Постанова № 77452873, 05.09.2018, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
570/5063/17
Номер документу
77452873
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

справа № 570/5063/17

провадження № 3-в/570/53/2018

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

05 вересня 2018 року

Рівненський районний суд Рівненської області

в особі судді Кушнір Н.В.,

з участю секретаря судового засідання Кмін В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області (м.Рівне, вул.П.Могили, 24) подання Рівненського міськрайонного відділу з питань пробації відносно ОСОБА_1 про заміну адміністративного стягнення у виді громадських робіт,

в с т а н о в и в:

у поданні від 27серпня 2018 року з посилання на вимоги ч.1 ст.321-4 КпАП України ставиться питання про заміну невідбутого строку громадських робіт, так як правопорушник не приступив до відбування 40 год. громадських робіт, призначених йому постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 01 грудня 2017 року у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.173 КпАП України.

Всіх учасників судового процесу належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи, представник Рівненського міськрайонного відділу з питань пробації і правопорушник до суду не з"явилися. Враховуючи достатність матеріалів справи для прийняття рішення, суд, беручи до уваги встановлені строки розгляду справ, дійшов висновку про можливість розглянути подання без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Вивчивши надані матеріали справи, суд прийшов до таких висновків.

Як з'ясовано, згідно постанови Рівненського районного суду Рівненської області від 01 грудня 2017 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.173 України та накладено на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком на 40 годин.

З особової справи порушника № 61/2018 встановлено, що останній узятий на облік. Згідно подання правопорушник до Рівненського МРВ з ПП з'явився, попереджений про наслідки ухилення від виконання обов'язків, покладених на нього судом, ознайомлений з порядком та умовами відбуття адміністративного стягнення у виді громадських робіт. На даний час вказане адміністративне стягнення ним не відбуте.

Відповідно до ст.30-1 КУАП громадські роботи як вид адміністративного стягнення полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Їх строк обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Вони не призначаються: 1) особам, визнаним інвалідами першої або другої групи; 2) вагітним жінкам; 3) жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Порядок виконання даного адміністративного стягнення регламентується Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року № 474/5. Виконання стягнення покладається на органи кримінально-виконавчої інспекції. Постанова суду про застосування громадських робіт органом кримінально-виконавчої інспекції приводиться до виконання не пізніше десятиденного строку з дня її отримання. Протягом цього строку порушник повинен приступити до відбування громадських робіт, окрім випадків, коли цьому перешкоджають поважні причини (хвороба, відрядження, неотримання виклику та ін.). Правопорушнику роз'яснюються порядок та умови виконання стягнення, відповідальність за ухилення від відбування громадських робіт.

Згідно ст.1 КпАП України завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, як зазначено в ст.245 КпАП України є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Адміністративне стягнення є мірою відповідальності й застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення. Загальною особливістю таких стягнень є їхній виховний, каральний та профілактичний характер. Стягнення, як правило, полягають у позбавленні або обмеженні певних прав, благ. Цим досягається мета покарання порушника та запобігання скоєнню нових проступків.

Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішуються судом, який виніс постанову.

Ухиленням від відбування громадських робіт вважаються: невихід порушника на роботу без поважної причини; неприбуття порушника за викликом до кримінально-виконавчої інспекції без поважної причини або зникнення з місця проживання. Якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цією адресою не проживає, місцеперебування його невідоме, та наявні інші підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, орган кримінально-виконавчої інспекції вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.

Згідно п.3.22. Наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт" №474/5 від 19.03.2013 - щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.

Відповідно до ч.1 ст.321-4 КпАП України у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Основною метою можливості заміни адміністративного стягнення у виді громадських робіт на штраф або адміністративний арешт є врегулювання питань виконання адміністративних стягнень та запобігання уникненню правопорушником його відбування. Заміна виду адміністративного стягнення сама по собі не породжує повторного притягнення до адміністративної відповідальності за одне правопорушення, а лише сприяє виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, орган кримінально-виконавчої інспекції надсилає подання та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт адміністративним арештом.

Згідно ст.321-4 КпАП України у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт, постановою судді невідбутий строк громадських робіт може бути замінено адміністративним арештом з розрахунку: 1 день арешту на 5 годин громадських робіт, але не більше як на 15 днів.

Висновок суду про вчинення правопорушником правопорушення при зазначених у постанові обставинах, ґрунтується на перевірених і досліджених в судовому засіданні доказах, які ніким не оспорюються і яким суд дав належну юридичну оцінку, кваліфікувавши його дії та наклавши стягнення у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До суду правопорушник не з"явився і таким чином встановити причини невиконання постанови суду про накладення на нього адміністративного стягнення не вдалося.

Оскільки правопорушник свідомо ухиляється від виконання накладеного на нього стягнення у вигляді громадських робіт та не бажає виконувати обов"язки, покладені на нього суддею, враховуючи строки виконання постанови в справі про адміністративне правопорушення, дотримуючись конституційного принципу верховенства права, за яким рішення судів мають бути не тільки законними та обґрунтованими, а й справедливими, зокрема і щодо застосованого стягнення, що буде відповідати завданням, закріпленим у ст.ст.23, 245 КУпАП, характер та обставини скоєного правопорушення, встановлені постановою судді Рівненського районного суду Рівненської області від 01 грудня 2017 року, з урахуванням того, що правопорушник не є інвалідом першої та другої груп, досяг вісімнадцятирічного віку, офіційно непрацевлаштований, суд дійшов висновку про обґрунтованість заміни призначеного виду стягнення на інший - арешт і вважає, що 40 годин невідбутих ним громадських робіт підлягають заміні на адміністративний арешт строком на 08 діб.

Щодо негайного виконання судового рішення, то відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, що згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» повина застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права, вказаний суд в справі "Швидка проти України" встановив, що держава порушила дві статті Європейської конвенції з прав людини. ЄСПЛ, одностайно постановивши, що мали місце порушення права на свободу вираження поглядів та порушення права на оскарження кримінальних справ. Аналогічний підхід слід застосовувати за обставин цієї справи. Суд зазначає, що апеляційна скарга не зупиняє виконання судового рішення, а накладене стягнення повино бути застосовано невідкладно відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо б покарання було іншим, рішення суду першої інстанції набрало б законної сили лише за відсутності апеляційної скарги упродовж встановленого законодавством строку або якщо б апеляційний суд залишив його без змін. Суд вважає незрозумілим, як такий перегляд на цій стадії може ефективно виправити недоліки рішення суду нижчої інстанції.

На підставі наведеного, ст.321-4 КпАП України, суд

в и р і ш и в:

задоволити подання Рівненського міськрайонного відділу з питань пробації відносно ОСОБА_1 про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт.

Замінити щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в АДРЕСА_1, невідбуте адміністративне стягнення у виді 40 годин на адміністративний арешт строком на 08 дібпо постанові Рівненського районного суду Рівненської області від 01 грудня 2017 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.173 КпАП України.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання.

Суддя: Кушнір Н.В.