Рішення № 77499336, 31.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2018
Номер справи
360/3182/18
Номер документу
77499336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

31 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3182/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно – каналізаційного господарства про стягнення податкової заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно – каналізаційного господарства, відповідно до якого позивач просить суд стягнути з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води на суму 314 530, 94 грн.

31.10.2018 представником позивача через канцелярію суду надано уточнення позовних вимог, відповідно до яких позивач просить суд: стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, код ЄДРПОУ 20160935, на користь Державного бюджету України податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води на суму 134978,36 грн. (112462,97 грн. - основного платежу за період з 20.05.2018 по 19.08.2018 та 22515,39 грн. - пені, яка виникла за період з 20.08.2012 по 07.08.2018) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач є платником рентної плати за спеціальне використання води та несе обов’язки з самостійної сплати податкового зобов’язання з рентної плати за спеціальне використання води згідно самостійно поданих до контролюючого органу податкових декларацій.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача в судове засідання не прибув, розгляд справи просив проводити без його участі.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив.

Згідно з п.1 ч.3 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-78 КАС України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 20160935) засноване на міській комунальній власності, здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі Статуту і є самостійним суб'єктом, який має права юридичної особи. Відповідач зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Кремінської міської ради за адресою; 92900, Луганська область, м.Кремінна, вул. Дзержинського, буд. 2 «А» та внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (номер державної реєстрації 13661200000000151) (а.с.17,18).

Відповідач перебуває на обліку в Кремінському відділенні Рубіжанської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 15.12.1993 за № 108.

Згідно довідки про відкриті розрахунки (дані про банківські рахунки) у відповідача маються відкриті банківські рахунки (а.с.19,20).

Відповідачем до Кремінського відділення Рубіжанської об’єднаної державне податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області подані податкові розрахунки та відповідно узгоджені податкові зобов’язання з рентної плати за спеціальне використання води, самостійно визначені у наступних податкових деклараціях:

- звітний податковий розрахунок за 1 квартал 2018 року № 9073216105 від 20.04.2018 на суму 40270,43 грн. (по строку сплати 20.05.2018);

- уточнюючий податковий розрахунок № НОМЕР_1 від 04.07.2018 на суму 100038,14 грн. (97124,41 та 2913,73);

- звітна податкова декларація за 2 квартал 2018 року № 9152087042 від 24.07.2018 на суму 151706,98 грн. (по строку сплати 19.08.2018) (а.с.14-16).

27.08.2018 до контролюючого органу відповідачем були подані уточнюючі податкові розрахунки з рентної плати за спеціальне використання води, а саме: № НОМЕР_2 на суму 10501,08 грн. до збільшення податкового зобов’язання, № НОМЕР_3 на суму 14312,41 грн. до збільшення податкового зобов’язання, № НОМЕР_4 на суму 97124,41 грн. до зменшення податкового зобов’язання, № НОМЕР_5 на суму 107241,66 грн. до зменшення податкового зобов’язання (а.с.41-44).

Таким чином, у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкового боргу відповідачем було нараховано пеню на загальну суму — 22515,39 грн. за період з 20.08.2012 по 07.08.2018, сума недоїмки за період з 20.05.2018 по 19.08.2018 становить 112462,97 грн (а.с.9,32-40).

Рубіжанською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме у відповідності до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21.12.20 № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» (у відповідності до п.59.1 ст. 59 ПК України) Відповідачу були вручені 30.08.2002 перша податкова вимога від 30.08.2002 №1/99 (направлено поштою) та 22.07.2003 друга податкова вимога 22.07.2003 № 2/31 (вручено особисто) (а.с.21,22).

З дати направлення зазначеної вимоги податковий борг платника податків існував не припиняючись, у зв'язку з чим вказана податкова вимога не втратила своєї юридичної сили.

Станом на дату звернення до суду податкова вимога є дійсною, в судовому порядку не оскаржувалась, не є скасованою, зміненою або відкликаною.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня і у спірних правовідносинах належним позивачем є Головне управління ДФС у Луганській області.

Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

На підставі п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.255.3. ст.255 ПКУ об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (з 01.01.2018 року), об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання (до 01.01.2018 року).

Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів. Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за ії справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п.п.255.11.2 - 255.12 ст. 255 ПКУ).

Згідно з п.п. 257.1 - 257.3 ст. 257 ПКУ базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов’язань з рентної плати. Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки.

Пунктом 257.5 статті 257 ПКУ передбачено, що сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

За приписами пункту 56.11 статті 56 ПК України самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 ПК України).

Згідно з підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з пунктом 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивачем здійснено заходи по стягненню податкового боргу з платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу, податковий борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с.33-40).

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що необхідно задовольнити.

Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно – каналізаційного господарства про стягнення податкової заборгованості, - задовольнити.

Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно – каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 20160935, місцезнаходження: вул.Дзержинського, 2А, м.Кремінна, Кремінський район, Луганська область, 92900) на користь Державного бюджету України кошти з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують в рахунок погашення податкового боргу з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 134978,36 грн (сто тридцять чотири тисячі дев’ятсот сімдесят вісім гривень 36 коп), у тому числі: 112462,97 грн (сто дванадцять тисяч чотириста шістдесят дві гривні 97 коп) – основного платежу за період з 20.05.2018 по 19.08.2018 та 22515,39 грн (двадцять дві тисячі п’ятсот п’ятнадцять гривень 39 коп) – пені за період з 20.08.2012 по 07.08.2018 з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_1