
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2018 р. справа № 0940/1399/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача- Печінки П.В.,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності щодо ухилення від здійснення додаткового обчислення та перерахунку пенсії із врахуванням розміру грошового забезпечення, одержаного ним під час проходження військової служби, та зобов'язання провести перерахунок пенсії із врахуванням довідки №10/1/2316 від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення, отриманого ним у період з липня 2015 року по червень 2016 року, з дня її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-V-III змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відмовлено у перерахунку пенсії за віком, з урахуванням довідки №10/1/2316 від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення, отриманого ним як військовослужбовцем у період з липня 2015 року по червень 2016 року, окрім заробітної плати за основним місцем роботи, з дня її призначення.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив. Зазначили, що внесені до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зміни надають право позивачу на перерахунок його пенсії з моменту її призначення – з 11.05.2016, та з урахуванням нової, витребуваної судом, довідки про розмір грошового забезпечення №10/1/7043 від 19.10.2018. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позов. Додатково пояснив, що 27.04.2018 позивачу було правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, з часу її призначення, відповідно до наданої ним довідки №10/1/2316 від 02.04.2018, оскільки внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-V-III до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зміни і доповнення стосуються саме призначення пенсії військовослужбовцям, а не її перерахунку, перерахунок здійснюється згідно пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. Пенсію позивачу призначено 11.05.2016, а зміни до Закону внесено 03.10.2017, отже, правових підстав для перерахунку пенсії з часу її призначення немає. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи, має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни –інвалідів війни, відповідно до посвідчення серії АА №548677 від 16.06.2017 - для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії Є №014324 (а.с.9).
Позивач проходив військову службу в Збройних Силах України: по мобілізації - з 21.07.2015 по 12.04.2016; за контрактом - з 13.04.2016 по 04.06.2017, про що зазначено у довідці Гусятинського районного військового комісаріату №187 від 26.07.2018 (а.с.10).
З 11.05.2016 позивачу призначена і виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 47).
13.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Косівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначив, що за період з 21.07.2015 по 04.06.2017 проходив військову службу, під час якої отримав інвалідність 3 групи. Під час проходження військової служби ним, окрім отримання заробітної плати по місцю основної роботи, отримано грошове забезпечення, з якого також стягувались страхові внески до Пенсійного фонду України. Суми грошового забезпечення за період з червня 2016 року по травень 2017 року внесено в реєстр застрахованих осіб. Суми грошового забезпечення з 21.07.2015 по 30.06.2016 підтверджено довідкою №1011/2316 від 02.04.2018. Просив провести перерахунок пенсії із врахуванням цієї довідки, включивши до її розрахунку суми грошового забезпечення відповідно до вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (а.с.43). До заяви позивачем додано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії Тернопільського обласного військового комісаріату №10/1/2316 від 02.04.2018 (а.с.12). У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.
27.04.2018 відповідач, листом повідомив позивача про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-V-III внесені зміни до ч.2 ст.24 та ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких у разі, якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, для призначення пенсії, страховий стаж та заробітна плата визначаються на підставі відповідних довідок військових частин. Вищевказані зміни набувають чинності з різних дат (щодо обчислення страхового стажу – 3 01.10.2017 року, заробітної плати – 3 11.10.2017 року). Позивач одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 11.05.2016 року, а тому вищевказаний перерахунок позивачу не передбачено законодавством (а.с. 13).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії передбачено статтями 40, 41 цього Закону.
Так, згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 частину 1 статті 40 доповнено шостим абзацом згідно якого, якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до вимог статті 24 зазначеного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Статтею 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, згідно якої загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу".
Частину 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, який застосовується з 1 жовтня 2017 року.
Так, за частиною 2 статті 24 цього Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Таким чином, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу з 1 липня 2000 року. При цьому, страховий стаж - це період (строк) протягом якого особа, зокрема, підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, у період проходження позивачем військової служби з 21.07.2015 по 31.05.2016 йому нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення із відповідним нарахуванням та сплатою за належністю єдиного соціального внеску.
Представником відповідача на вимогу суду не надано доказів відсутності відомостей щодо позивача в системі персоніфікованого обліку.
Разом з цим, згідно довідки Тернопільського обласного військового комісаріату №10/1/7058 від 19.10.2018, за період проходження позивачем військової служби в Гусятинському районному військовому комісаріаті Тернопільської області з 21.07.2015 по 31.05.2016 позивачу нараховане та виплачене грошове забезпечення, з якого утриманий єдиний внесок та сплачений за належністю. Зазначено суми нарахованого та суми утриманого з нарахованого грошового забезпечення єдиного внеску.
Таким чином, суд приходить висновку про наявність правових підстав для врахування отриманого позивачем грошового забезпечення за період проходження ним військової служби в Гусятинському районному військовому комісаріаті Тернопільської області з 21.07.2015 по 31.05.2016 для обчислення пенсії.
Отже, відмова Косівського об’єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням розміру грошового забезпечення, отриманого ним під час проходження військової служби у період з 21.07.2015 року по 31.05.2016 року є протиправною бездіяльністю відповідача, а тому вимога позивача в цій частині підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що довідка Тернопільського обласного військового комісаріату № 10/1/2316 від 02.04.2018 містить відмінні відомості від відомостей у наданій на вимогу суду цією установою довідки №10/1/7058 від 19.10.2018 в частині розміру нарахованого грошового забезпечення за грудень 2015 року, січень 2016 року, березень – травень 2016 року.
Статтею 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенство права. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом.
Обмеження дискреційної влади як складова верховенства права і правової держави вимагає, насамперед, щоб діяльність як держави загалом, так і її органів, підпорядковувалася утвердженню і забезпеченню прав і свобод людини.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "ОСОБА_2 та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Аналіз вказаного дозволяє зробити висновок, що судом мають бути вжиті заходи щодо відновлення порушеного права особи. Юридичний захист має бути ефективним, тобто таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Враховуючи, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за його заявою від 18.04.2018, застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, суд вважає за необхідне зобов'язати Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії позивачу із врахуванням довідки Тернопільського обласного військового комісаріату №10/1/7073 від 19.10.2018 року.
Оскільки перерахунок пенсії проводиться в строки, передбачені ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а при призначенні пенсії довідка про розмір грошового забезпечення позивачем відповідачу не була надана, перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.04.2018 року.
Підсумовуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
За відсутності доказів понесення сторонами судових витрат, підстав для їх розподілу та компенсації в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням розміру грошового забезпечення, отриманого ним під час проходження військової служби у період з 21.07.2015 року по 31.05.2016 року, протиправною.
Зобов'язати Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385698, вул.Незалежності 26 а, м.Косів, Івано-Франківська область, 78600) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Тернопільська 6/1, смт. Гусятин, Тернопільська область, Гусятинський район, 48201) із врахуванням довідки Тернопільського обласного військового комісаріату №10/1/7073 від 19.10.2018 року про розмір грошового забезпечення, отриманого ним у період з 21.07.2015 року по 31.05.2016 року, з 01.04.2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 29.10.2018