
Тернівський районний суд міста ОСОБА_1
Дніпропетровської області
справа № 215/4950/18
номер провадження 2-а/215/186/18
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_3 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4 про визнання бездіяльності протиправною, притягнення до адміністративної відповідальності та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4, яка виявилась у порушені механізму, порядку, шаблону розгляду його скарги від 04.09.2018р. згідно порядку ст.ст. 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», ч.ч. 1, 2, 8 Закону України «Про державну службу» і не вжиття заходів для забезпечення безпеки знаходження дітей на майданчику; притягти до адміністративної відповідальності і зобов’язати голову виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4 протягом 15-ти днів надати документи, а за їх відсутності зазначити причини на прохання скарги від 04.09.2018р.; захистити його права бути присутнім при розгляді скарги від 04.069.2018р. та права викривати недоліки в роботі голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради для впливу на поліпшення роботи установи, для відстоювання його прав і законних інтересів шляхом їх визнання окремим пунктом рішення.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Дудікову А.В.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що даний адміністративний позов не відноситься до предметної юрисдикції місцевого загального суду, виходячи з наступного.
Після одержання позовної заяви суддя з’ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України).
Згідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейська комісія у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» зазначила, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з &lу;…&?т; питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів &? ;…&?к;». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Так, у відповідності до частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, просить визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4, яка виявилась у порушені механізму, порядку, шаблону розгляду його скарги від 04.09.2018р. згідно порядку ст.ст. 7, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», ч.ч. 1, 2, 8 Закону України «Про державну службу» і не вжитті заходів для забезпечення безпеки знаходження дітей на майданчику; притягнути до адміністративної відповідальності і зобов’язати голову виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4 протягом 15-ти днів надати документи, а за їх відсутності зазначити причини на прохання скарги від 04.09.2018р.; захистити його права бути присутнім при розгляді скарги від 04.09.2018р. та права викривати недоліки в роботі голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради для впливу на поліпшення роботи установи, для відстоювання його прав і законних інтересів шляхом їх визнання окремим пунктом рішення.
А тому вважаю, що предметно дана адміністративна справа підсудна ОСОБА_5 окружному адміністративному суду, що передбачено ч. 2 ст. 20 КАС України, згідно якої Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Таким чином, Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області не є належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією на даний час підсудна ОСОБА_5 окружному адміністративному суду .
Відповідно до вимог ст. 318 КАС України прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 294-295 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_3 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у місті ОСОБА_1 Ріг ради ОСОБА_4 про визнання бездіяльності протиправною, притягнення до адміністративної відповідальності та зобов’язання вчинити певні дії - передати на розгляд до ОСОБА_5 окружного адміністративного суду.
Передачу справи на розгляд до ОСОБА_5 окружного адміністративного суду здійснити на підставі даної ухвали не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному порядку до або через відповідні суди, протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу не було вручено у день її проголошення або складання, учасники справи мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали.
Суддя