Рішення № 77503063, 25.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
2040/8125/18
Номер документу
77503063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2018 р. № 2040/8125/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, в якому просить суд:

- визнати дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області щодо відмови в призначенні субсидії неправомірними;

- визнати рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про відмову в призначенні субсидії №11271 від 18.07.2018 року незаконним;

- скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про відмову в призначенні субсидії №11271 від 18.07.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про відмову в призначенні субсидії №11271 від 18.07.2018 року є протиправним.

Представник позивача у судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затверджено "Положення про порядок призначення житлових субсидій" (далі Положення).

5 червня 2018 року ОСОБА_3 звернулася до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області з заявою про призначення житлової субсидії.

До заяви позивачем було надано відповідний перелік документів.

Рішенням Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області № 11271 від 18.07.2018 року не призначено позивачу субсидію з травня 2018 року згідно рішення конфліктної комісії Пр. № 12 від 11.07.2018 року за фактом проживання.

ОСОБА_4 з протоколу № 12 засідання комісії з розгляду конфліктних ситуацій, які виникли при призначенні субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та пільг населенню Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області від 11.07.2018 року відмовлено в призначенні субсидії ОСОБА_3 на фактичну кількість зареєстрованих проживаючих членів домогосподарства з 01.05.2018 року.

Також, Управлінням соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області направлено позивачу повідомлення № 11271 від 14.08.2018 року, в якому зазначено, що субсидію не призначено з 01 травня 2018 року з підстав несплати ЄСВ протягом трьох місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затверджено "Положення про порядок призначення житлових субсидій" (далі Положення).

Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (п. 1 Положення).

Підпунктом 3 п. 6 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329) серед інших підстав для відмови у призначенні субсидії визначено, що у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Відповідно до п. 7 Положення за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Відповідно до п. 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.

Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення. За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позов пояснив, що справа про призначення ОСОБА_3 житлової субсидії була направлена на розгляд конфліктної комісії, створеної рішенням виконавчого комітету Ізюмської міської ради, з питання призначення житлової субсидії без врахування доходів сина заявниці ОСОБА_5 та його дружини. Рішенням конфліктної комісії від 11.07.2018 року (протокол № 12), ОСОБА_3Я було відмовлено в питанні призначення житлової субсидії без врахування доходів її сина та невістки (за фактом проживання) так як не було надано будь-яких доказів і підтверджень тривалого проживання ОСОБА_5 та його дружини не за місцем реєстрації, а в м. Харкові, як стверджує заявник. В ході розгляду справи на призначення ОСОБА_3 житлової субсидії на загальних підставах згідно електронного обміну інформацією з Державною фіскальною службою України, були отримані дані про несплату ОСОБА_6 протягом періоду, який враховується в дохід при призначені субсидії, єдиного соціального внеску. Також зазначив, що ОСОБА_7 не призначена житлова субсидія на неопалювальний період 2018 року, про що поштовим відправленням було направлено відповідне повідомлення про не призначення житлової субсидії.

Так, у матеріалах справи наявна довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб № 158 від 17.08.2018 року та Акт обстеження матеріально - побутових умов сім'ї, складених Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Кайдашева сім'я", зі змісту яких судом встановлено, що син позивача - ОСОБА_5, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, однак фактично не мешкає за вказаною адресою понад 10 років.

Суд звертає увагу на положення ст. 77 КАС України, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що представником відповідача під час розгляду даної справи не було надано жодних доказів на підтвердження обставин, що послугували підставою для відмови позивачу у призначенні субсидії з травня 2018 року.

Суд, дослідивши наявний у матеріалах справи ОСОБА_5 з протоколу № 12 засідання комісії з розгляду конфліктних ситуацій, які виникли при призначенні субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та пільг населенню Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області від 11.07.2018 року, встановив, що у вказаному протоколі не зазначено причини відмови позивачу у призначенні субсидії (а.с. 26).

Також, зі змісту повідомлення № 11271 від 14.08.2018 року, в якому зазначено, що субсидію не призначено з 01 травня 2018 року, взагалі не зазначено ким саме не сплачено ЄСВ протягом трьох місяців (а.с. 28).

З наданого відповідачем ОСОБА_8 з реєстру платників єдиного податку від 15.03.2017 року не вбачається інформації відносно несплати ЄСВ ОСОБА_5 (а.с. 27).

У свою чергу, відповідачем не надано доказів на підтвердження факту проживання сина позивача із дружиною разом із позивачем (акту обстеження місця проживання позивача, відібрання пояснень у позивача та її сина, тощо).

Крім того, суд зазначає, що позивач отримував субсидію за попередні періоди, та будь-яких зауважень з приводу кількості осіб, проживаючих за вищевказаною адресою, у відповідача не було.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області щодо відмови в призначенні субсидії ОСОБА_3 та скасування рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області № 11271 від 18.07.2018 року про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_3.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про відмову в призначенні субсидії №11271 від 18.07.2018 року незаконним суд зазначає, що вказані вимоги є похідними від попередніх та задоволенню не підлягають.

Приписами ч. 1 ст. 245 КАС України визначено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Оскільки судом встановлено, що відповідачем приймалось рішення у вигляді повідомлення № 11271 від 14.08.2018 року, яким не призначено субсидію позивачу, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача та скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області № 11271 від 14.08.2018 року про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_3.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій незаконними підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України..

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій незаконними - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області щодо відмови в призначенні субсидії ОСОБА_3.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області № 11271 від 18.07.2018 року про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_3.

Скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області № 11271 від 14.08.2018 року про відмову в призначенні субсидії ОСОБА_3.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1, 64306) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 03196565, адреса: вул. Соборна, 20, м. Ізюм, Харківська область, 64300).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 31 жовтня 2018 року.

Суддя Бідонько А.В.