РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 року справа № 2340/3678/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Паламаря П.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Автогазсервіс” про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося управління Держпраці у Черкаській області (далі – позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Автогазсервіс” в якому просить застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю “Автогазсервіс” у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов’язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, експлуатацію посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа - автомобільна цистерна для транспортування зрідженого вуглеводневого газу зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі № 231978, що знаходиться на території АГЗП ТОВ “Автогазсервіс” (Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8 КМ Смілянського шосе).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №338-060 від 15.06.2018. Цим актом зафіксовано порушення, які загрожують життю та здоров’ю людей, а тому на виконання повноважень, які передбачені Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, позивач звернувся до суду та вважає, що його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В строк встановлений судом, відповідач відзив на позов не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
31.05.2018 управління Держпраці у Черкаській області видано наказ №484-П про проведення планових перевірок. На підставі зазначеного наказу, видано направлення №1021 від 31.05.2018 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ “Автогазсервіс”, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8 км Смілянського шосе, у період з 11.06.2018 по 22.06.2018.
За результатами проведеної посадовими особами позивача планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки складено акт № 338-060 від 15.06.2018. Вказаним актом зафіксовано порушення відповідачем вимог Закону України “Про охорону праці”, зокрема:
-на території АГЗП (Черкаський р-н, с. Степанки, Смілянське шосе, 8 км) знаходиться автомобільна цистерна для транспортування зрідженого вуглеводневого газу (зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі № 231978) підключена до загальної системи газопостачання АГЗП, експлуатація якої здійснюється без одержання дозволу на експлуатацію посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (п. 10 додатку 3) (в акті помилкового зазначено «п. 10 додатку 2»), затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107;
-відсутня інформація про проведення технічного огляду (первинний, періодичний) посудин, що працюють під тиском (автоцистерна ЗВГ зав № 299, шасі № 231978), що є порушенням вимог п. 6.3.1, п. 6.3.9 «Правила будови (в акті помилково зазначено «безпеки») і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», п. 5, п. 7, п. 8, п. 17 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 травня 2004 р. № 687, п. 1.3 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників».
15.06.2018 управлінням Держпраці у Черкаській області видано припис про усунення порушень.
Згідно відмітки в акті перевірки від 15.06.2018 № 338-060, підприємством в добровільному порядку зупинено експлуатацію автомобільної цистерни для транспортування зріджених вуглеводневих газів зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі №231978 о 15 год. 15.06.2018.
Листом від 02.07.2018 № 02-7/ОП, ТОВ «Автогазсервіс» проінформовано управління Держпраці у Черкаській області про тимчасове виведення з виробничого процесу автомобільної цистерни для транспортування зріджених вуглеводневих газів зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі № 23 1978, згідно наказу від 15.06.2018 № 15/06-ОП та акта про тимчасове виведення з виробничого процесу від 15.06.2018.
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі — положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно п.7, Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 22.06.2017, № 75 (далі – положення №75), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.
Відповідно до п. 3 Положення №75, основними завданнями управління є:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
-здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;
-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
-організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об’єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об’єктів Єдиної газотранспортної системи.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці”, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку.
Пунктом 10 Додатку 3 Порядку №1107 передбачено обов’язок роботодавця одержати дозвіл на експлуатацію посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Таким чином, виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи (застосовуючи) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідних дозволів, роботодавець наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місці, чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Частиною першою статті 246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.
Враховуючи вищевикладене, відсутність у роботодавця дозволу під час виконання ним робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою для зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Натомість, як встановлено за результатами планової перевірки, відповідачем у порушення вимог зазначених вище норм здійснювалася експлуатація посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа, а саме: автомобільної цистерни для транспортування зрідженого вуглеводневого газу зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі № 231978, без одержання відповідного дозволу.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687 (далі - Порядок № 687), технічний огляд та/або експертне обстеження устатковання проводять атестовані в установленому порядку фахівці спеціалізованої, експертної та уповноваженої організації, які безпосередньо не беруть участі у проектуванні, виготовленні, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устатковання. Допуск фахівців для проведення технічного огляду та/або експертного обстеження здійснюється відповідно до законодавства.
Згідно з пунктами 7,8 Порядку № 687, технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції і модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації устатковання, оцінки технічного стану складових частин, деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідність технічним вимогам тощо. Проводиться первинний, періодичний (черговий) і позачерговий технічний огляд. Первинному технічному огляду підлягає устатковання перед введенням в експлуатацію. Періодичний (черговий) і позачерговий технічний огляд проводиться у строки, що встановлені нормативно-правовими актами з охорони праці та експлуатаційними документами виробника.
Відповідно до пункту 17 Порядку № 687, після закінчення технічного огляду фахівець, який його провів, робить відповідний запис у паспорті устатковання про результати технічного огляду, дозволені параметри експлуатації і строк наступного технічного огляду, скріплюючи запис підписом і печаткою. У разі проведення позачергового технічного огляду у паспорті устатковання зазначається причина його проведення. У разі проведення позачергового технічного огляду після закінчення граничного строку експлуатації устатковання уповноважена організація розробляє регламент технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації, який зберігається разом з паспортом устатковання.
Відповідно до пункту 1.3. розділу VI Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій від 25.01.2012 № 67 (НПАОГІ 0.00-7.1 1- 12), засоби праці повинні відповідати вимогам, зазначеним у розділі V цих вимог, та вимогам відповідних нормативних документів і нормативно- правових актів з охорони праці. Засоби праці, безпечність яких залежить від умов монтажу, після монтажу і перед першим введенням у дію підлягають первинному випробуванню, періодичним випробуванням, а також випробуванню після кожного монтажу на новому місці або новому будівельному майданчику з тим, щоб забезпечити належну якість монтажу та функціонування цього засобу праці.
Згідно з п. 6.3.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» «сосуды, на которые распространяется действие настоящих Правил, должны подвергаться техническому освидетельствованию (наружному, внутреннему осмотру и гидравлическому испытанию) после монтажа до пуска в работу, а также периодически в процессе эксплуатации» та відповідно до п. 6.3.9 зазначених Правил «результаты технического освидетельствования должны записываться в паспорт сосуда лицом, производившим освидетельствование, с указанием разрешенных параметров эксплуатации сосуда и сроков следующих освидетельствований».
Натомість, під час проведення планової перевірки TOB «Автогазсервіс» не надало управлінню Держпраці у Черкаській області інформацію про проведення технічного огляду (первинний, періодичний) посудини, що працює під тиском-автоцистерни для транспортування зрідженого вуглеводневого газу зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі №231978).
Водночас, добровільне зупинення експлуатації автомобільної цистерни не позбавляє відповідача можливості поновити експлуатацію зазначеного устаткування підвищеної небезпеки в будь-який час та не є гарантією усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Забезпечення державою належних, безпечних і здорових умов праці є однією з конституційних основ правового господарського порядку в Україні (частина 2 статті 5 Господарського кодексу України).
За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
В контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідного дозволу, з порушенням встановлених правил, без належного інструктажу, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров’ю людей.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров’ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача судовий збір не стягується.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю “Автогазсервіс” (код ЄДРПОУ 14210037) у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов’язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, експлуатацію посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа - автомобільна цистерна для транспортування зрідженого вуглеводневого газу зав. № 299, рік виготовлення 1990, шасі № 231978, що знаходиться на території АГЗП ТОВ “Автогазсервіс” (Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8 КМ Смілянського шосе).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар