
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 жовтня 2018 р. Справа № 0240/3348/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до: Немирівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Горького, 89)
про: зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (позивач) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Немирівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (відповідач). Відповідно до змісту позовних вимог позивач просить суд: зобов'язати Немирівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису № 3 від 13.06.2006 про народження ОСОБА_2, а саме виключити у графі 15 "Відомості про матір" відомості про громадянство матері дитини як громадянки України; зобов'язати відповідача видати повторно свідоцтво про народження ОСОБА_2 із зміненими відомостями.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернувся до Немирівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження сина, складеного виконавчим комітетом Никифоровецької сільської ради Немирівського району Вінницької області про виключення у графі 15 відомостей про матір дитини, а саме про її громадянство України. Однак, відповідач у задоволенні вказаної заяви відмовив, оскільки у матері відсутній паспорт громадянина України. З такою відмовою позивач не погоджується, зазначаючи, що відповідач сам вказав, що під час державної реєстрації народження ОСОБА_2 посадовою особою, яка проводила таку реєстрацію, порушено норми "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", оскільки запис про громадянство матері дитини внесений за відсутності паспортного документу.
Враховуючи, що документи, які підтверджують громадянство України, у матері ОСОБА_2 відсутні, зважаючи на визнання вказаного факту відповідачем, позивач вважає, що внесення змін до актового запису не суперечить чинному законодавству, а відтак звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Відповідно до вимог частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 26.09.2018 встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України та 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України, а позивачеві - 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України.
10.10.2018 на адресу суду від відповідача надійшла заява, в якій зазначено, що Немирівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області не заперечує вимоги позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що ОСОБА_1 з 2002 року проживає однією сім'єю з ОСОБА_3. Від спільного проживання у них народились діти, зокрема ОСОБА_2. Реєстрацію народження сина здійснено виконкомом Никифоровецької сільської ради Немирівського району, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 13.06.2003 зроблено відповідний запис №23 та видано свідоцтво про народження.
Відповідно до рішення Немирівського районного суду від 07.12.2009 у справі №2-0-160/2009 про встановлення факту батьківства відділом реєстрації актів цивільного стану Немирівського районного управління юстиції Вінницької області 18.01.2010 ОСОБА_2 видане нове свідоцтво про народження (повторно) НОМЕР_2 із зазначенням даних ОСОБА_2, де в графі "батько" зазначено ОСОБА_1, громадянин України, "мати" ОСОБА_3, громадянка України.
З огляду на відсутність документів, що підтверджують громадянство України, у ОСОБА_3, ОСОБА_1 в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернувся до Немирівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження сина №3 від 13.06.2003, складеного виконавчим комітетом Никифоровецької сільської ради Немирівського району Вінницької області про виключення у графі 15 - відомості про матір дитини, а саме про її громадянство України.
Висновком Немирівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про внесення змін до актового запису цивільного стану від 18.04.2018 відмовлено.
Не погодившись з такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 до суду.
Визначаючись щодо позову, суд виходив з такого.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частин 1 і 2 статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 95/6 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Порядок №96/5).
Зокрема, відповідно до п. 1.5 Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Згідно з п. 1.7 Порядку № 96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
За приписами п.п. 2.5-2.7 Порядку № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо в актовому записі про народження відсутні графи "По батькові" та "Місце народження", що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Відповідно до п.п. 2.11, 2.12 Порядку № 96/5 факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
У висновку Немирівського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області від 18.04.2018 про внесення змін до актового запису цивільного стану не вказано чіткої підстави для відмови у внесенні змін до актового запису №3 від 13.06.2003 про народження ОСОБА_2. Єдине, що зазначено, що внести зміни вважається неможливим, оскільки у матері відсутній паспортний документ.
Поряд із цим відповідачем не заперечується факту, зазначеного позивачем у заяві про відсутність у дружини ОСОБА_3, 1984 р.н., громадянства України.
Так, відповідно до висновку відповідач самостійно вказує, що згідно з випискою з погосподарської книги села Никифоровець, яке перебуває у складі Немирівської міської об'єднаної територіальної громади, за 1991-1995 роки сім'я ОСОБА_3 значиться у складі голови двору ОСОБА_4, його дружини ОСОБА_5, дітей ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3 (дружина позивача), ОСОБА_8, з 1993 року значаться в с. Никифорівці, які переїхали із Аджарської АР Кобулецького району. Тому, у висновку відповідач стверджує, що ніхто із сім'ї ОСОБА_3 не були громадянами України.
У висновку в частині "установлено" відповідач зазначає, що при державній реєстрації народження дитини посадовою особою, яка проводила реєстрацію порушено норми розділу 111 п. 12 (а) "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", заявником при державній реєстрації народження є мати дитини, як відомо вона не пред'являла паспортного документу, що засвідчував особу заявника, тому гр. 15 вище вказаного актового запису про народження мала бути не заповнена.
Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України про свідоцтво про народження та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 за №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Крім того, відповідач, перевіривши наші документи, самостійно вказує у висновку (зворотній бік абз. 1), що у матері відсутній паспортний документ, який може підтверджувати, що вона є громадянкою іншої держави. Один єдиний документ - свідоцтво про народження НОМЕР_3, яке видане 23.05.1984 Очхамурською селищною радою Кобулетського району Адж. АРСР Грузинської PCP.
Відтак, вищенаведені обставини вказують, що саме посадовою особою відповідача допущено правила реєстрації, ці порушення мають бути усунені, а наші права поновлені.
Відповідно до положень п. 2.13.12 Порядку №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
На думку суду, внесення змін до актового запису не суперечить чинному законодавству України.
За наведеного, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 22 Закону, у відповідача є всі наявні достатні підстави для внесення змін до актового запису.
Відповідно до п. 2.13.2 Порядку № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
Щодо заяви відповідача, яка надійшла до суду 10.10.2018, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4. ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Згідно з ч. 1 ст. 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
З аналізу вказаних норм випливає, що позиція відповідача щодо позовних вимог може бути виражена двома способами: або визнання адміністративного позову (повністю чи частково) або заперечення проти адміністративного позову шляхом подання відзиву на позов. У поданій заяві представник відповідача вказує, що проти задоволення позовних вимог не заперечує. Відтак, подану представником відповідача заяву суд розцінює як заяву про визнання адміністративного позову.
За приписами ч.ч. 4-6 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подану відповідачем заяву, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову як таке, що не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 6 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Суд дійшов висновку, що відмова відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану, що оформлена висновком від 18.04.2018, є протиправною, тому порушене право має бути відновлене шляхом зобов'язання відповідача внести зміни у актовий запис про народження ОСОБА_2 №3 від 13.06.2003, а саме у графі 15- "Відомості про матір" виключити відомості про громадянство матері дитини як громадянки України. Також враховуючи, що дане порушення допущено не з вини позивача, необхідно зобов'язати відповідача видати повторно свідоцтво про народження ОСОБА_2 із зміненими відомостями.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням визнання позову відповідачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи відсутність у даній справі судових витрат, питання про їх розподіл відповідно до ст. 139 КАС України судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Немирівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису № 3 від 13.06.2006 про народження ОСОБА_2, а саме виключити у графі 15 "Відомості про матір" відомості про громадянство матері дитини як громадянки України.
Зобов'язати Немирівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області видати повторно свідоцтво про народження ОСОБА_2 із зміненими відомостями.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
Немирівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Горького, 89, код ЄДРПОУ 20087121)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович