
Справа № 308/11738/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2018 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Деметрадзе Т.Р., за участю секретаря Секереш О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести нарахування пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовною заявою до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови в перерахуванні пенсії незаконними та зобов'язання проведення нарахування та виплату пенсії.
Позов мотивує тим, що їй призначена пенсія державного службовця у розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати. 18.02.2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород з проханням надати їй відповідь чи було враховано при нарахуванні їй пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Проте управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді листом від 03.03.2016 р. № 02/М-42 повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії та включення до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Позивач вважає, що дії відповідача є такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві і просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород Закарпатської області щодо не включення до розрахунку для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких фактично утримувалися внески до Пенсійного фонду України та зобов'язати провести нарахування та виплату їй пенсію у розмірі 70% від суми заробітної плати, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 58563,53 грн. відповідно до довідки №31/05-0 від 08.02.2016 року, починаючи з 03.03.2016 року.
Позивач не скористалася своїм правом на участь у судовому засіданні, однак в матеріалах справи міститься заява її представника - адвоката ОСОБА_2, відповідно до якої він просив провести розгляд справи у їх відсутності та задовольнити повністю з підстав, викладених у ньому.
Представник відповідача також не скористалася правом на участь у судовому засіданні та подала заперечення. У поданих заперечення вказала, що управління Пенсійного фонду України в м. Ужгород ліквідовано та утворено Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Також вказала, що позивачу було призначено пенсію державного службовця згідно поданої заяви з документами для призначення пенсії та відповідно до ст. ст. 33,37 Закону України «Про державну службу». Механізм обчислення заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про державну службу» регулюється постановою КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій державних службовців матеріальної допомоги на оздоровлення зазначеною постановою не передбачено. Також згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», структура заробітної плати державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» законодавством не передбачено.
Дослідивши матеріали справи, надавши правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (чинним на момент призначення пенсії) у розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати.
08.02.2016 року позивачем було отримано довідку №31/05-0, згідно якої нею за період з жовтня 2009 року по вересень 2014 року отримано індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення (інші виплати) в сумі 58563,53 грн.
18.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області із заявою з проханням надати їй відповідь чи було враховано при нарахуванні їй пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та провести нарахування та виплату пенсії.
Як вбачається з доданого до матеріалів справи листа з управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області № 02/М-42 від 03.03.2016 року, у відповідь на звернення ОСОБА_1 їй відмовлено у перерахунку пенсії.
Зі змісту ч.3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської соціальної хартії та ч.3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу, для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У даному випадку, при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які до спірних правовідносин є загальними.
Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена Верховним Судом України у своїх постановах, зокрема від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року у справі № 21-97а13, від 6.11.2013року у справі № 21-350а13, від 03.06.2014 року у справі № 21-134а14 (№№ 21-430а11, 21-350а13) та ін., яка з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України має враховуватися судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та враховується при обчисленні пенсій.
Тому, при перерахунку пенсії ОСОБА_1, повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Посилання відповідача на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», не заслуговують на увагу, оскільки, на думку суду, нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, застосуванню не підлягають.
Даною нормою скасовано нові нарахування пенсії, а не скасовано виплату раніше призначених. Застосування п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІу даному випадку суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з і якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та інше.
В процесі розгляду справи судом встановлено, що зазначені принципи в контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не дотримані.
Враховуючи вищезазначене та той факт, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Разом з тим, згідно ч. 3, 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернулася із такою заявою до Пенсійного фонду 18.02.2016 року, то пенсія позивачу підлягає перерахунку починаючи з 01.03.2016 року.
Також суд вважає, що з відповідача слід стягнути судові витрати у справі, які складаються з судового збору у сумі 640 грн., відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, якою передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, Законами України «Про державну службу», «Про оплату праці», «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про індексацію грошових доходів населення», Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, ст. ст. 2, 139, 242-246, 250, 294-295 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести нарахування пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо не включення ОСОБА_1 суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для розрахунку пенсії.
Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 58563,53 грн. відповідно до довідки №31/05-0 від 08.02.2016 року, починаючи з 01.03.2016 року.
Стягнути з Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Реквізити сторін:
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1;
Відповідач - Ужгородське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, м. Ужгород, вул. Загорська, 2.
Суддя Т.Р. Деметрадзе