Рішення № 77501158, 31.10.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2018
Номер справи
0440/7233/18
Номер документу
77501158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 рокуСправа № 0440/7233/18 Дніпропетровській окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 26.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про:

- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку ОСОБА_1, протиправними;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 01.01.2016, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію ОСОБА_1, у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення.

2. Ухвалою суду від 01.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі № 0440/7233/18.

3. 22.10.2018 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов із додатками та доказами його направлення позивачу.

ІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

4. Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення при перерахунку розміру пенсії з 82% до 70% від сум грошового забезпечення протиправними та такими, що посягають на його законні права та інтереси.

ІІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА

5. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено, що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 відсотків.

6. Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (ЄДРСР 42010782), де Верховний Суд України вказав, що «за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких Довідках».

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. ОСОБА_1 звільнений з військової служби з посади «зам.начальника-начальник следственного управления Днепропетровского ГУ УМВД в Днепропетровской области».

8. Позивачу пенсія за вислугу років призначена у 2005 році висновком № 83/27949 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

9. Згідно з висновком № 83/27949 позивачу призначена пенсія у загальному розмірі 3 362 грн., виходячи з 82% грошового забезпечення.

10. З 11.10.2005 позивачу здійснено перерахунок пенсії, розраховано її основний розмір з 82% грошового забезпечення (вислуга років 29), сума пенсії до перерахунку 3 381,91 грн., після перерахунку 6 749,79 грн., надбавка до пенсії на 1 непрацездатних 19,91 грн., підсумок пенсії (з надбавками) 6 769,70 грн.

11. У квітні 2008 року з 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії, розраховано її основний розмір з 82% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 3 509,71 грн., сума доплати до попереднього основного розміру пенсії: 3 239,87 грн., основний розмір пенсії з урахуванням доплати: 6 749,58 грн., підсумок пенсії (з надбавками) 6 749,58 грн.

12. 16.10.2009 позивачу здійснено перерахунок пенсії, розраховано її основний розмір з 82% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) 6 749,58 грн.

13. 27.06.2017 позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку пенсії в сторону її збільшення з 01.01.2016.

14. Листом № 188889/03201 від 07.07.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

15. Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області видана довідка № 83/27949 від 15.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім'я ОСОБА_1, згідно якої відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського згідно з Наказом МВСУ № 138 від 17.02.2017, пункту 8.3, заступник начальника відділу поліції/Відділу (відділення) поліції) до посади ««зам.начальника-начальник следственного управления Днепропетровского ГУ УМВД в Днепропетровской области», яку він займав на день звільнення зі служби, становить:

- посадовий оклад 3 250 грн.;

- оклад за званням полковник міліції 2 400 грн.;

- надбавка за стаж служби (50%) 2 825 грн.;

- надбавка за службу в умовах режим. обмежень (10%) 325 грн.;

- премія 5,74% 505,12 грн.;

- усього 9 305,12 грн.

16. 27.03.2018 з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу:

- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 3 250 грн., окладу за військовим званням 2 400 грн.; процентна надбавки за вислугу років (50%) 2 825 грн., надбавка за умови режим. обмежень допуск 10% 325 грн., премія (5,74%) 505,12 грн., всього 9 305,12 грн.;

- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 6 513,58 грн., доплата до попереднього розміру пенсії (постанова КМУ 103 від 21.02.2018) 236 грн.;

- підсумок пенсії із надбавками 6 749,58 грн.: з 01.04.2018 розмір пенсії 6 749,58 грн.;

- підстава перерахунку: (грошове забезпечення згідно постанови КМУ № 988) постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 пункт перерахунок з 01.01.2016.

17. 22.08.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою в якій, зокрема, просив провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 82% грошового забезпечення відповідно до останньої довідки від 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Дніпропетровській області згідно «Додатку 3» Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016.

18. Заява отримана управлінням 23.08.2018 вхідний № Б13779-18

19. Листом № Б13779-18 від 03.09.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення позивача в якій, зокрема, зазначено:

- Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни в статтю 13 Закону № 2262, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення;

- відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою № 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;

- до розміру пенсії позивача нарахована доплата в сумі 236 грн., з урахуванням якої загальний розмір пенсії становить 6 749,58 грн.;

- таким чином, пенсія була перерахована, але це не призвело до збільшення загального розміру пенсії.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

20. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

21. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

22. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

23. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

24. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

25. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

26. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

27. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

28. Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), прийнятою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постановлено:

- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (пункт 1 Постанови № 103);

- виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 Постанови № 103);

- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

29. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (пункт 3 Постанови № 103);

- у разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (пункт 4 Постанови № 103);

- Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (пункт 7 Постанови № 103);

- Міністерству соціальної політики разом з Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунків пенсій, передбачених цією постановою (пункт 8 Постанови № 103).

30. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

31. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

32. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

33. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку № 45).

34. Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії (пункт 7 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

35. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 82% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

36. Постанова № 103 містить вказівку виключно щодо здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону № 2262-ХІІ з урахуванням сум грошового забезпечення, визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

37. Прийняття Постанови № 103 було необхідним в демократичному суспільстві з огляду на чисельні судові спори щодо неприйняття відомостей про підвищення грошового забезпечення в порядку статті 63 Закону № 2262-ХІІ, та саме на виконання частини 4 статті 63 вказаного Закону прийнята Постанова № 103.

38. Метою Уряду був захист прав громадян України на пенсійне забезпечення шляхом визнання права пенсіонерів на перерахунок пенсій у зв'язку із підвищенням одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що мало наслідком збільшення розміру пенсійних виплат.

39. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

40. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

41. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

42. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 82% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

43. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

44. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М. І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

45. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 82% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

46. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

47. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

48. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17).

49. Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

50. Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

51. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, оскільки право на отримання пенсії у розмірі 82% сум відповідного грошового забезпечення, виникло у позивача у 2005 році, отже, у 2018 році були відсутніми підстави для застосування у спірних правовідносинах 70% розміру відповідного грошового забезпечення, як максимального розміру пенсії.

52. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

53. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 49008) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

54. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 82% до 70% при здійсненні перерахунку пенсії.

55. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням 82% грошового забезпечення значеної та виплатити донараховані суми у встановленому порядку.

56. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у розмірі 704,80 грн.

57. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

58. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

59. Повне рішення складено 31.10.2018.

Суддя І.О. Верба