
Провадження № 2/331/1218/2018
Справа № 331/4114/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд м.Запоріжжя в складі :
головуючого - судді Скользнєвої Н.Г.,
за участю: секретаря Постарнак М.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в місті Запоріжжі матеріали справи за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. № 26) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: м. Запоріжжя. АДРЕСА_1), про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям),
В С Т А Н О В И В:
У липні 2018 р. управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям) у розмірі 8385,59 грн.
В обґрунтування заявленої вимоги зазначило, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрована та мешкає за адресою: м.Запоріжжя, вул. вул.Фортечна (Грязнова)АДРЕСА_2, звернулася до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району, зараз назва - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, із заявою від 03.07.2017р. щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.07.2017, де в розділі ІІ Доходи членів сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо за період з 01.01.2017р. по 30.06.2017р. зазначила, що отримує допомогу від Південного центру занятості та надала оригінал довідки від 03.07.2017 №3940 Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя про те, що ОСОБА_1 зареєстрована як безробітна в Південному РЦЗ (м.Запоріжжя) з 19 червня 2017 року, дохід за період з 19.06.2017р. по 30.06.2017р. складає 0,00 грн..
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі – Порядок 250), рішенням управління від 04.07.2017р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї на період з 01.07.2017р. по 31.12.2017р.
В січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою від 03.01.2018 р. щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.01.2018, де в розділі ІІ Доходи членів сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо за період з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. зазначила, що отримує допомогу від Центру зайнятості та надала оригінал довідки від 03.01.2018 №84 Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя про те, що ОСОБА_1 зареєстрована як безробітна в Південному РЦЗ (м.Запоріжжя) з 18 грудня 2017 року, дохід за період з 18.12.2017р. по 31.12.2017р. складає 0,00 грн.
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі – Порядок 250), рішенням управління від 04.01.2018р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї на період з 01.01.2018р.р. по 30.06.2018р.
Одночасно, у січні 2018 р. управлінням, з метою цільового використання коштів, було зроблено запит до Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя, листом від 29.01.2018 №01-04/8422 щодо перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 На зазначений запит Південний районний центр зайнятості м.Запоріжжя листом від 01.02.2018 №134/01-13 надав інформацію щодо осіб, які отримують державну соціальному допомогу малозабезпеченим сім’ям та перебувають на обліку в ЦЗ, згідно Порядку обміну інформацією, в якому зазначено, щодо ОСОБА_1 зазначена дата припинення реєстрації – 25.01.2018, згідно абз.17 пп.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198. Згідно Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, абз.17 пп. 1 п.37 передбачає, що Центр зайнятості припиняє реєстрацію: 1) з дня: подання безробітним заяви про припинення реєстрації.
Листом від 12.02.2018 №03-02/638 державними соціальними інспекторами управління, з метою отримання більш детальної інформації зроблено запит до Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя щодо перебування на обліку як безробітної ОСОБА_1, дат припинення та поновлення реєстрації як безробітної особи за період з 01.01.2017 по 31.12.2017. На зазначений запит Південний районний центр зайнятості м.Запоріжжя листом від 21.02.2018 №217/01-15 надав інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на обліку, припинення реєстрації та підстав припинення реєстрації.
Згідно отриманої управлінням інформації щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в центрі зайнятості з датою припинення реєстрації відповідно до пп..17 п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, вбачається, що ОСОБА_1 знаходилась на обліку, як безробітна з 19.06.2017р., а з 25.07.2017р. за її особистою заявою про припинення реєстрації її знято з обліку в період отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям. Про цю обставину ОСОБА_1 не повідомляла управління, хоча заявник зобов’язується повідомити органи праці та соціального захисту населення в разі змін обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги.
Рішенням управління від 05.02.2018р. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги малозабезпеченим сім’ям з 01.08.2017р.. Управлінням визначено обсяг та період виплачених надміру коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1 за період з 01.08.2017р. по 31.12.2017р. на загальну суму 8 385,59 грн. З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 управлінням 26.03.2018, листом від 23.03.2018 за №03-02/1244 направлено лист – повідомлення про повернення грошової допомоги у сумі 8 385,59 грн. у строк до 20.04.2018
Станом на день подачі позову до суду належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у добровільному порядку ОСОБА_1 не повернута.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачену суму державної соціальної допомоги (допомогу малозабезпеченим сім’ям ) у сумі 8 385 грн. 59 коп. за період з 01.08.2017р. по 31.12.2017р., судові витрати покласти на відповідача по справі.
Ухвалою судді від 31 липня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні 27 серпня 2018 року без виклику сторін. (а.с. 30-31).
15 серпня 2018 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло заперечення на позов управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, а також клопотання відповідача по справі про розгляд справи у загальному провадженні. (а.с. 34-48).
17 серпня 2018 року на адресу суду від управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району надійшла відповідь на заперечення відповідача (а.с. 53-56).
Ухвалою суду від 20 серпня 2018 року в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи у загальному провадженні, відмовлено (а.с. 60)
23 серпня 2018 року на адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_1 з проханням суду звернутися до Конституційного Суду України в установленому судовому порядку з проханням визначити на конституційність нового абзацу п.25 Постанови Кабінету Міністрів України №250, внесеного Постановою Кабінету Міністрів України №454 від 04.07.2017. (а.с. 64-73)
Ухвалою суду від 27 серпня 2018 року відкладено розгляд справи за позовом управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям), розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні 29 жовтня 2018 року без виклику сторін. (а.с. 75-76).
28 серпня 2018 року на адресу районного суду від ОСОБА_1 надійшло заперечення на відповідь позивача на відзив. (а.с. 80-91).
Суд, вивчивши позовні вимоги позивача, перевіривши наявні в матеріалах справи докази, взявши до уваги заперечення відповідача, відповідь на відзив відповідача, приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрована та мешкає за адресою: м.Запоріжжя, вул. вул.Фортечна (Грязнова)АДРЕСА_2, звернулася до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району, зараз назва - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, із заявою від 03.07.2017р. щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.07.2017, де в розділі ІІ Доходи членів сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо за період з 01.01.2017р. по 30.06.2017р. зазначила, що отримує допомогу від Південного центру занятості та надала оригінал довідки від 03.07.2017 №3940 Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя про те, що ОСОБА_1 зареєстрована як безробітна в Південному РЦЗ (м.Запоріжжя) з 19 червня 2017 року, дохід за період з 19.06.2017р. по 30.06.2017р. складає 0,00 грн.. (а.с. 7-12)
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі – Порядок 250), рішенням управління від 04.07.2017р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї на період з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. (а.с. 13)
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ст.. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до ст. 1-2 зазначеного Закону України державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі – державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;
сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа;
малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї;
прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" (966-14) для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення;
середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім’ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України "Про прожитковий мінімум", цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", далі – Закон України № 1768-III, право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги (250-2003-п) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.7 Закону України № 1768-III, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не навчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", далі - Порядок 250.
Відповідно до п. 2-3 Порядку 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Відповідно до п. 6 Порядку 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 8-9 Порядку 250, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Відповідно до п. 10 Порядку 250 ( в редакції постанови КМУ від 04.07.2017 N 454 ( 454-2017-п ), соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх,
професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню.
Відповідно до п. 14 Порядку 250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги ( z0112-02 ), що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Згідно до п. 3, п. 4, п. 5.5, . п. 5.13, п. 10) п. 5.22 положення про управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 20.12.2017 №65 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.04.2016 №36 «Про структуру виконавчих органів Запорізької міської ради, загальну чисельність апарату Запорізької міської ради та її виконавчих органів» (зі змінами), управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, розпорядженнями голови Запорізької облдержадміністрації, рішеннями Запорізької міської ради, виконавчого комітету Запорізької міської ради, розпорядженнями міського голови, іншими документами, а також положенням про Управління; одним з основних завдань Управління є призначення та виплата соціальної допомоги, встановленої законодавством України; управління забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів; управління здійснює повноваження, делеговані органами виконавчої влади; управління здійснює контроль відповідно до чинного законодавства за цільовим використанням коштів, спрямованих на надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством України.
В січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою від 03.01.2018 р. щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.01.2018, де в розділі ІІ Доходи членів сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо за період з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. зазначила, що отримує допомогу від Центру зайнятості та надала оригінал довідки від 03.01.2018 №84 Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя про те, що ОСОБА_1 зареєстрована як безробітна в Південному РЦЗ (м.Запоріжжя) з 18 грудня 2017 року, дохід за період з 18.12.2017р. по 31.12.2017р. складає 0,00 грн. (а.с. 14-17)
Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі – Порядок 250), рішенням управління від 04.01.2018р. ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї на період з 01.01.2018р.р. по 30.06.2018р. (а.с. 18)
Одночасно, у січні 2018 р. управлінням, з метою цільового використання коштів, було зроблено запит до Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя, листом від 29.01.2018 №01-04/8422 щодо перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 На зазначений запит Південний районний центр зайнятості м.Запоріжжя листом від 01.02.2018 №134/01-13 надав інформацію щодо осіб, які отримують державну соціальному допомогу малозабезпеченим сім’ям та перебувають на обліку в ЦЗ, згідно Порядку обміну інформацією, в якому зазначено, щодо ОСОБА_1 зазначена дата припинення реєстрації – 25.01.2018, згідно абз.17 пп.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198. Згідно Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, абз.17 пп. 1 п.37 передбачає, що Центр зайнятості припиняє реєстрацію: 1) з дня: подання безробітним заяви про припинення реєстрації. (а.с. 19-20)
Листом від 12.02.2018 №03-02/638 державними соціальними інспекторами управління, з метою отримання більш детальної інформації зроблено запит до Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя щодо перебування на обліку як безробітної ОСОБА_1, дат припинення та поновлення реєстрації як безробітної особи за період з 01.01.2017 по 31.12.2017. На зазначений запит Південний районний центр зайнятості м.Запоріжжя листом від 21.02.2018 №217/01-15 надав інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на обліку, припинення реєстрації та підстав припинення реєстрації. (а.с. 21)
Згідно отриманої управлінням інформації щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в центрі зайнятості з датою припинення реєстрації відповідно до пп..17 п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, вбачається, що ОСОБА_1 знаходилась на обліку, як безробітна з 19.06.2017р., а з 25.07.2017р. за її особистою заявою про припинення реєстрації її знято з обліку в період отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям. Про цю обставину ОСОБА_1 не повідомляла управління, хоча заявник зобов’язується повідомити органи праці та соціального захисту населення в разі змін обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги. (а.с. 21-зв.)
Рішенням управління від 05.02.2018р. ОСОБА_1 припинено виплату допомоги малозабезпеченим сім’ям з 01.08.2017р.. Управлінням визначено обсяг та період виплачених надміру коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1 за період з 01.08.2017р. по 31.12.2017р. на загальну суму 8 385,59 грн.
З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 управлінням 26.03.2018, листом від 23.03.2018 за №03-02/1244 направлено лист – повідомлення про повернення грошової допомоги у сумі 8 385,59 грн. у строк до 20.04.2018р. (а.с. 23-24)
Згідно Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, абз.17 пп. 1 п.37 передбачає, що Центр зайнятості припиняє реєстрацію: 1) з дня: подання безробітним заяви про припинення реєстрації.
Відповідно до ст.7 Закону України № 1768-III, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не навчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення
порушення.
Відповідно до п. 12 Порядку 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний
строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги
припиняється: у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім’ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев’ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 ( 198-2013-п ) (Офіційний вісник України, 2013 р., N 26, ст. 859), - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості. {Пункт 25 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 454 ( 454-2017-п ) від 04.07.2017 }.
Відповідно до п. 27 Порядку 250, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити
запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з п. 3-4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 р. № 1091 головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор:
- перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім’ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги;
- проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги;
мають право:
- проводити обстеження умов життя заявника (за його згодою) з метою визначення складу сім'ї, ступеня нужденності та можливостей знаходження додаткових джерел для її існування шляхом опитування осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, родичів, інших осіб у разі виникнення потреби в уточненні обставин, що стосуються справи;
- отримувати від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності необхідну інформацію та відомості з питань, що належать до їх компетенції;
- робити запити та безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, МВС, Держфінінспекції, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, Пенсійного фонду України, територіальних органів ДМС, реєстраційних служб, що проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, відділів державної реєстрації актів цивільного стану, органів охорони здоров’я, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також навчальних закладів, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги.
Таким чином, згідно повноважень державних соціальних інспекторів управлінь соціального захисту населення, з метою цільового використання коштів, особам, яким виплачуються державні кошти, державними соціальними інспекторами управлінь соціального захисту населення проводяться вибіркові перевірки справ заявників, які звертаються до управління для отримання допомоги та яким допомога призначається, ними перевіряється достовірність даних, які зазначають заявники в заяві та декларації та обставини, що виникають в період отримання державної допомоги.
Суд вважає, що згідно отриманої управлінням інформації щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в центрі зайнятості з датою припинення реєстрації відповідно до пп..17 п.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, вбачається, що ОСОБА_1 знаходилась на обліку, як безробітна з 19.06.2017, а з 25.07.2017 за її особистою заявою про припинення реєстрації її знято з обліку в період отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Про цю обставину ОСОБА_1 не повідомляла управління, хоча заявник в заявах, поданих до управління, зобов’язувалась повідомити орган соціального захисту населення в разі змін обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги.
Ця обставина (припинення реєстрації, як безробітної особи та зняття її з обліку в період отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям, за особистою заявою громадянина) впливає на отримання нею соціальної допомоги, оскільки згідно ст.7 Закону України № 1768-III, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не навчаться.
Відповідно до п. 28 Порядку 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.
Відповідно до ч. 2. ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Суд вважає, що встановлені обставини та наведені докази свідчать про те, що відповідач набула право власності на кошти у сумі 8 385,59 грн., неправомірно, оскільки з 01.08.2017р. ОСОБА_1 не мала право на соціальну допомогу, так як з 25.07.2017р. за її особистою заявою про припинення реєстрації її знято з обліку в період отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Згідно п. 10 Порядку 250 соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Дослідивши письмові докази сторін по справі та перевіривши їх відповідність вимогам ЦПК України, взявши до уваги заперечення відповідача, відповідь позивача на відзив відповідача на позов управління, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги (допомоги малозабезпеченим сім’ям) в розмірі 8 385 грн. 59 коп. є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 р. №2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" роз'яснено, що відповідно до статей 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У п.33 рішення ЄСПЛ від 19.02.2009 року у справі "Христов проти України" суд зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч.1 ст.6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до вимог ст.. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обовязків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Із змісту вказаної норми права вбачається, що відомості про факти, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, повинні бути одержані із зазначених у законі джерел і передбаченими у законі способами.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача з приводу позовних вимог позивача, виходячи встановлених судом обставин та на підставі досліджених доказів.
Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від розміру мінімального прожиткового мінімуму у місячному розмірі, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року — 1762 грн., то з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України, ч.1 ст. 257 ЦК України, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-III, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району (місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. № 26) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, яке знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. № 26 (одержувач: управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району: р/р № 35416066078412 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573843) надміру виплачену суму державної соціальної допомоги (допомогу малозабезпеченим сім’ям ) у сумі 8 385 грн. 59 коп. (вісім тисяч триста вісімдесят п’ять гривень 59 копійок) за період з 01.08.2017 року по 31.12.2017 року.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави судовий збір в розмірі 704,80 гривень (сімсот чотири гривні 00 копійок).
Повний текст судового рішення складено 29 жовтня 2018 року.
Особам, які не були присутні у судовому засіданні, копія рішення направляється в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя: Н.Г.Скользнєва
29.10.2018