Рішення № 77433026, 29.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2018
Номер справи
1640/3448/18
Номер документу
77433026
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3448/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

01 жовтня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.08.2018 №599, зобов'язання призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 30.07.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 06.08.2018 відмовлено. Позивач стверджує, що має пільги по виходу на пенсію зі зниженням пенсійного віку, а тому вважає рішення відповідача неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.

23.10.2018 відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що надані позивачем документи не містять необхідних відомостей про населений пункт чи об'єкт де особою виконувалися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які у розумінні ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є підставою для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку.

22.10.2018 позивач надав до суду відповідь на відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії та видачі відповідного посвідчення, яке є безумовним підтвердженням наявності відповідного статусу у особи, вже було підтверджено та встановлено факт перебування ОСОБА_1 у відповідний період у зоні відчуження. Втім, відповідачем жодним чином не спростовані надані позивачем докази, а у відзиві відповідач посилається на правовідносини щодо зменшення пенсійного віку на 8 років, який не є предметом розгляду справи на не значиться предметом позовних вимог ОСОБА_1 по даній справі.

Позивач у судове засідання не з'явився, надіслав відповідь на відзив у якому просив розглянути справу без його участі на підставі наявних матеріалів та наданих у справі доказів.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 виповнилось 55 років, він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3), що підтверджується відповідним посвідченням, виданим в установленому порядку.

30.07.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 06.08.2018 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на те, що надані позивачем документи не містять необхідних відомостей про населений пункт чи об'єкт де особою виконувалися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Не погоджуюсь із таким рішенням та вважаючи своє право на належне пенсійне забезпечення порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122.

Аналізуючи наведені норми права, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленим Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Матеріали справи свідчать про те, що позивач набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 3.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення (категорія 3) серія А № 011499, видане Полтавською облдержадміністрацією 15.12.1992, яке надавалось позивачем при зверненні до пенсійного органу за призначенням пенсії.

В п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22- 1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Судом встановлено та не заперечується відповідачем по справі, що позивачем при зверненні за призначенням пенсії надавалась:

- довідка ТОВ Лубенського шляхово - будівельного управління № 9 від 20.07.2018 № 423 про період участі в роботах з 08.06.1987 року по 21.06.1987 року по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, виданої на підставі книги по заробітній платі за 1987 рік, посвідчення про відрядження від 05.06.1987 року;

- наказ по Лубенському шляхово - будівельному управлінні № 9 від 05.06.1987 року № 50, відповідно до якого заявник був відряджений з 08.06.1987 року по 21.06.1987 року до м. Чорнобиль АЕС для будівництва дороги Славутич - Чорнобильська АЕС терміном на 14 днів;

- посвідчення про відрядження від 05.06.1987 року № 198 з відмітками про прибуття і вибуття до м. Чорнобиля та прибуття і вибуття до м. Лубен. Відмітка про прибуття та вибуття з м. Чорнобиль завірена штампом та печаткою Лубенського шляхово - будівельного управління № 9. Відповідно до посвідчення про відрядження приймав участь у будівництві дороги Славутич - Чорнобильська АЕС з 08.06.1987 року по 21.06.1987 року;

- довідка Лубенського шляхово - будівельного управління № 9 від 17.11.1992 року № 658 про участь в роботах в населеному пункті м. Чорнобиль з 08.06.1987 року по 20.06.1987 року та виплату заробітної плати в сумі 134 крб. 00 коп. з урахуванням коефіцієнта 2, відповідно до Постанови Ради Міністрів Української PCP та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7;

- довідка ТОВ Лубенського шляхово - будівельного управління № 9 від 31.07.2018 року № 473 про заробітну плату за червень 1987 року;

- довідка ТОВ Лубенського шляхово - будівельного управління № 9 від 31.07.2018 року № 474 з розбивкою по видах нарахувань по заробітній платі за червень 1987 року;

- розрахункова відомість за червень 1987 року про нарахування за Чорнобиль оплати 75% взамін добових, надбавки 25%.

Отже, вищевказаними документами (посвідченням учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення про відрядження, наказами по Лубенському шляхово-будівельному управлінню № 9, довідками ТОВ Лубенського шляхово-будівельного управління № 9) повністю підтверджено участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

За наведених обставин, суд дійшов до висновку про те, що у відповідача відсутні підстави для відмови позивачу у задоволенні його заяви про призначення пенсії за віком зі зниженням віку.

У відповідності до ч.5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідачем відмова позивачу у призначенні пенсії за віком оформлено рішенням від 06.08.2018 року про результати розгляду заяви, тому суд, вважає можливим для повного захисту порушеного права позивача визнати його протиправним та скасувати.

Оскільки відповідачем протиправно відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням віку, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30.07.2018.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37500, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 06 серпня 2018 року №599.

Зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30 липня 2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 37710525) витрати на сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва