Рішення № 77502698, 30.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
1540/3821/18
Номер документу
77502698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3821/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., за участю секретаря - Філімоненко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просить суд:

- Визнати бездіяльність Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо недотримання п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент призначення пенсії з 08.11.2014 та ненарахування і невиплати надбавки до пенсії за віком у розмірі по 150 грн. на кожну дитину, що відмови у наданні надбавки на 5-ту дитину з грудня 2017 та відмови у перерахунку пенсії до рівня прожиткового мінімуму, протиправною.

- Зобов'язати Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням належних надбавок по 150 грн. на кожну дитину з 08.11.2014 у сумі 14850,00 грн., а також надбавки на 5-ту дитину з грудня 2017 у сумі 300,00 грн. та розміру прожиткового мінімуму за весь період з моменту призначення пенсії у розмірі 13615,84 грн.

- Стягнути з Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 0деської області на користь ОСОБА_1 грошові кошти з урахуванням належних надбавок по 150 грн. на кожну дитину з 08.11.2014 по 01.04.2017 у сумі 14850,00 грн., надбавки на 5-ту дитину з грудня 2017 по січень 2018 у сумі 300,00 грн. та розміру прожиткового мінімуму за весь період з з 08.11.2014 по теперішній час у розмірі 13615,84 грн. та матеріальні збитки, з урахуванням рівня інфляції у сумі 21234,16 грн., а також моральну шкоду у сумі 50000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивачем зазначено (а.с. 3-7), що йому як батьку 5-ти неповнолітних дітей, має виплачуватись надбавка за кожну дитину. З цього приводу позивач неодноразово звертався до Відповідача, проте, у останній відповіді від 21.03.2018 № 5881/Ф-11, Позивача остаточно повідомлено, що підстав для перегляду встановлених надбавок не має. Однак, Позивач з такими діями Відповідача не згоден, вважає їх незаконними та протиправним, а тому, просить суд позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 р. призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено справу до судового розгляду.

21.09.2018 року від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 62-63), в обґрунтування якого зазначено, що пенсія позивачу була призначена на підставі особистої заяви від 12.12.2014 № 1621 щодо призначення пенсії за віком. У зв'язку з цим розмір пенсії обчислено з урахуванням стажу 16 років 08 місяців 10 днів. Згідно із заявою на призначення пенсії від 12.12.2014 року № 1621, позивачем було вказано, що утриманців до 18 років немає, що засвідчено особистим підписом позивача. Також, відповідно до заяви від 06.04.2017 № 1371 та долучених документів, а саме копій свідоцтв про народження 4-х дітей віком до 18 років, позивачу призначено надбавки на утриманців з 01.04.2017 року, також на підставі заяви призначено надбавку на утриманця з 01.02.2018 року (всього 5 надбавок на 5 дітей), а тому позовні вимоги Позивача є необґрунтованими.

Позивач та представник Позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є багатодітним батьком 5-х малолітніх дітей, непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку у Білгород-Дністровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком з 08.11.2014, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі 624,76 грн. (а.с. 8-15).

На час призначення пенсії у Позивача було троє малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4

Згідно із заявою на призначення пенсії від 12.12.2014 року № 1621, позивачем було вказано, що утриманців до 18 років немає, що засвідчено особистим підписом позивача.

Пізніше Позивачу стало відомо, що це мало значення для визначення розміру пенсії та відповідних надбавок та Позивач має право на відповідну надбавку до пенсії на кожну дитину по 150 грн. на місяць, але насправді не отримує її.

20.01.2017 року Позивач звернувся до Голови Правління Пенсійного Фонду України з питань нарахування надбавки на утриманців та в березні 2017 року отримав відповідь із роз'ясненням про необхідність звернутися із заявою для отримання надбавки на дітей із наданням копій підтверджуючих документів (а.с. 20-21).

Таким чином, 06.04.2017 Позивач подав заяву, встановленого зразка, на перерахунок розміру пенсії з урахуванням надбавки на 4-х дітей.

Згідно з розпорядженням від 10.04.2017 року Позивачу нараховано надбавки на утриманців по 150 грн. на кожну дитину з 10.04.2017 року(а.с. 32).

25.05.2017 Позивач звернувся із заявою до Відповідача із проханням повернути недонараховані кошти на дітей, починаючи з дати призначення пенсії по квітень 2017 включно.

Згідно із відповіддю від 31.05.2017 № 77/ф-01 на звернення Позивача, Відповідачем вказано, що в матеріалах пенсійної справи наявна заява на призначення пенсії за віком від 12.12.2014 № 1621, в якій у графі «кількість утриманців» вказано «немає», тому відсутні підстави для перерахунку за минулий період (а.с. 22-24).

Також, згідно з розпорядженням від 02.02.2018 року, Позивачу нараховано надбавку на утриманця 150 грн. (на 5 дитину) 01.02.2018 року (а.с.34)

З приводу здійснення перерахунку Позивач неодноразово звертався до Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, проте у останній відповіді від 21.03.2018 № 5881/Ф-11 йому остаточно повідомлено, що підстав для перегляду встановлених надбавок немає (а.с. 26-29).

Позивач вважає такі дії Відповідача незаконними та протиправним, а тому звернувся із даним позовом до суду.

Оцінюючи оскаржені дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Судом встановлено, що Позивач знаходиться на обліку в Білгород-Дністровському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком, призначену з 08.11.2014 р. відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності, у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меньшої тривалості, ніж передбачено ч. 1 ст. 28 Закону, пенсія за віком встановлюється в розмірі пропорційному наявному страховому стажу, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком.

Позивачу виплачується пенсія з урахуванням стажу роботи 16 років 08 місяців 10 днів.

Пенсія позивачу була призначена на підставі особистої заяви від 12.12.2014 № 1621 про призначення пенсії за віком.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами), не працюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії за віком, інвалідності та за вислугу років, передбачена Законом України "Про пенсійне забезпечення" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановами Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та від 07.07.2014 № 13-1, передбачено обов'язок пенсіонера повідомляти органи Пенсійного про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійних виплат.

Згідно з порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 № 1566/11846, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (за однією адресою), видані згідно із вимогами ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Судом встановлено та не заперечується Позивачем, що згідно з заявою на призначення пенсії від 12.12.2014 року № 1621 ним не вказано про наявність утриманців віком до 18 років, тому у Відповідача не було підстав для нарахування відповідних надбавок.

Відповідно до заяви від 06.04.2017 № 1371 та долучених документів позивачу призначено надбавки на утриманців з 01.04.2017 року на 4-х дітей, а з 01.02.2018 року також призначено ще надбавку у розмірі 150 грн. за 5-ту дитину

Відповідно до п.4 ст.45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа. Оскільки заява була подана до 15.04.2017 року перерахунок проведено з 01.04.2017 року.

Таким чином Відповідачем призначені відповідні надбавки на підставі звернень Позивача після надання відповідних документів на підставі, в межах та у спосіб, передбачений законодавством про пенсійне забезпечення.

Суд не приймає доводи Позивача проте, що він при подачі заяви від 12.12.2014 № 1621 про призначення пенсії за віком, помилково вказав, що утриманців до 18 років не має, а тому суд вважає вірним доводи Відповідача про виплату Позивачу надбавку за 4-х дітей саме з 01.04.2017 року та, відповідно на 5 дитину з 01.02.2018 року.

Разом з тим, до призначення зазначених надбавок, тобто до 01.04.2017 року Позивач отримував пенсію в розмірі 949 грн., яка складалась з основного розміру пенсії 593,81 грн. та щомісячної державної адресної допомоги, однак після призначення надбавок у розмірі 600 грн. (на 4 дитини), загальний розмір пенсії склав 1193,81 грн., що є порушенням п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654, якою передбачено виплату надбавки не працюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, незалежно від гранічних мінімальних розмірів пенсійних виплат, встановлених цією постановою для інших категорій громадян.

Тобто, позивач мав право на розмір пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265, та право на встановлення надбавок, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654.

Таким чином, порушене право Позивача належить відновити шляхом задоволення позовних вимог в частині проведення перерахунку та виплати належної Позивачу пенсії без урахування надбавки на кожну дитину до рівня прожиткового мінімуму, встановленого Законом для осіб, які втратили працездатність з 01 квітня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-73, 77, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нездійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування надбавки на кожну дитину до рівня прожиткового мінімуму, встановленого Законом для осіб, які втратили працездатність з 01 квітня 2017 року.

Зобов'язати Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок і виплату належної ОСОБА_1 пенсії без урахування надбавки на кожну дитину до рівня прожиткового мінімуму, встановленого Законом для осіб, які втратили працездатність з 01 квітня 2017 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30.10.2018 року.

Суддя Бутенко А.В.

.