ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 жовтня 2018 року Справа №913/476/17
Провадження №16/913/361/18
За позовом Міністерства соціальної політики України, м. Київ
до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, м. Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 7824 грн 80 коп.
Суддя Шеліхіна Р.М.
Секретар судового засідання – Бережна Л.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув;
в с т а н о в и в:
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 7824 грн 80 коп. за договором від 19.03.2014 №12/14 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства “Український дитячий центр “Молода гвардія”.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач неналежним чином виконував умови договору від 19.03.2014 №12/14 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства “Український дитячий центр “Молода гвардія” та не повернув частину коштів Міністерству соціальної політки України з оплати путівок для оздоровлення дітей, яка повинна оплачуватись за рахунок батьків.
Рішенням господарського суду Луганської області від 17.07.2017 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 01.11.2017 рішення суду першої залишено без змін.
Постановою Верховного суду від 11.06.2018 рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Луганської області.
На адресу господарського суду Луганської області справа надійшла 26.07.2018.
Відповідно до розподілу справ автоматизованою системою документообігу суду у відповідності до ст. 2-1 ГПК України справа передана на розгляд судді Шеліхіній Р.М.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 31.07.2018 справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 09.08.2018.
У судове засідання представники сторін не прибули.
У зв’язку з неявкою в судове засідання відповідача, щодо якого були відсутні відомості про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання, суд відклав підготовче засідання на 27.09.2018.
У судове засідання 27.09.2018 представники сторін не прибули.
Від позивача через канцелярію суду надійшли пояснення від 07.08.2018 №299/0/22-18, в яких позивач зазначає, що відповідач не дотримався процедури за договором від 19.03.2014 №12/14 з часткової оплати вартості путівок за рахунок батьків, чим спричинив збитки державі у сумі 7824 грн 80 коп. Позивач зазначає, що відповідач повинен нести відповідальність за невиконання зобов’язань за договором з часткової оплати вартості путівок.
Позивач також просить розглянути справу без участі його представника.
Від Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації через канцелярію суду надійшов відзив від 17.08.2018 №514728-31, в якому відповідач зазначає, що заборгованість за договором виникла при розподілі восьми путівок з частковою оплатою 20% їх вартості за рахунок батьків.
Відповідач у відзиві стверджує, що діти, які отримали вказані путівки, були евакуйованими з зони АТО та розміщені у тимчасовому таборі переселенців у м.Сватове Луганської області, тому передбачалося переглянути умови розподілу путівок щодо їх вартості шляхом направлення запиту від 07.08.2014 №5/10-2831 до Міністерства соціальної політики України. Відповіді на вказаний запит матеріали справи не містять.
Також відповідач просить розглянути справу за його відсутності.
Від Міністерства соціальної політики України через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив від 05.09.2018 №325/0/22-18, зміст якої тотожний змісту пояснень від 07.08.2018 №299/0/22/-18.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.09.2018 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 18.10.2018
У судове засідання представники сторін не прибули.
Між Міністерством соціальної політики України (замовником) та Державним підприємством “Український дитячий центр “Молода гвардія” (виконавцем) укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти від 07.03.2014 №14/530У, за умовами якого замовник зобов’язався оплатити послуги з оздоровлення та відпочинку дітей у ДП “Український дитячий центр “Молода гвардія” .
Відповідно до п.4.1. вказаного договору, замовник здійснює попередню оплату в розмірі 70% від вартості путівок відповідної зміни, яка сплачується за рахунок бюджетних коштів загального фонду шляхом перерахування їх на рахунок виконавця протягом 7 банківських днів після надання рахунку.
Згідно пункту 4.3. договору від 07.03.2014 №14/530У остаточний розрахунок з виконавцем за надані послуги здійснюється не пізніше 7 календарних днів з дня підписання акта приймання-передачі наданих послуг за рахунок бюджетних коштів та за рахунок коштів, які сплачуються за рахунок батьків (осіб, які замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством.
Пунктом 4.4. передбачено, що оплата здійснюється при наявності коштів на реєстраційному рахунку замовника, передбачених на визначені цим договором цілі відповідно до бюджетної класифікації видатків.
З умов цього договору вбачається, що замовник – Міністерство соціальної політики України (позивач у справі) зобов’язаний перерахувати 100% вартості путівок на рахунок ДП “Український дитячий центр “Молода гвардія”, і, як вбачається з п.4.3., путівки фінансуються не тільки за рахунок коштів державного бюджету, а і за рахунок батьків, на підставі чого позивач має право отримати грошові кошти від батьків на свій рахунок для того, щоб у повному обсязі оплатити послуги ДП “Український дитячий центр “Молода гвардія”, тобто відпочинок дітей.
Між сторонами у справі укладено договір від 19.03.2014 №12/14 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства “Український дитячий центр “Молода гвардія” (далі - договір).
Договір укладено відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах “Артек” і “Молода гвардія”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2011 №227.
Згідно з п. 1.2 договору Департамент соціального захисту населення (відповідач) отримує в Мінсоцполітики путівки до ДП “УДЦ “Молода гвардія” та здійснює розподіл путівок в розрізі регіонів і міст обласного значення відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Луганській області за рахунок бюджетних коштів.
Пунктом 2.2. договору передбачено, що часткова оплата путівок за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, при тривалості зміни 21 день становить:
-за путівку, з частковою оплатою у розмірі 20 відсотків від вартості путівки - 978,10 грн.;
-за путівку, з частковою оплатою у розмірі 30 відсотків від вартості путівки - 1467,14 грн.;
-за путівку, з частковою оплатою у розмірі 50 відсотків від вартості путівки - 2445,24 грн.
Згідно з пунктом 2.3. договору Департамент соціального захисту населення оприбутковує кошти у розмірі 20, 30, 50 відсотків вартості путівки, які сплачені за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством, на рахунок, відкритий в органах Казначейства, до початку оздоровчої зміни та перераховує їх на рахунок Міністерства, відкритий в Державній казначейській службі України.
Відповідно до пункту 3.1.3 договору Департамент соціальною захисту населення зобов'язується перерахувати кошти, зазначені у пункті 2.2 договору на рахунок Міністерства.
За невиконання чи неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором кожна із сторін несе відповідальність відповідно до законодавства України (пункт 4.1 договору).
Пунктом 4.2. договору передбачено, що Департамент не несе відповідальності за затримку платежів за цим Договором, якщо вона сталася не з його вини.
Таким чином, праву на отримання Мінсоцполітики коштів від батьків кореспондує обов’язок відповідача перерахувати такі кошти на рахунок Міністерства, у зв’язку з чим, Департамент соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації зобов’язаний при розподілі путівок, перерахувати частину вартості путівок, яку сплачують батьки, на рахунок, відкритий в Державній казначейській службі України.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору від 19.03.2014 №12/14 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" у частині дотримання процедури, згідно якої сума, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють), перераховується на рахунок, відкритий в органах Казначейства до початку оздоровчої зміни та протягом п’яти днів перераховується на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Державної казначейської служби, для подальшого здійснення ним розрахунків з дитячим центром "Молода гвардія". Саме така послідовність дій встановлена договором і законом, відтак відповідач зобов’язаний був дотримуватись такої послідовності.
Відповідач порушив встановлену договором і законом послідовність дій по отриманню, оприбуткуванню грошових коштів від батьків і розподілу на підставі цих дій путівок, у зв’язку з чим відповідач розподілив (та видав) 8 путівок без попереднього отримання грошових коштів від батьків. Таким чином, батьками дітей були отримані 8 путівок, а кошти за ці путівки батьками відповідачеві не сплачені. Позивач на підставі цього звернувся з даним позовом до суду і просить стягнути 7824,80 грн, що є частковою платою за 8 путівок, які повинні були оплачуватись за рахунок батьків.
Відповідач не заперечив вимог позову по суті, доказів відсутності вини в порушенні умов договору в частині правильності (послідовності) вчинення дій при розподілі путівок, яки призвели до неотримання позивачем 7824,80 грн, не надав.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об’єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, оцінивши надані сторонами докази своїх вимог і заперечень до суті спору, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності без надання жодному доказу пріоритету або вищої сили, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно умов ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 614 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік за програмою “Оздоровлення і відпочинок дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих оздоровчих таборах МДЦ “Артек” і ДЦ “Молода гвардія” визначено постановою КМУ від 28.02.2011 №227 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих центрах “Артек” і “Молода гвардія” (далі – Порядок).
Згідно пункту 2 Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Відповідно до умов п.8 Порядку придбані за рахунок бюджетних коштів путівки до дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія" надаються безоплатно або з частковою оплатою у розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел за визначеною Мінсоцполітики квотою.
Згідно п.10 Порядку сума, яка сплачується батьками (особами, які їх замінюють), вноситься до початку оздоровчої зміни в касу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу з питань сім’ї, молоді та спорту обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, які перераховують зазначені кошти протягом п'яти робочих днів на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Державної казначейської служби для подальшого здійснення нею розрахунків з дитячими центрами "Артек" і "Молода гвардія" відповідно до пункту 6 цього Порядку.
Пунктом 2.3 Договору та Порядком чітко встановлено, що Департамент мав оприбуткувати кошти за путівки, які сплачені за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють), до початку оздоровчої зміни та перерахувати їх на рахунок Міністерства, відкритий в Державній казначейській службі України.
В порушення умов договору та Порядку відповідач в своїй діяльності в 2014 році по розподілу путівок не дотримався встановленої договором і Порядком послідовності дій та розподілив, видав путівки батькам у кількості 8 штук, не отримавши за путівки оплату від батьків, у зв’язку з чим позивач не отримав грошові кошти від відповідача за розподілені 8 путівок, в сумі 7824,80 грн. Сума неотриманих позивачем у 2014 році коштів підтверджується актами звірки розрахунків від 01.10.2015 та 01.11.2016 (а.с.27-28) і не заперечується відповідачем.
Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Відповідач порушив своє зобов’язання за укладеним з позивачем договором і таке порушення полягає в тому, що відповідач не дотримався умов договору в частині обов’язку по виконанню послідовності дій – спочатку отримати кошти від батьків, а потім - видавати путівку. Дане порушення призвело до неотримання позивачем грошей у 2014 році в сумі 7824,80 грн, які позивач мав право отримати від відповідача на підставі умов укладеного сторонами договору і договору про закупівлю послуг за державні кошти від 07.03.2014 №14/530У, як головний розпорядник коштів з держбюджету в цих правовідносинах. Жодний з договорів не передбачали безоплатний розподіл путівок серед батьків дітей.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Так, відповідач зобов’язаний довести те, що у 2014 році він всі свої дії по отриманню від батьків грошових коштів, розподілу, видачі путівок, вчиняв у відповідності до умов договору та вимог закону - до початку оздоровчої зміни отримати від батьків оплату, а потім видавати путівку.
Матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували відсутність вини Департаменту (відповідача) за неотримання позивачем у 2014 році грошових коштів у розмірі 7824,80 грн. Інформація, вказана відповідачем у відзиві, не спростовує доводів позивача, викладених в позовній заяві, і доказів, наданих до матеріалів справи.
Не надано відповідачем також доказів в підтвердження того, що інформація про відпочинок дітей в м. Сватове Луганської області взагалі має відношення до суті спору. Не зрозуміло з відзиву: чи повний період (21 день) діти відпочивали в таборі "Молода гвардія", чи слід було виконати перерахунок вартості путівок у зв’язку з неможливістю перебування дитини в таборі 21 день. А інформація про розшук батьків дітей не має відношення до суті спору.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в не отриманні позивачем у 2014 році грошових коштів в сумі 7824,80 грн, які позивач мав право отримати на підставі договору про закупівлю послуг за державні кошти від 07.03.2014 №14/530У та договору від 19.03.2014 №12/14 про організацію направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Державного підприємства “Український дитячий центр “Молода гвардія”, у зв’язку з чим суд визнав позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подачу позову у сумі 1600 грн, за подачу апеляційної скарги у сумі 1760 грн та за подачу касаційної скарги у сумі 1920 грн слід покласти на відповідача повністю.
Керуючись ст.ст.46, 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240-242 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (93400, м.Сєвєродонецьк Луганської області, вул.Новікова, б.15-Б, ід.код 03196720) на користь Міністерства соціальної політики України (01601, м.Київ, вул.Еспланадна, 8/10, ід.код 37567866) кошти у сумі 7824,80 грн, витрати на судовий збір у сумі 1600 грн, судовий збір за подачу апеляційної скарги у сумі 1760 грн та витрати зі сплати судового збору за подачу касаційної скарги у сумі 1920 грн, після набрання рішенням законної сили, видати наказ позивачу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Повний текст рішення складено і підписано 29.10.2018.
Суддя Р.М. Шеліхіна