
Провадження № 2/760/5029/18
в справі № 760/11669/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2018 року Солом"янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого- судді - Шереметьєвої Л.А.
за участю секретаря - Гак М.М.
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А», Державного реєстратора Комунального підприємства «Центр сприяння бізнесу міста Києва» Сороки Валерія Миколайовича про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації, суд
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2017 року позивачі звернулись до суду з позовом і просять:
-визнати недійсним рішення установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» від 16 вересня 2016 року, оформлені Протоколом установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» від 16 вересня 2016 року, з моменту їх прийняття;
-скасувати державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А».
Посилаються в позові на те, що 28 квітня 2017 року ОСОБА_2 придбала квартиру АДРЕСА_1.
04 квітня 2017 року ОСОБА_3 придбав у зазначеному будинку квартиру АДРЕСА_2, а 18 жовтня 2017 року квартиру АДРЕСА_3 придбав ОСОБА_4
16 вересня 2016 року за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Сорокою В.М., державним реєстратором Комунального підприємства «Центр сприяння бізнесу міста Києва», було зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» та затверджено його статут.
В цей же день було проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» з занесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Вважають Установчі збори Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А», установчі документи /протокол, статут/ Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» та загалом реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» незаконними та такими, що суперечить положенням чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню.
Відповідно до інформації, наданої Фондом фінансування будівництва, станом на 16 вересня 2016 року державну реєстрацію права власності на більше ніж половину квартир та нежитлових приміщень у житловому будинку проведено не було.
Крім того, вони, як власники квартир у будинку, жодних повідомлень про проведення установчих зборів не отримували.
Письмового опитування співвласників з цього приводу також не проводилося.
Крім того, на момент реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» житловий будинок не було введено в експлуатацію.
Виходячи з цього, просять задовольнити позов.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.
Додатково зазначив, що житловий будинок з вбудованими адміністративними приміщеннями по АДРЕСА_1 складається з 8 секцій, які складаються з 1 029 квартир.
Станом на 16 вересня 2016 року в експлуатацію було введено лише 6, 7 та 8 секції будинку, які складаються з 440 квартир.
Третя, четверта та п'ята секції, що складаються з 337 квартир, були введені в експлуатацію 20 жовтня 2016 року, а перша та друга секції, що складаються з 252 квартир - 07 березня 2017 року, що підтверджується відповідними довідками з Державної архітектурно - будівельної інспекції.
Наведене, на його думку, свідчить про те, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» створено невідомими особами з порушенням наведених норм Закону України « Про об»єднання співвласників багатоквартирного будинку», оскільки:
-на момент створення об'єднання з 1 029 квартир, 589 не були введені в експлуатацію;
-установчі збори не могли бути проведені, оскільки була відсутня державна реєстрація права власності на більше ніж половину квартир у будинку;
-більша половина власників квартир та нежитлових приміщень були позбавлені можливості скористатись своїм правом взяти участь у створенні об'єднання для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Вважає ці обставини достатніми для висновку про незаконність створення ОСББ»Донця-2А».
Відповідачі двічі в судове засідання неодноразово не з'являлися, про час розгляду справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Судові повістки, що направлялися на їх адресу за зареєстрованим місцезнаходженням відповідачів у Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повертались до суду з відміткою поштового відділення про повернення в зв»язку з закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п. п. 91, 96, 101, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв?язку, затверджених постановою Кабінету міністрів України № 270 від 05 березня 2009 року поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об'єкті поштового зв'язку.
Реєстровані поштові відправлення (крім рекомендованих), адресовані юридичним особам, видаються їх представникам, уповноваженим на одержання пошти, в об'єкті поштового зв'язку на підставі довіреності, оформленої в установленому порядку. Копія довіреності, засвідчена в установленому порядку, зберігається в об'єкті поштового зв'язку.
У разі коли адресата неможливо повідомити про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу за номером телефону, зазначеним відправником у поштовій адресі, до його абонентської поштової скриньки вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення, поштового переказу.
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
У разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв'язку виконати обов'язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 ЦПК України у випадку відсутності в адресата офіційної електронної адреси судові повістки, адресовані фізичним особам, вручаються їм під розписку, а юридичним особам - відповідній службовій особі, яка розписується про одержання повістки.
Виходячи з цього, порядку повідомлення адресатів про надходження судової повістки, відсутність іншої відомої адреси відповідачів в матеріалах справи, суд вважає повідомлення відповідачів про час розгляду справи належним.
Ухвалою від 10 січня 2018 року у справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно зі ст. 178 ЦПК України відповідачам був наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.
Станом на день ухвалення рішення у справі відповідач своїм правом не скористався, відзив на позову заяву не подав.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи на підставі наявних матеріалів та доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до ст.385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Особливості державної реєстрації ОСББ визначені Законом України « Про Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно з преамбулою до цього Закону він визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст.2 даного Закону він регулює, зокрема, порядок створення, діяльності і ліквідації об'єднань; відносини суб'єктів права власності щодо користування та розпорядження нерухомим майном у об'єднанні.
Відповідно до ст. Закону об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Відповідно до ст. 6 Закону об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.
Для створення об'єднання скликаються установчі збори.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Судом встановлено, що позивачі є власниками квартир у будинку АДРЕСА_1
Так, 28 квітня 2016 року за позивачем ОСОБА_2 зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_1.
07 квітня 2017 року за позивачем ОСОБА_3 зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_2.
18 жовтня 2017 року за позивачем ОСОБА_4 зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_3.
16 вересня 2016 року Державним реєстратором Комунального підприємства «Центр сприяння бізнесу міста Києва» Сорокою В.М. була проведена державна реєстрація Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А», що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
/ а.с. 34 - 35; 40 - 41; 45 - 46; 95 - 97 /
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 1 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»/ на момент виникнення спірних правовідносин / державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.5 Закону систему органів у сфері державної реєстрації становлять Міністерство юстиції України; інші суб'єкти державної реєстрації.
До повноважень інших суб'єктів державної реєстрації належить:
1) забезпечення:
прийому документів, поданих для державної реєстрації;
державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій;
ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього;
ведення реєстраційних справ;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Таким чином, відповідальність за достовірність поданих на реєстрацію документів несе виключно особа, що їх подає.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, відомості про які внесені таким органом або на підставі делегованих повноважень саморегулівною організацією у сфері архітектурної діяльності за відповідним напрямом підприємницької діяльності (у разі її утворення) до переліку експертних організацій. До проведення експертизи залучаються (у тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 31 Закону обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які:
1) за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення;
2) споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами, - в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд;
3) споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень, - щодо кошторисної частини проектної документації;
4) підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" в частині врахування результатів оцінки впливу на довкілля.
Проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.
Згідно з ч.ч. 2, 4, 5 ст. 39 Закону прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Відповідно до експертного звіту щодо розгляду проектної документації по проекту «Будівництво житлового будинку з вбудованими адміністративними приміщеннями на АДРЕСА_1 /будівельна адреса - АДРЕСА_1/, наданого представником позивача в судове засідання, житловий будинок складається з дев'яти черг будівництва, тобто 8 секцій та підземний паркінг.
Загальна кількість квартир у будинку складає 1 029.
Відповідно до Акту готовності об'єкта до експлуатації №41 від 28 вересня 2015 року, на підставі якого 06 жовтня 2015 року Державною архітектурно - будівельною інспекцією України був виданий Сертифікат серії ІУ №165152791091, підтверджена готовність до експлуатації 6, 7 та 8 черги будівництва, які загалом складаються з 440 квартир.
12 жовтня 2016 року, відповідно до Сертифіката серії ІУ №165162942730, було введено в експлуатацію 3, 4 та 5 чергу будівництва, яка складається з 337 квартир.
24 лютого 2017 року були введені в експлуатацію 1 та 2 черги будівництва, що становить 252 квартири, що підтверджується Сертифікатом серії ІУ №165170660282.
04 серпня 2017 року був введений в експлуатацію паркінг, що підтверджується Сертифікатом серії ІУ №163172161158 /зі змінами внесеними 07 серпня 2018 року/.
Таким чином, станом на день проведення установчих зборів та прийняття рішення про утворення та реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А», а саме 16 вересня 2016 року, в експлуатацію було введено лише 6, 7 та 8 чергу будівництва, яка складається з 440 квартир з 1 029 квартир, тобто менше половини, як того вимагає закону для створення ОСББ.
/ а.с. 98 - 122 /
Враховуючи ці обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивачів.
Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи і інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 82 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідачі, не з'являючись у судові засідання, доводів представника позивачів не спростували.
Враховуючи ці обставини, надані представником позивача докази, суд вважає їх достатніми для висновку про недійсність рішення установчих зборів про утворення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А», оформлені протоколом установчих зборів від 16 вересня 2016 року, та як наслідок скасування державної реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А».
Керуючись ст.ст.15, 16, 385 ЦК України, Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення установчих зборів Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» від 16 вересня 2016 року.
Скасувати державну реєстрацію Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А» / ЄДРПОУ 40456695 /.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23 жовтня 2018 року.
Суддя Л.А.Шереметьєва