
Справа № 1540/4376/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, зобов'язання провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% від середнього заробітку, який становить 29427,33грн., без обмежень граничного розміру, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.10.2017р. та незалежно від його поновлення на роботі, працевлаштування або перебування у трудових відносинах з будь-якою іншою особою в іншому порядку та з інших підстав, зобов’язання сплатити ОСОБА_1 різницю між розміром перерахованої та сплаченої раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.10.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на теперішній час він отримує пенсію у розмірі 90% від заробітної плати, що складає 11702,06грн. та з 01.09.2017р. працівникам прокуратури значно збільшено розмір заробітної плати з якої розраховується розмір пенсії. Позивач зазначив, що 14.05.2018р. він направив прокурору Одеської області запит про надання публічної інформації щодо розміру середнього заробітку слідчого в ОВС за період з липня 2017 року по травень 2018 року. Позивач, посилаючись на отриману від прокуратури Одеської області інформацію та положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. №100, зазначив, що за період з 01.09.2017р. по 01.07.2018р. середня заробітна плата слідчого з ОВС прокуратури Одеської області становить 29427,33грн. Позивач пояснив, що 30.07.2018р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру підвищеної заробітної плати, однак 13.08.2018р. листом №285/Г-1 ОСОБА_2 об’єднаним управлінням ПФУ в м.Одесі надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку, оскільки на цей час урядом не прийнято відповідних нормативних актів про перерахунок. Позивачем зазначено, що з відповіді ОСОБА_2 об’єднаного управління ПФУ в м. Одесі вбачається що до теперішнього часу, тобто протягом 3-х років 8 місяців жодного нормативного акту, на виконання п.13 Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру», щодо визначення порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не прийнято однак, відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач не надав будь-яких документів чи доказів, що ним вживалися хоч якісь дії, спрямовані на виконання своїх безпосередніх обов’язків щодо перерахування пенсій працівникам прокуратури, у тому числі, відповідач не вчинив жодної дії щодо отримання роз’яснень, положень, постанов чи будь- яких інших нормативних актів для можливості виконання покладених на нього Законом обов’язків. Разом з тим, позивач, посилаючись на практику Європейського суду з прав людини та Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, вважає, що з 1999 по 2011 рік, тобто протягом 13 років служби в органах прокуратури на посадах слідчого та прокурора для нього діяли гарантії пенсійного забезпечення працівника прокуратури, які передбачали обов’язкове підвищення розміру пенсії у разі підвищення заробітної плати. Таким чином при вступі на службу до органів прокуратури та при проходженні служби протягом 13 років ОСОБА_1 мав правомірні (законні), сподівання, що у разі виходу на пенсію та за умови підвищення розміру заробітної плати працівникам прокуратури, він матиме право на перерахунок призначеної пенсії.
Ухвалою суду від 12.09.2018р. відкрито провадження у вказаній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 12.10.2018р. вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові.
25.09.2018р. до суду від ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначає, що не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1, посилаючись на те, що позовні вимоги, щодо проведення перерахунку з 01.10.2017р. є такими, що суперечать ч.4 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та те, що позивач, на думку представника відповідача, у позовній заяві не навів обґрунтувань, щодо бездіяльності об’єднаного управління, адже жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов’язку органів Пенсійного фонду, автоматично проводити перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. Представник відповідача зазначав, що відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ від 14.10.2014р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено, а також, вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а. Разом з тим, представник відповідача зазначав, що з 01.04.2015р. набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015р. №213, п.5 Прикінцевих положень, якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону та нормативно-правових актів для реалізації цього закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове угримання призначаються відповідно до певних законів України, в тому числі Закону України "Про прокуратуру”, тобто з 01.06.2015 р. пенсії згідно ЗУ “Про прокуратуру” не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. За таких ставинпредставник відповідача вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи однак у судове засідання представник управління не з'явився.
26.09.2018р. до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив згідно якої позивач не погоджується із поясненнями представника відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву, зокрема з посиланнями відповідача на рішення Верховного Суду, оскільки в цьому публічно-правовому спорі поставлене питання про визнання протиправними не дій, а бездіяльності відповідача. Позивач додатково зазначив, що відповідач, як територіальне управління ПФУ, отримуючи звернення від пенсіонерів-прокурорів, у тому числі і його звернення щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, та достовірно знаючи про відсутність відповідного нормативного акту з цього питання, діючи в межах наданих повноважень повинен вживати усіх можливих заходів щодо усунення цього недоліку для виконання своїх функцій та додержання законних інтересів громадян, що вчинено не було. Водночас позивач вважає, що бездіяльність відповідача окремо та всієї системи органів УПФ в цілому щодо невжиття заходів для запровадження механізму реалізації права на перерахунок пенсії призводить до того, що позивача, як платника, який сплачував страхові внески у збільшеному розмірі, позбавляють права отримувати пропорційний розмір пенсії та обмежують його право на її перерахунок.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 23.08.2016р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка не виплачувалась оскільки позивач працював на посаді слідчого прокуратури.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 після звільнення з органів прокуратури з посади слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Одеської області наказом прокурора Одеської області № 2627к від 23.11.2016р., позивач почав отримувати пенсійні виплати.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію у розмірі 90% від заробітної плати у сумі 11702,06 грн.
14.09.2018р. ОСОБА_1 звернувся до прокуратури Одеської області із запитом на отримання публічної інформації (а.с.150-152 т.2), у якому просив надати:
-публічну інформацію про порядок розрахунку розміру заробітної плати слідчих в особливо важливих справах першого та другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області у період з 01.07.2017 р. по 01.05.2018р. (помісячно);
-інформацію про розмір премій, які були сплачені слідчим в особливо важливих справах першого та другого слідчих відділів управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва за період з 01.07.2017р. по 01.05.2018 р.;
-копії наказів (або витягів з наказів) про преміювання працівників прокуратури Одеської області, зокрема, слідчих в особливо важливих справах першого та другого слідчих відділів управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва за період з 01.07.2017р. по 01.05.2018р.;
- інформацію про суми заробітної плати, сплачені кожному із слідчих в особливо важливих справах першого та другого слідчих відділів управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області, за період з 01.07.2017 р. по 01.05.2018р.;
-інформацію про суми заробітної плати кожного із слідчих в особливо важливих справах першого та другого слідчих відділів управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області, надані бухгалтерією для внесення останніми до декларацій державного службовця за 2017 рік.
Листом прокуратури Одеської області №19-1183-18вих від 18.09.2018р. надано відповідь на запит позивача та завірені копії наказів прокурора Одеської області за період з липня 2017 по квітень 2018 року про преміювання прокурорсько-слідчих працівників на 10 арк, оригінал розрахунку на копіювання та друк документів на 3 арк.(а.с.153-167 т.2).
30.07.2018р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із розміру середньої заробітної плати, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657, сума якої складає 29427,33грн. (а.с.68-71 т.1)
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №285/Г-1 від 13.08.2018р. повідомлено ОСОБА_1 про те, що згідно із п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та на час звернення позивача відповідних нормативних актів про перерахунок раніше призначених пенсій працівникам прокуратури Урядом не прийнято (а.с.72 т.1).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначені Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. N 1697-VII
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначене ст.86 Законом України «Про прокуратуру», відповідно до п.13 якої пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Пунктом 20 ст.13 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Водночас, п.13 Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» визначено, що Кабінету Міністрів України:у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
Закон України «Про прокуратуру» було опубліковано у газеті «Голос України» від 25.10.2015р. №206, однак на виконання Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991№ 1789-ХІІ.
Частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України 1789-ХІІ передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. N 1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Отже, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Отже, з 1 січня по 14 липня 2015 року Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а з 15 липня 2015 року встановлені Законом № 1789-ХІІ підстави для перерахунку пенсій працівникам прокуратури - скасовані.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Таким чином, з 1 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, зокрема і право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018р. №674/900/16-а.
Проаналізувавши наведені норми законодавства в сукупності з обставинами даної справи й наявними у ній доказами, суд дійшов висновку про те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії, не було передбачено можливості її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру працюючих працівників прокуратури, у ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.06.2018 по справі №694/728/16-а, адміністративне провадження №К/9901/11495/18, який в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовна вимога ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
У зв'язку з викладеним та враховуючи те, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% від середнього заробітку, який становить 29427,33грн., без обмежень граничного розміру, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.10.2017р. та незалежно від його поновлення на роботі, працевлаштування або перебування у трудових відносинах з будь-якою іншою особою в іншому порядку та з інших підстав, зобов’язання сплатити ОСОБА_1 різницю між розміром перерахованої та сплаченої раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.10.2017р. які є похідними від вимоги про визнання бездіяльності протиправною у задоволенні якої суд відмовив, суд приходить до висновку про відмову у їх задоволенні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 – відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 26.10.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.