Рішення № 77482566, 30.10.2018, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
30.10.2018
Номер справи
227/4718/18
Номер документу
77482566
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

30.10.2018 227/4718/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2018 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.,

за участю секретаря судового засідання Сисенко Ю.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №227/4718/18 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа – Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті, заінтересована особа – Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Заява обґрунтована тим, що в липні 2018 року чоловік заявниці, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер в м.Горлівка Донецької області, але в органі Державної реєстрації актів цивільного стану їй було відмовлено у реєстрації смерті у зв’язку з тим, що документ, який підтверджує смерть видано на неконтрольованій органами державної влади України території та рекомендовано звернутись до суду. Єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті. Вказала, що встановлення даного факту необхідно їй для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадкових прав.

Заявниця в судове засідання не з’явилась, про час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена. До суду надала заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутністю.

Представник заінтересованої особи, Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в судове засідання не з’явився. Про час і місце розгляду справи заінтересована особа була належним чином повідомлена. Будь-яких заяв до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту смерті ОСОБА_2, в липні 2018 року в м.Горлівка Донецької області, підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.

Відповідно до пункту 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Згідно довідки Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 22.07.2016 року №1422016598 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, вбачається, що заявниця – ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території та мешкає за адресою вул..Гімназистів, 24, м.Добропілля Донецької області (а.с.6).

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є дружиною громадянина України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.6).

Згідно копій лікарського свідоцтва про смерть та довідки про причину смерті №1605 від 24.07.2018 року, які видані лікарем судмедекспертом Горловського відділення республіканського бюро судово-медичної експертизи Донецької народної республіки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер в липні 2018 року, причина смерті не встановлена, у зв’язку з різко вираженими гнильними змінами (а.с.8).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії ДНР №118978, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, в липні 2018 року помер в м.Горлівка, про що Горлівським міським відділом запису актів громадянського стану державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки складено актовий запис №993 від 25.07.2018 року (а.с.9).

В ході судового засідання також було досліджено копію свідоцтва про поховання ОСОБА_2 на кладовищі «Центральне» в м.Горловка, яке видано ДП «Ритуал» ДНР (а.с.11), копію договору–заявки №783 на організацію та проведення поховання померлого ОСОБА_2 (а.с.12), копію договору-замовлення на організацію та проведення поховання ОСОБА_2 на кладовищі «Центральне» в м.Горловка 26.07.2018 року (а.с.13), копію акта прийму-передачі наданих послуг від 25.07.2018 року (а.с.14).

Вищевказані досліджені документи, а саме копії лікарського свідоцтва про смерть та довідки про причину смерті, копія свідоцтва про смерть, копія свідоцтва про поховання, копії договору–заявки та договору-замовлення на організацію та проведення поховання, копія акта прийму-передачі наданих послуг - видані органами та закладами м.Горлівки, які розташовані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.

Також в судовому засіданні були досліджені фотознімки (а.с.16), на яких зображені могила та хрест з табличкою, на якій є напис «ОСОБА_3 7.08.1961-07.2018». Згідно пояснювальних написів, зроблених заявницею, на цих фотознімках №1 та №2 зображено місце поховання її чоловіка ОСОБА_2 на кладовищі «Центральне» в м.Горлівка.

З відмови у проведенні державної реєстрації смерті, наданої з Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 20.09.2018р. №15.18-62-2543 вбачається, що у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2, який помер в липні 2018 року, було відмовлено, так як заявником пред’явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 р.№545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» (а.с.10).

З повідомлення начальника Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 30.10.2018 року № 15.32-5/3106, вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про смерть на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 01.07.2018 року по 30.10.2018 року - не виявлено.

Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Даючи оцінку допустимості копіям лікарського свідоцтва про смерть та довідки про причину смерті, копії свідоцтва про смерть, копії свідоцтва про поховання, копіям договору–заявки та договору-замовлення на організацію та проведення поховання, копії акта прийму-передачі наданих послуг, які видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ст. 19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказані документи не є дійсними і не можуть створювати правових наслідків.

Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.2 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», будь-який акт, виданий у зв’язку з діяльністю збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з’ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, органом реєстрації, лікарняним закладом), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.

Суд вважає, що в судовому засіданні були досліджені докази, які в сукупності підтверджують факт смерті громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер в липні 2018 року у м.Горлівка Донецької області, і дають суду підстави для задоволення заяви.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть її чоловіка та оформлення спадкових прав.

Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту смерті в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.

На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.

Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа – Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області – задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер в липні 2018 року в м.Горлівка Донецької області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації факту смерті особи.

Заявник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, НОМЕР_2 виданий Микитівським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області 17.06.2002 року, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, згідно довідки, яка видана Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради 22.07.2016 року №1422016598, мешкає за адресою вул..Гімназистів, 24, м.Добропілля Донецької області.

Заінтересована особа - Костянтинівський міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, код ЄДРПОУ 21969099, місцезнаходження за адресою: 85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Театральна, 5.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя О.В. Здоровиця

30.10.2018