Рішення № 77502989, 26.10.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2018
Номер справи
2340/3875/18
Номер документу
77502989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2018 року Справа № 2340/3875/18

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 26.06.2018 №В-585;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 26.06.2018 №В-585 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.01.2016 із урахуванням різниці між належними до сплати та фактично виплаченими сумами пенсії без обмеження будь-яким строком.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси позивачу на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області проведено перерахунок та виплату пенсії, однак, не погоджуючись зі змістом вищевказаної довідки, позивач звернувся до суду, у зв'язку з чим, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду №823/25/18 від 08.02.2018 року ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області зобов'язано виготовити і направити до ГУПФУ в Черкаській області нову довідку. На виконання зазначеного рішення ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області виготовлено нову довідку №В – 585 від 26.06.2018 для проведення перерахунку пенсії позивача, однак коли позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки №В – 585 від 26.06.2018, отримав відповідь, якою ГУ ПФУ в Черкаській області відмовило у перерахунку пенсії згідно зазначеної довідки, та зазначило, що рішенням по справі №823/25/18 жодних зобов’язань на відповідача не покладено. Таку відмову позивач, вважає протиправною.

Від відповідача надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, аргументуючи свою позицію тим, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки №2303007917 від 18.03.2018 виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області на ім’я позивача.

Крім того відповідач вказав, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 у справі №823/25/18 не покладено на відповідача обов’язок щодо перерахування пенсії позивача за новою довідкою.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Черкаській області, отримуючи пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2782720431 від 17.05.2016, наявною в матеріалах справи.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 у справі №823/25/18, яке набрало законної сили 13.03.2018 року, зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007, а саме: посадовий оклад (по) - 2850 грн., оклад за званням (оз) майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 40% (від по+оз) - 1940 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) - 3395 грн., премія 34,3% (від усіх позицій нарахування) - 3493 грн. 46 коп., усього 13678 грн. 46 коп.

На виконання рішення суду від 13.03.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області видано довідку №В-585 від 26.06.2018.

22.08.2018 р. позивач звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки №В-585 від 26.06.2018.

Листом №924/В-10 від 05.09.2018 відповідач повідомив позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки №924/В-10 від 05.09.2018 відсутні, оскільки, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.2018р. у справі №823/25/18 жодних зобов'язань на відповідача не покладено.

Не погоджуючись з вищевказаною відмовою, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – «Закон України №2262-XII»), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону України №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закон України №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-XII, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

В даному випадку підстави для перерахунку пенсії позивачу виникли з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Таким чином, у відповідача після отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача виник обов’язок з перерахунку його пенсії саме з 01.01.2016.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII в редакції, чинної з 01.01.2016, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, останнім дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, а тому позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення №В-585 від 26.06.2018, що виготовлена на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду №823/25/18 від 08.02.2018

Проте, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, перерахунок пенсії з 01.01.2016 позивачу здійснено відповідачем на підставі довідки №2303007917 від 18.03.2018 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області без урахування довідки №В-585 від 26.06.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Підсумовуючи наведене суд зазначає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №В-585 від 26.06.2018 про грошове забезпечення, яка виготовлена на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду №823/25/18 від 08.02.2018 - є протиправною, а тому належним способом захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №В-585 від 26.06.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.

Щодо позовної вимоги позивача у частині зобов’язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження будь-яким строком, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, однак суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Право позивача, в частині виплати йому пенсії з обмеженням строку на час розгляду даної справи не порушені, в зв’язку з чим задоволенню не підлягають.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 90, 241-246, 255, 263, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 26.06.2018 №В-585.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРОПУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (19641, Черкаська область, Черкаський район, с. Нечаївка, вул. Леніна, 29, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2016 відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 26.06.2018 №В-585 із урахуванням різниці між належними до сплати та фактично виплаченими сумами пенсії.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя В.В. Гаращенко