
Справа № 676/5413/17
Номер провадження 2/676/362/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 року м. Кам'янець - Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря судового засідання Маневич І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Хмельницькгаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" про захист прав споживача, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Хмельницькгаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" про захист прав споживача, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обгрунтування позову зазначає, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Квартира забезпечена комунальною послугою газопостачання з режимом використання газу – для приготування їжі. На позивача оформлений особовий рахунок №1400168124. З лютого 2017 року відповідачами нараховано плату за спожитий газ на підставі показів загально-будинкового газового лічильника, а не за нормами споживання. Вважає, що відповідачами порушено його права, як споживача, оскільки поставлено в не рівні умови в порівнянні з споживачами в помешканнях яких встановлені індивідуальні лічильники газу, у тому числі за рахунок ПАТ «Хмельницькгаз». Позивач просить визнати незаконними дії відповідачів, вчинені в період з лютого 2017 року до дати подання позову щодо нарахування позивачу обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового газового лічильника. Зобов’язати відповідачів здійснити позивачу за його особовими рахунками №1400168124 повний перерахунок плати за газ за період з лютого 2017 року до дати подання прийняття судового рішення у даній справі, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав з наведених підстав, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватись за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти. ПАТ «Хмельницькгаз» вправі був встановити загальнобудинковий лічильник газу і Закон не покладає на ПАТ «Хмельницькгаз» ( на момент встановлення загальнобудинкового лічильника) обов'язку невідкладного, безоплатного встановлення індивідуального газового лічильника у квартирі позивача.
Порядок проведення розрахунків в умовах використання загальнобудинкового ВОГ встановлено Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, згідно якого визначаються обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку.
У позивача фактичний об'єм споживання визначається за показаннями загальнобудинкового лічильника газу, а тому нарахування за нормами споживання не можливе. Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №203 від 23.03.2017 року «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» встановлено, що застосовуються норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, а позивач лічильником газу забезпечений – загальнобудинковим. Щодо участі представників будинку у процесі контрольного зняття показника будинкового лічильника ПАТ «Хмельницькгаз» не заперечує і не заперечувало, однак жодного звернення до Кам'янець-Подільського відділення з данного приводу не було.
27.10.2016 року було погоджено акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з КП «Господар» в особі директора коммунального підприємства ОСОБА_4 в якому узгоджено точку вимірювання, а саме місце встановлення вузла обліку, визначено межі експлуатаційної відповідальності, тобто до вимикаючого пристрою після ВОГ включно експлуатація забезпечується оператором ГРМ (ПАТ «Хмельницькгаз»). Працівниками ПАТ «Хмельницькгаз» 27.10.2016 року було виконано роботи щодо встановлення загальнобудинового вузла обліку газу та підписано акт введення експлуатацію системи обліку за участі головного інженера КП «Господар» ОСОБА_5
Кодексом газорозподільних систем не вимагається отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Таким чином, ПАТ «Хмельницькгаз» вправі встановити загальнобудинковий лічильник газу.
Типовим договором розподілу природного газу, передбачено у випадку, якщо споживач розміщений у багатоквартирному будинку, що обладнаний загальнобудинковим лічильником газу чи на групу будинків, визначення об’єму розподіленого та спожитого природного газу за споживачем здійснюється з урахуванням Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620.
При виконанні службових обов’язків по встановленню загальнобудинкового вузла обліку природного газу ПАТ «Хмельницькгаз» діяло в межах своїх прав та обов'язків, що передбачені умовами Типового договору розподілу природного газу і на виконання вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу та Інвестиційної програми газорозподільного підприємства ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016 рік. У разі незгоди з обліком газу через загальнобудинковий лічильник, позивач не позбавлений права встановити індивідуальний лічильник газу. Відповідач не має жодного відношення до встановлення тарифів на розподіл природного газу. Тариф та його структура визначається Держрегулятором НКРЕКП на підставі та в спосіб, визначений чиним законодавством України.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об’ємі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач проживає у квартирі №48 в будинку за №7 по вулиці 30 років Перемоги міста Кам'янця - Подільського Хмельницької області, є побутовим споживачем природного газу і є власником квартири, що підтверджується копією договору купівлі-продажу, посвідченого 27 грудня 1996 року державним нотаріусом Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори ОСОБА_6, зареєстровано в реєстрі за №2-6098.
Будинок за № 7 по вул. 30 років Перемоги м.Кам'янця - Подільського Хмельницької області знаходиться в управлінні ККП «Господар» , оскільки довідку про склад сім’ї позивача від 20.07.2017 року за №917 надано саме цим підприємством.
27.10.2016 року було погоджено акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з КП «Господар» в особі директора коммунального підприємства ОСОБА_4 в якому узгоджено точку вимірювання, а саме місце встановлення вузла обліку, визначено межі експлуатаційної відповідальності, тобто до вимикаючого пристрою після ВОГ включно експлуатація забезпечується оператором ГРМ (ПАТ «Хмельницькгаз»). Працівниками ПАТ «Хмельницькгаз» 27.10.2016 року було виконано роботи щодо встановлення загальнобудинового вузла обліку газу та підписано акт введення експлуатацію системи обліку за участі головного інженера КП «Господар» ОСОБА_5
Зазначені обставини визнаються сторонами в судовому засіданні та підтверджуються письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи.
Зі змісту положення ч. 1 ст. 2, ст. 3, ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» випливає, що поняття лічильник охоплює як індивідуальний, так і загально будинковий вузол обліку газу.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Крім того, аналогічний обов'язок встановлення лічильників газу перед населенням мають бюджети всіх рівнів, при цьому цей обов'язок трактується як виконання робіт і не включає фінансування таких робіт за кошти суб'єкта господарювання. Кодекс газорозподільних систем не вимагає отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загально будинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загально будинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України;
б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року;
2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу за послуги розподілу природного газу.
Заходи зі встановлення загальнобудинкових лічильників газу було передбачено у відповідних Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №413 від 24.03.2016 року), зокрема у І розділі таких планів - Інвестиційних програмах на 2016 рік.
Встановлення будинкового лічильника газу в будинку за № 7 по вул.30 років Перемоги м.Кам'янця - Подільського Хмельницької області було передбачено Інвестиційною програмою ПАТ Хмельницькгаз».
Правила комерційного обліку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року.
Відповідно до глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
При цьому, балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об'єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об'єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Відповідно до вказаного Тимчасового положення, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
На час виникнення спірних правовідносин ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено встановлення виключно індивідуальних лічильників газу, а визначено обов'язок суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території забезпечення приладового комерційного обліку газу. Належних та допустимих доказів того, що відповідачами станом на лютий місяць 2017 року в порушення вимог чинного законодавства було встановлено загальнобудинковий вузол обліку суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Таким чином, згідно з вимогами цього Закону, розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання. Відповідно, безпідставним є посилання позивача на нав'язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів».
За змістом частин першої та другої статті 207 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Крім того, Тимчасовим положенням визначено, що при знятті показань з будинкового вузла обліку можуть бути присутніми і мешканці будинку.
А тому, суд вважає, що у зв'язку з обладнанням будинку № 7 по вул.30 років Перемоги м. Кам'янця - Подільського Хмельницької області будинковим вузлом обліку, правомірним є визначення відповідачем обсягу спожитого позивачем природного газу в період з лютого 2017 року відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Враховуючи вищенаведене, в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно ст.141 ЦПК України в зв’язку з відмовою в задоволенні позову, обгрунтуванням позовних вимог позивачем порушенням прав споживача , судові витрати в сумі 704 гривні 80 коп. слід віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 258 – 260 , 263 – 265 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Судові витрати в сумі 704 гривні 80 коп. віднести на рахунок держави.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач : ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, 32302, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1)
Відповідачі : Публічне акціонерне товариство по газопостачанню і газифікації «Хмельницькгаз» (пр..ОСОБА_6, буд.41, м.Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ 05395598), Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» (пр..ОСОБА_6, буд.41, м.Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ 39585960)
Повне рішення складено 26 жовтня 2018 року
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О