
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1749/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) звернулося з позовом до філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - філія «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках в загальній сумі 140419,28 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконує вимоги податкового законодавства щодо своєчасності сплати податків в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі - ПК України). За вказаною філією обліковується податковий борг у загальному розмірі 140419,28 грн., в тому числі: з податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) - 124247,54 грн., з військового збору - 16171,74 грн. Позивач надіслав відповідачу податкову вимогу № 109-22 від 17.01.2015, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Позивач просить стягнути з банківських рахунків відповідача в дохід бюджету податковий борг в загальному розмірі 140419,28 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
Ухвалою суду від 21.09.2018 залучено до участі у справі як другого відповідача Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»), ухвалено судовий розгляд справи проводити спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 52).
Крім того, ухвалою суду від 21.09.2018 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні (а. с. 52).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 14.09.2018 № 1577 (а. с. 36-37) відповідач ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав недотримання позивачем процедури стягнення податкового боргу.
21.09.2018 за вх. № 12321/18 представник позивача Нівчик А.М. подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, у якій не погодився із доводами відзиву, вказавши про дотримання контролюючим органом процедури стягнення податкового боргу (а. с. 45-46).
Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 1004371508 від 30.08.2018 (а. с. 26-32). Філія «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» є відособленим структурним підрозділом ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» без права юридичної особи, що підтверджується Положенням про філію «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», затвердженим наказом від 07.09.2005 № 127 (а. с. 38-41), відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, видані Головним управлінням статистики у Волинській області 02.02.2018 (а. с. 42), витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 1004371478 від 30.08.2018 (а. с. 25), та є платником податків, має відриті рахунки у банківських установах (а. с. 6).
Станом на 23.07.2018 за філією «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» як платником податків обліковується податковий борг у загальній сумі 140419,28 грн., в тому числі: з ПДФО - 124247,54 грн., з військового збору - 16171,74 грн., про що зазначено ГУ ДФС у Волинській області в довідці про наявність боргу по платежах до бюджету, в розрахунку сум податкового боргу та підтверджується зворотнім боком облікової картки платника за вказаними платежами (а. с. 6-7, 15-19).
Податковий борг з ПДФО виник в результаті нарахування грошових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0059811304 від 27.10.2016 на суму 123737,54 грн. (а. с. 8-9), яке прийняте на підставі акту № 484/22-1/03449048 від 13.10.2016 про результати планової виїзної перевірки філії «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 30.06.2016, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.06.2016 (а. с. 59-84), та податковим повідомленням-рішенням № 0059821304 від 27.10.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 510,00 грн. (а. с. 10-11), прийнятим на підставі того ж акту перевірки.
Податковий борг з військового збору виник в результаті нарахування грошових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0060381304 від 27.10.2016 на суму 16171,74 грн. (а. с. 12-13), яке прийняте на підставі зазначеного вище акту перевірки.
ГУ ДФС у Волинській області, відповідно до статті 59 ПК України, направило філії «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» податкову вимогу № 109-22 від 17.01.2015, яка вручена відповідачу 26.01.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 14).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За приписами підпунктів 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У відповідності до пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За приписами пункту 16-1 підрозділу 10 (Інші перехідні положення) розділу ХХ (Перехідні положення) ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Відповідно до підпунктів 1.1-1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 (Інші перехідні положення) розділу ХХ (Перехідні положення) ПК України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Крім того, при вирішенні цієї справи суд враховує, що за приписами пункту 15.1 статті 15 ПК України відокремлені підрозділи юридичних осіб визнаються самостійними платниками податків. Проте, такі відокремлені підрозділи юридичних осіб, які не є юридичними особами, не можуть бути відповідачами в адміністративних справах за позовами контролюючих органів про стягнення податкового боргу, у зв'язку із чим до участі у справі було залучено як відповідача ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Таким чином, оскільки за філією «Луцька ДЕД» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» обліковується податковий борг з ПДФО та військового збору в загальному розмірі 140419,28 грн., доказів його погашення суду не подано, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття рішення про стягнення із банківських рахунків вказаної філії податкового боргу в зазначеній сумі.
При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», викладені у відзиві на позовну заяву, щодо порушення позивачем процедури стягнення податкового боргу, оскільки статтею 283 КАС України передбачено право контролюючого органу звернутися до суду із заявою про стягнення коштів за податковим боргом, проте у випадку неподання такої заяви контролюючий орган не позбавлений права звернутися до суду з позовом про стягнення податкового боргу в загальному порядку. Крім того, при розгляді цієї справи порушення порядку надіслання податкової вимоги та строків звернення до суду з цим позовом не встановлено.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2106,29 грн. згідно із платіжним дорученням від 22.08.2018 № 1171 (а. с. 2) з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути в дохід бюджету з філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 52-А, ідентифікаційний код 03449048) у банках, що обслуговують такого платника податків, кошти в розмірі 124247 гривень 54 копійки (сто двадцять чотири тисячі двісті сорок сім гривень п'ятдесят чотири копійки) в рахунок погашення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб.
Стягнути в дохід бюджету з філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 52-А, ідентифікаційний код 03449048) у банках, що обслуговують такого платника податків, кошти в розмірі 16171 гривня 74 копійки (шістнадцять тисяч сто сімдесят одна гривня сімдесят чотири копійки) в рахунок погашення податкового боргу із військового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх