Рішення № 77498610, 30.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
1540/3258/18
Номер документу
77498610
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3258/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Білостоцького О.В.

При секретарі: Єренкевич О.А.

За участю сторін:

Представника позивача: ОСОБА_1

Представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Київської районної адміністрації Одеської міської ради (далі - КРА Одеської міської ради), Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради (далі - Постійно діюча міжвідомча комісія), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною відмову КРА Одеської міської ради в затвердженні позивачу актів про відключення окремих квартир і приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води; 2) зобов’язати Постійно діючу міжвідомчу комісію розглянути питання про надання дозволу ОСОБА_3 на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в квартирі, яка розташована за адресою: 65080, АДРЕСА_1; 3) за результатами розгляду заяви зобов’язати Постійно діючу міжвідомчу комісію надати позивачу дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в квартирі, яка розташована за адресою: 65080, АДРЕСА_2.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він, як власник квартири, у зв’язку із наявністю у нього права вибору одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, самостійно здійснив відключення та відокремлення від системи опалення будинку, що підтверджується відповідним актом від 25.08.2018 року. В подальшому позивач звернувся до відповідачів із заявою про надання дозволу на таке відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання, однак листами Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 30.05.2018 року №В-578 та від 12.06.2018 року №1151/01-11 позивачу було відмовлено у наданні такого дозволу. Вважаючи зазначену відмову протиправною та незаконною, враховуючи те, що органом, який приймає рішення про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання є Постійно діюча міжвідомча комісія позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 09.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_3 до Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін.

13.07.2018 року ухвалою суду провадження у справі було зупинено на підставі п.1 ч.2 статті 236 КАС України. 25.09.2018 року провадження у справі було поновлено та продовжено розгляд справи по суті.

Представник позивача у судових засіданнях 25.09.2018 року та 25.10.2018 року, посилаючись на обґрунтування, викладені у адміністративному позові та відповіді на відзив (а.с.58-59) підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник Київської районної адміністрації Одеської міської ради у судовому засіданні 25.10.2018 року проти задоволення позовних вимог позивача заперечувала з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов (а.с.47-50) та зазначила, що відповідно до п.2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4, Комісія має право не розглядати заяву на відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, коли заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення. Оскільки позивач є власником окремої квартири і звернувся до відповідачів без згоди інших власників приміщень житлового будинку, комісією його заява не розглядалась про що позивача було повідомлено листами Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 30.05.2018 року та від 12.06.2018 року.

Постійно діюча міжвідомча комісія для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при Київській районній адміністрація Одеської міської ради про дату, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином та своєчасно, явку уповноваженого представника до судового засідання не забезпечила, відзив на адміністративний позов не надала.

Судом у справі встановлено наступне.

ОСОБА_3 є власником квартири №5, яка знаходиться за адресою: м.Одеса, вул. Академіка Філатова, будинок 13-а, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.16-17).

20.06.2016 року позивач звернувся до директора ЖБК «Світле життя» із заявою про технічну можливість відключення квартири № 5 за адресою: м. Одеса, вул. Ак.Філатова 13-А від централізованого теплопостачання з метою влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання (а.с.21).

Правлінням ЖБК «Світле життя» було розглянуто заяву ОСОБА_3 і прийнято рішення про відключення його квартири від центрального теплопостачання після узгодження з КП «Теплопостачання» м. Одеси Київського району (а.с.22).

25.08.2016 року позивачем було здійснено відключення та відокремлення квартири №5 за адресою: м. Одеса, вул. Ак.Філатова 13-А від системи центрального опалення будинку, про що було складено відповідний акт відключення від 25.08.2018 року (а.с.23).

18.09.2017 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до КП «Теплопостачання» м. Одеси, в якій повідомив останнього про відсутність в його квартирі системи центрального опалення, що підтверджується актом від 25.08.2016 року, та просив здійснити перерахунок заборгованості за опалення, списати наявний у нього борг та в подальшому не нараховувати кошти за використання теплопостачання у зв’язку із його фактичним відключенням (а.с.26).

За результатами розгляду вищезазначеної заяви, КП «Теплопостачання» м. Одеси листом від 18.10.2017 року № 02/02/06-757/1 надало позивачу відповідь у якій зазначило, що відповідно до діючого законодавства, а саме Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затверджених наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року (далі – Правила № 4), не передбачена можливість відключення від централізованого опалення окремих квартир та окремих приміщень в багатоквартирних житлових будинках, а передбачено відключення всього будинку в цілому.

Також у цьому листі позивачу було повідомлено, що на даний час по його особовому рахунку станом на 01.10.2017 року рахується заборгованість за опалення в розмірі 7076,22 грн. (а.с. 27-28).

З метою врегулювання вищезазначених спірних правовідносин позивач звернувся із відповідною заявою до Одеської міської ради.

Листом від 06.12.2017 року №01-69/1937 Департамент міського господарства Одеської міської ради повідомив позивачу, що відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 питання реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення вирішують постійно діючі міжвідомчі комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, що створені при районних адміністраціях ОМР (а.с.29-30).

Судом встановлено, що у Київському районі м. Одеси вищезазначені повноваження, розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 04.12.2017 року №625 були покладені на Постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП створену при Київській районній адміністрації Одеської міської ради (а.с. 51, 121).

Відповідно до п.1.3 Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при Київській районній адміністрації Одеської міської ради, затвердженого розпорядженням Київській районній адміністрації Одеської міської ради від 04.12.2017 року №625, засідання комісії відбувається у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць, за наявності відповідних звернень (а.с.52, 122).

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_3 24.04.2018 року звернувся до Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання (а.с.72-74, 90-91, 106-108).

Вищезазначену заяву було отримано Київською районною адміністрацією Одеської міської ради 02.05.2018 року, що підтверджується її штампом вхідної реєстрації, проставленим на другому екземплярі позивача.

Листами від 30.05.2018 року №В-578 (а.с.31-32, 89, 104) та від 12.06.2018 року №1151/01-11 (а.с.33-34) Київська районна адміністрація Одеської міської ради зазначила позивачу, що відповідно до п.2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4, якщо заявником на відключення є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Додатково у листі від 12.06.2018 року №1151/01-11 (а.с.33-34) Київська районна адміністрація Одеської міської ради зазначила, що відключення окремого приміщення не є предметом розгляду Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Не погоджуючись з вищезазначеними діями позивач завернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету ОСОБА_4 України № 630 від 21 липня 2005 року затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води (надалі - Правила № 630).

Так пунктами 24-28 Правил №630 врегульовано питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (п. 24 Правил №630).

Відповідно до п.26 Правил №630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про теплопостачання», схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства (пункт 25 Правил №630).

На виконання вказаних Правил №630 наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22 листопада 2005 року було затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі – Порядок №4).

Пунктом 2.1 Порядку №4 передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до спеціальної міжвідомчої комісії, що орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

Крім того, до заяви додається протокол загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до п. 2.2 Порядку №4 комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населенного пункту та у відповідності до неї. Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП ( пп.2.2.1 п.2.1 Порядку №4).

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку (пп.2.2.2 п.2.2 Порядку №4).

Підпунктом 2.2.3 пункту 2.2 Порядку №4 передбачено, що якщо заявником є власник, наймач (оренда) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, суд доходить висновку, що питання відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та постачання гарячої води розглядаються виключно на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП за відповідною заявою споживача.

Результатом розгляду заяви споживача та доданих до неї матеріалів є рішення комісії – позитивне (щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації) або негативне (відмова у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП або відмова у розгляді заяви). Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Як було встановлено судом, позивач 24.04.2018 року звернувся до Київської районної адміністрації Одеської міської ради та Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Разом з тим, листами від 30.05.2018 року та від 12.06.2018 року позивачу було надано відповідь Київською районною адміністрацією Одеської міської ради, в якій остання зазначила, що відповідно до п.2.2.3 Порядку, Комісія має право не розглядати заяву ОСОБА_3 на відключення від мереж централізованого теплопостачання, оскільки заявник є власником окремого приміщення.

Суд зазначає, що надання позивачеві на його заяву відповідей у листах від 30.05.2018 року №В-578 та від 12.06.2018 року 1151/01-11 за підписом виконуючого обов’язки заступника голови Київської районної адміністрації ОМР, якими ОСОБА_3 фактично було відмовлено в наданні дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання, є такими діями суб’єкта владних повноважень, що здійснені ним не на підставі та у спосіб, що передбачені нормативно-правовими актами України. Київською районною адміністрацією Одеської міської ради, надавши такі відповіді позивачу, на думку суду, вчинила дії, які пунктом 2.2 Порядку №4 віднесені до повноважень Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Суд не приймає до уваги посилання представника Київської районної адміністрації Одеської міської ради в обґрунтування правомірності своїх дій на положення підпункту 2.2.3 пункту 2.2 Порядку №4, щодо права Постійно діючої міжвідомчої комісії не розглядати заяви індивідуальних власників приміщень, оскільки положеннями цього пункту не надано дозволу Київській районній адміністрації ОМР приймати рішення та вчиняти дії у такому випадку замість створеної при цій адміністрації Постійно діючій комісії. Зазначення у підпункті 2.2.3 про право Постійно діючій комісії не розглядати заяви індивідуальних власників, на надає повноважень цьому органу вчиняти бездіяльність з розгляду зазначеного звернення позивача та не надавати цій особі будь-якого рішення з приводу розгляду його заяви. Крім того положеннями зазначеного підпункту 2.2.3 чітко визначено, що у разі відмови у розгляді заяви Комісія повинна повідомити заявника у десятиденний строк.

Суд також виходить з наступного.

Згідно статті 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону "Про звернення громадян" №393/96-ВР від 02.10.1996 року (далі - Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно ст.3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Статтею 7 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно ст.15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Аналогічні положення закріпленні у статті 19 Закону України «Про звернення громадян». Так, у відповідності до зазначеної законодавчої норми, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що заява ОСОБА_3 про надання йому дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання була передана Київською районною адміністрацією Одеської міської ради на розгляд Постійно діючої міжвідомчої комісії, до компетенції якої входить розгляд таких заяв, та за даною заявою Комісією приймалось будь-яке рішення, в тому числі рішення про залишення цієї заяви без розгляду.

Посилання представника Київської районної адміністрації Одеської міської ради на те, що листи від 30.05.2018 року №В-578 та від 12.06.2018 року №1151/01-11, якими позивачу було надано відповідь на його заяву, були підготовлені начальником відділу організації житлового сервісу Київської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_5, яка за сумісництвом є також членом Постійно діючої комісії та підписані заступником голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_6, який одночасно є головою цієї комісії, суд до уваги не приймає, оскільки наявність підпису зазначених посадових осіб на листі Київської районної адміністрації не свідчить про факт розгляду заяви ОСОБА_3 на відповідному засіданні Постійно діючої комісії, а також розгляду та надання відповіді на цю заяву позивача саме цим суб’єктом владних повноважень.

З цього приводу також не можуть бути прийнятими до уваги при вирішенні справи посилання представника КРА Одеської міської ради на недоцільність збору всіх членів Постійно діючої комісії та проведення відповідного засідання зазначеним суб’єктом владних повноважень через наявність підстав для залишення заяви ОСОБА_3, (як самостійного власника окремого приміщення) без розгляду, оскільки це суперечить порядку розгляду звернень споживачів, визначених Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та приписам Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи встановлені судом обставини у справі, а саме порушення Київською районною адміністрацією Одеської міської ради нормативно встановленого порядку розгляду заяви позивача, щодо надання дозволу на відключення від централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального опалення в належній йому квартирі, суд вважає, що права та інтереси позивача в межах даної адміністративної справи підлягають захисту шляхом визнання протиправними дій Київської районної адміністрації Одеської міської ради, щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та ненадання цим відповідачем такої заяви на розгляд Постійно діючої комісії при Київській районній адміністрації.

За таких умов суд вважає за необхідне зобов'язати Київську районну адміністрацію Одеської міської ради передати заяву ОСОБА_3 від 02.05.2018 року про надання дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання на розгляд до Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради.

Разом з тим, при вирішенні адміністративного позову по суті позовних вимог судом встановлено, що Київською районною адміністрацією Одеської міської ради рішення про відмову у затвердженні позивачу актів про відключення окремих квартир і приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не приймались, а тому позовна вимога ОСОБА_3 про визнання протиправною такої відмови КРА Одеської міської ради задоволенню не підлягає.

Оскільки судом встановлено, що Київською районною адміністрацією заява ОСОБА_3 від 02.05.2018 року на розгляд Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, поставлених в заяві не передавалась, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог до цього суб’єкта владних повноважень, як передчасних, оскільки обов’язок розглянути заяву позивача про надання дозволу на відключення його квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання виникне у Постійно діючої комісії лише після отримання цієї заяви від Київської районної адміністрації.

Як вже зазначалося вище, розгляд питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється виключно на засіданні міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Прийняття відповідного рішення є результатом вивчення наданих власником (власниками) документів з урахуванням технічних можливостей існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання (п.2.2 Порядку) та вимог, передбачених п.26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Повноваження комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП є дискреційними.

Відповідно до Рекомендацій № К(80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятих Комітетом ОСОБА_4 Європи 11 березня 1980 року, термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним. Дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Матеріалами справи не підтверджено, що Постійно діючою міжвідомчою комісією за зверненням позивача розглядалась його заява та перевірявся факт наявності чи відсутності підстав для відключення належної йому квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання

Враховуючи, що вчинення таких дій віднесено до виключної компетенції Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, суд дійшов висновку про неможливість задоволення позовної вимоги позивача про зобов’язання спеціально створеного органу для вирішення цих питань надати дозвіл позивачу на відключення від мережі ЦО та ГВП належної позивачу квартири.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

У відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем до позовної заяви додана квитанція від 02.07.2018 року про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру у загальній сумі 2114, 40 грн. (а.с. 4).

З урахуванням задоволення судом двох немайнових вимог позивача, суд доходить висновку, що розмір судового збору, що підлягає стягненню на користь ОСОБА_3 з Київської районної адміністрації Одеської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, становить 1409,60 грн.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_3 (65080, АДРЕСА_3) до Київської районної адміністрації Одеської міської ради (65114, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 9), Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради (65114, м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 9) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Зобов'язати Київську районну адміністрацію Одеської міської ради передати заяву ОСОБА_3 від 02.05.2018 року про надання дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання на розгляд до Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Київської районної адміністрації Одеської міської ради.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Київської районної адміністрації Одеської міської ради за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1409,60 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 30 жовтня 2018 року.

Суддя О.В. Білостоцький

.