
Справа №403/504/18 провадження № 3/403/172/18
П О С Т А Н О В А
30 жовтня 2018 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, згідно відомостей, зазначених
в копії протоколу, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючу за
адресою:вул.Медова,буд.№5 с.Ганно-Требинівка Устинівського
району Кіровоградської області, громадянку України (паспорт
серія №ЕА №604235, виданий Устинівським РВ УМВС України
в Кіровоградській області 24.02.1999 року), депутата Ганно-
Требинівської сільської ради
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
29.10.2018 року до Устинівського районного суду Кіровоградської області надійшла для розгляду виготовлена за допомогою ксерокскопіювальної техніки копія протоколу про адміністративне правопорушення №172/18 від 08.08.2018 року, складеного оперуповноваженим Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2, з доданими до неї матеріалами, з якої неможливо з’ясувати суть вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, оскільки відповідний аркуш копії протоколу №172/18 у зв’язку з неякісним її виготовленням є недоступним для читання.
Суддею встановлено, що справа про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, та наявна в ній ксерокопія протоколу №172/18 від 08.08.2018 року, складеного стосовно гр-нки ОСОБА_1, раніше поверталися на доопрацювання Управлінню захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, а саме: постановою судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 21.08.2018 року та постановою судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 01.10.2018 року.
Відповідно до положень ст.278КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи витребувано необхідні додаткові дані.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ст.257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення. Протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення корупційного правопорушення.
Разом з тим, суддею встановлено, що всупереч вказаним нормам закону та без усунення недоліків, зазначених у постанові судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 01.10.2018 року, на розгляд суду повторно був надісланий не протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а виготовлена за допомогою ксерокскопіювальної техніки копія протоколу про адміністративне правопорушення №172/18 від 08.08.2018 року, з якої неможливо з’ясувати суть вчиненого гр-нкою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення через низьку якість ксерокопії відповідного аркуша протоколу, та без додержання вимог ст.256 КУпАП, зокрема, щодо відсутності належного обгрунтування зазначеної в ксерокопії протоколу, складеного стосовно гр-нки ОСОБА_1, дати виявлення уповноваженою особою адміністративного правопорушення, пов"язаного з корупцією, з урахуванням її не відповідності іншим датам, зазначеним в матеріалах, що додаються до ксерокопії протоколу, та відомостей про те, коли саме була проведена перевірка своєчасності подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та опрацьовані її результати, що у відповідності до ст.256 КУпАП відноситься до інших відомостей, необхідних для вирішення справи; а також без усунення недоліків, зазначених у постанові судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 21.08.2018 року.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Згідно положень п.1 ч.1 ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції) (статті 172-4 -172-9).
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП). Отже, обов’язок зібрання доказів, на основі яких у визначеному законом порядку уповноважена посадова особа чи орган встановлює наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні згідно вимог ст.251 КУпАП покладається безпосередньо на особу, уповноважену на складання протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому вказана особа, здійснюючи повноваження щодо збирання доказів має керуватись не власним переконанням, а вимогами закону та правосвідомістю, забезпечуючи при цьому дотримання прав громадянина України та сприяти їх реалізації.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно положень ч.1 ст.6 вказаного Закону поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації (ч.1 ст.7 Закону).
Разом з тим, суддею встановлено, що всупереч зазначеним вище вимогам закону, уповноваженою посадовою особою не був усунутий недолік протоколу про адміністративне правопорушення №172/18, складеного стосовно ОСОБА_1, який вказаний в постанові судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 21.08.2018 року, щодо перевірки письмовими доказами викладених в протоколі про адміністративне правопорушення обставин несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що має істотне значення для забезпечення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист з урахуванням того, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, в тому числі, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 25.05.1998 року «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані з корупцією» у випадках складення протоколу не уповноваженою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, суддя зобов’язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до роз’яснень, викладених в п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Згідно роз’яснень, викладених в п.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року № 223-943/0/4-17 щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, в разі коли протокол складено не уповноваженою на те особою або без додержання вимог, установлених ст.256 КУпАП, суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному правоохоронному органу (спеціально уповноваженому суб'єкту протидії корупції, який склав протокол) для належного оформлення. При цьому постанова про направлення протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, для належного оформлення (усунення недоліків) не підлягає апеляційному оскарженню.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що суд не може здійснювати функцію збирання доказів, що буде свідчити про порушення ним положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагальності процесу, а зі змісту ксерокопії протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1, що не відповідає вимогам чинного законодавства, та доданих до неї матеріалів неможливо забезпечити своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом та дотриманням процесуальної форми розгляду, суддя приходить до висновку про необхідність повернення ксерокопії протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП до Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.221, 251, 256, 278,280 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В :
Виготовлену за допомогою ксерокскопіювальної техніки копію протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - повернути до Управління захисту економіки в Кіровоградській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Устинівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3