Рішення № 77503084, 25.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
520/8530/18
Номер документу
77503084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

25.10.2018 р. справа №520/8530/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Сліденко А.В., за участі: секретаря - Стрєлка О.В., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - не прибув,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом

ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про1) визнання дій протиправними, 2) зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_2, в порядку адміністративного судочинства заявив вимогу про 1) визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_2 з 83% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_2 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р.; 2) зобов'язання ГУПФУ в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію у розмірі 83% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р., здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 р. протиправно застосовано показник грошового забезпечення – 70%, тоді як первісний розмір пенсії ще з 04.10.1997 р. складав – 83%. Стверджував, що відповідачем не враховано те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії. Також зазначив, відповідач протиправно обмежив ОСОБА_2 максимальний розмір пенсії за рахунок виплати лише 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.

Відповідач, ГУ ПФУ у Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що відповідно до п. 1,2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. передбачений перерахунок пенсії, які призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. З посиланням на ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 р., тобто застосовано обмеження максимального розміру пенсії у розмірі не більше 70% грошового забезпечення військовослужбовця. зазначив також, що виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно у відповідності до вимог Постанови №103, тому наразі сума до виплати становить 50% підвищення пенсій.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як колишньому військовослужбовцю ДПС України, знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Харківській області.

Відповідно до протоколу №3424 24.10.1997 р. розмір призначеної позивачу пенсії становив 83% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 31 рік.

У березні 2018 року відповідачем, ГУПФУ у Харківській області відповідно постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р., але одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з показника у 83% грошового забезпечення військовослужбовця до показника у 70%.

Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб’єктом діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом – Закон), унормовані приписами ст. 63 цього Закону та деталізовані приписами постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом – Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом – Порядок №3-1).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Системно проаналізувавши як приписи загальних актів права з питання визначення розміру призначеної пенсії, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних актів права, до яких належать Закон України «Про державну службу», Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування», Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про Національну поліцію», Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", також інших актів законодавства з питань визначення розміру пенсії, суд доходить висновку, що в усіх без виключення випадках законодавцем застосовується стала та незмінна юридична конструкція, котра полягає у первісному обчисленні базового розрахункового показника майбутньої пенсії – грошового виразу загальної суми коштів як плати за виконану роботу. До цього показника включаються чітко визначені законом складові, котрі у свою чергу можуть обраховуватись у відсотковому значенні, тобто у процентах від іншого показника. Але при цьому, юридичне значення має не такий відсоток, а виключно остаточно розрахована сума складової оплати праці. До розрахованого базового показника застосовується передбачений законом умовний арифметичний розмір пенсії у відсотковому відношенні до загальної величини оплати праці за певний період трудової діяльності.

Суд вважає, що саме означений показник - умовний арифметичний розмір пенсії і є тією сталою незмінною величиною, на котру прямо поширюється дія приписів ст. 22 Конституції України, і який не може зазнавати зменшення навіть у разі запровадження нового законодавства.

За допомогою умовного арифметичного розміру пенсії розраховується і абсолютний арифметичний розмір пенсії, який складає певну грошову суму.

Таким чином, у подальших процедурах перерахунку розміру пенсії владний суб’єкт не може зачіпати саме умовного арифметичного розміру пенсії.

З огляду на викладене, владний суб’єкт повинен забезпечити сталість і незмінність означеного вище показника в 83% від грошового утримання військовослужбовця, позаяк ревізія раніше призначеного умовного розміру пенсії є втручанням у право особи на майно згідно з ст. 1 Протоколу Першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Вирішуючи спір за вимогою про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року та зобов'язанні ГУ ПФУ перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі, якій обчислено з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, суд зазначає, що у силу положень ч. 4 ст. 63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом – Порядок №45).

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017рр., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.

Вирішуючи спір, суд відмічає, що Порядок №45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.2 ст.85 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями.

Враховуючи вищевикладене, дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо проведення виплати 50 % суми підвищення пенсії не можуть вважатися протиправними, оскільки і такий перерахунок пенсії, і подальші виплати різниці у перерахунку здійснені на виконання Постанови КМУ від 21.02.2018р №103, що повністю узгоджується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб’єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України, зменшивши при перерахунку розмір пенсії позивача.

Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених вимог в частині визнання протиправними дій владного суб’єкта з приводу зменшення розміру пенсії та обтяження владного суб’єкта обов’язком провести перерахунок розміру пенсії із збереженням показника в 83% та із виплатою різниці, котра утворилась саме через зміну показника грошового утримання військовослужбовця.

Обраний судом спосіб захисту порушеного права здатний повно, ефективно та дієво захистити суб'єктивне право фізичної особи - громадянина у спірних правовідносинах.

У решті вимог позов задоволенню не підлягає, позаяк вчинене владним суб'єктом діяння управлінського характеру вимогам закону відповідає.

Передбачених ст. 249 КАС України підстав для постановлення окремої ухвали під час судового розгляду не виявлено, отже відповідне клопотання представника позивача залишається судом без задоволення.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - 19.10.1951р.) при перерахунку розміру пенсії з 01.01.2018р. з показника 83% грошового утримання військовослужбовця до показника 70% грошового утримання військовослужбовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області ((ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - 19.10.1951р.) з 01.01.2018р. із збереженням показника 83% грошового утримання військовослужбовця та провести виплату різниці між раніше перерахованим розміром пенсії та розміром пенсії, перерахованим на підставі даного рішення суду, що виникла з 01.01.2018р.

У решті вимог позов - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз'яснити, що судове рішення виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України 30.10.2018р.

Суддя Сліденко А.В.