додатку до Положення про державну експертизу з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1998 р. N 1094, здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства; здійснює державний контроль за станом обліку паливно-енергетичних ресурсів, додержанням дисципліни газоспоживання та газопостачання, використанням автоматичних засобів регулювання споживання природного газу, наявністю і додержанням режимних або технологічних карт устаткування, використанням вторинних паливно-енергетичних ресурсів.
Як визначено приписами ст. 5 Закону України «Про енергозбереження», суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
Наказом Державного комітету України з енергозбереження від04.08.2000 р. № 64 був затверджений Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання.
На підставі п. 1 Порядку, відповідно до Закону України "Про енергозбереження" цей Порядок установлює механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях (далі - підприємства) незалежно від форми власності та підпорядкованості.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про енергозбереження», порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.
П. «є» вказаної статті обумовлено, що відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно до п. «е» ст. 11 наведеного Закону, економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають: введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем були встановлені факти нераціонального використання паливно – енергетичних ресурсів.
Тому, позивачем було застосовано до відповідача підвищену плату за нераціональне використання паливно – енергетичних ресурсів.
Постановою КМУ від 02.09.1993 р. № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» було встановлено розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсівпідприємствами (електростанціями).
Відповідно до розділу ІІ вказаної постанови, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсіву двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Як передбачено вимогами п. п. 16 та 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 4 серпня 2000 р. N 64, підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Суд приходить до висновку, що оскільки застосована позивачем до відповідача підвищена плата в розмірі 12485765,02 грн. не сплачена відповідачем, то вона підлягає стягненню з нього на користь Державного бюджету України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, заявлені позивачем підлягають задоволенню, оскільки знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17, 18, 33-35, 45-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 103-107, 110, 111, 122-143, 151-154, 158, 163, 167, 185, 186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Позов Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200, призначення платежу: «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів» (Державний бюджет м. Донецьк р/р 31210202700002; Банк ГУДКУ у Донецькій області; МФО: 834016; ЄДРПОУ: 23977045 підвищену плату за нераціональне використання паливно – енергетичних ресурсів) в розмірі 12485765 (дванадцять мільйонів чотириста вісімдесят п’ять тисяч сімсот шістдесят п’ять) гривень 02 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 19 січня 2010 року.
Повний текст постанови складено та підписано 24 січня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Галатіна О.О.