
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2010/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі - позивач, код ЄДРПОУ 38613719, адреса: вул.Пашутінська1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015)
до відповідачів:
Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (відповідач-1, код ЄДРПОУ 34952440, адреса: вул.Студентська, 5/6, м. Харків, Харківська область, 61024),
Харківської митниці Державної фіскальної служби (відповідач-2, код ЄДРПОУ 39534151, адреса: вул. Короленка, 16-б, м. Харків, Харківська область, 61003),
Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області (відповідач-3, КОД ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, Харківська область, 61000)
про визнання неправомірними дій та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до суду в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.145-152), просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідачів щодо встановлення в протокольному рішенні комісії з розпорядження конфіскованим майном Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.06.2018 №53270940 позивачу умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща;
- скасувати протокольне рішення комісії з розпорядження конфіскованим майном Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.06.2018 р. № 53270940 щодо безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща в частині встановлення умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного Територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при визначенні необхідності сплати податків та зборів вимоги пунктів 197.1, 197.5 ст. 197, ст. 213, п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України, якими передбачено порядок оподаткування товарів підакцизної групи, застосовувати неможливо, оскільки фактична безоплатна передача майна для користування не може вважатися відчуженням.
В судовому засіданні представником позивача підтримано позовні вимоги.
Відповідачі надали відзиви проти позову, в яких зазначили, що у Податковому кодексі України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) відсутні норми, які б передбачали звільнення від оподаткування операцій з безоплатної передачі транспортних засобів Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій. Враховуючи наведене вважають, що позивач зобов'язаний сплатити податки і збори, що справляються у разі імпортування автотранспортних засобів на митну територію України при безоплатній передачі транспортних засобів. Тому, просили відмовити у задоволенні позову (а.с.59,62-69,101-106,110-113,127-128).
В судовому засіданні представниками відповідачів позицію викладену у відзиві підтримано та наголошено на відмові в задоволенні позовних вимог.
Позивачем, на виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України, також надано до суду відповідь на відзив з викладенням власної позиції щодо поданого відповідачами відзивів (а.с.78-84,162-174).
Представником Харківської митниці ДФС також надано заперечення на відповідь на відзив, в якому наголошено на необхідності сплати податків і зборів відповідачем при отриманні конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща (а.с.90-95).
12.10.2018 року відповідною ухвалою суду керуючись приписами статті 183 КАС України подальший розгляд справи судом вирішено здійснити у порядку письмового провадження на підставі відповідного клопотання сторони.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Дослідивши подані представниками сторін документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Предметом спору в даній справі є встановлення правомірності дії посадових осіб Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Харківської митниці Державної фіскальної служби, Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області при прийнятті протокольного рішення комісії з розпорядження конфіскованим майном Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.06.2018 р. №53270940 щодо безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща в частині встановлення умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного Територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща.
При вирішенні даного спору суд враховує наступні фактичні обставини справи.
Судом встановлено, що на виконанні Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області перебуває виконавче провадження №53270940 щодо виконання постанови Київського районного суду м. Харків від 01.11.2016 року у справі №640/16573/16-п про конфіскацію на користь держави предмета порушення митних правил – автомобіля марки “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща.
Автомобіль передавався на реалізацію в порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження», але він не був реалізований.
20.03.2018 року оголошення про безоплатну передачу конфіскованого автомобіля було розміщено на офіційному веб-сайті ДП СЕТАМ.
Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області на адресу Київського відділу ДВС м. Харків ГТУЮ у Харківській області надіслано лист від 26.03.2018 року №01-1685/01-30 про розгляд питання щодо безоплатної передачі аварійно-рятувальному загону спеціального призначення управління ДСНС України у Кіровоградській області транспортного засобу марки “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща відповідно до повідомлення в ДП СЕТАМ про майно для безоплатної передачі №101027 від 20.03.2018 року (а.с.11).
Рішенням засідання комісії розпорядженню конфіскованим на користь держави майном у складі представників Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Державної фіскальної служби України Харківської митниці ДФС, представника Київської ОДПІ м. Харкова управління погашення боргу ГУ ДФС у Харківській області оформлене протоколом від 26.06.2018 року №53270940, вирішено за умови дотримання вимог абз.1 підп. 197.1.26. п.197.1., 197.5. ст. 197, п.215.1. ст.215, підп. 14.1.212 п.14.1. ст.14, підп.213.1.4. п.213.1. ст.213 Податкового кодексу України звернення управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 26.03.2018 року стосовно безоплатної передачі майна за повідомлення про майно для безоплатної передачі №101027 від 20.04.2018 року задовольнити та передати безоплатно управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, майно за повідомлення про майно для безоплатної передачі №101027 від 20.04.2018 року, саме транспортний засіб “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща, за умови попередньої сплати на депозитний рахунок відділу (одержувач: Київський ВДВС міста Харків ГТУЮ у Харківській області, код – 34952440, МФО 820172, р/р 37318360000825, Банк одержувача – ДКСУ м. Київ, призначення платежу: митні платежі, податки та збори при передачі ТЗ за АСВП №53684880) митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. (а.с.12-14).
Не погоджуючись із виставленою управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області умовою попередньої сплати на депозитний рахунок відділу митних платежів, податків та зборів, представник позивача звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав. Порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст. 5 КАС України).
Тобто, виходячи з аналізу вищезазначеної правової норми, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цією дією.
Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти повинні відповідати їй (ст. 8). На ці обставини неодноразово вказував Конституційний Суд України у своїх рішеннях, зокрема, рішенні №7-рп/2003 від 10.04.2003 року, рішенні №9-рп/2004 від 07.04.2004 року, рішенні №1-рп/2007, рішенні №19-рп/2008 від 02.10.2008 року.
При прийнятті рішення по цій справі суд керується принципами адміністративного судочинства, зокрема принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд не обмежується тільки документами та заявами про докази, які внесені сторонами, а також здійснює дослідження обставин у справі за власною ініціативою, у т.ч. з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 197.1.26 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України (далі – ПК України) звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з передачі конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України), у розпорядження державних установ або організацій, уповноважених здійснювати їх збереження або постачання згідно із законодавством, а також операції з безоплатної передачі зазначеного в цьому пункті майна у випадках, визначених законодавством, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
Пунктом 197.5 ст. 197 ПК України встановлено, що звільнення від оподаткування податком на додану вартість, передбачене пунктом 197.1 цієї статті, не поширюється на операції з підакцизними товарами, зазначеними в розділі VI цього Кодексу.
Згідно із п. 215.1 ст. 215 ПК України до підакцизних товарів, в тому числі, належать автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.
Відповідно до п.п. 6 п. 180.1 ст. 180 ПК України для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 07.12.2000р. № 2134-ІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні» визначено, що продаж автомобілів, ввезених в Україну і конфіскованих (примусово вилучених), у тому числі в рахунок погашення боргу або інших зобов'язань за цивільно-правовими угодами, договорами, у випадках, передбачених законодавством, або визнаних безгосподарними, або знайдених, за якими протягом шести місяців не звернулися власники чи особи, які мають право вимагати їх повернення, здійснюється за цінами, визначеними згідно із законодавством України з питань оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, а також з урахуванням норм Податкового кодексу України. Автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України (крім випадків, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").
При цьому, особою, яка сплачує податки і збори до бюджету з продажу конфіскованих у встановленому законодавством порядку, є особа, уповноважена Кабінетом Міністрів України на реалізацію цих автомобілів.
Закон України від 02.06.2016р. №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) встановлює правила реалізації конфіскованого майна, з урахуванням особливостей, передбачених Порядком розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, Порядку обліку, зберігання, оцінки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, передачі цього майна органам державної виконавчої служби і розпорядження ним, Порядком взаємодії органів державної виконавчої служби та митних органів при переданні майна, конфіскованого за рішеннями судів та розпорядження ним.
Згідно з положеннями частин 1-3 ст. 62 Закону №1404-VIII виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 61 Закону №1404-VIII встановлено процедуру реалізації майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону), яке здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
На підставі частин 2, 5 порядок проведення електронних торгів визначається Міністерством юстиції України.
Початкова ціна продажу нерухомого майна визначається в порядку, встановленому статтею 57 цього Закону.
Не реалізоване на електронних торгах нерухоме майно виставляється на повторні електронні торги за ціною, що становить 85 відсотків, а рухоме майно - 75 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 цього Закону.
У разі повторної не реалізації майна нерухоме майно виставляється на треті електронні торги за ціною, що становить 70 відсотків, а рухоме майно - 50 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обліку, зберігання, оцінки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, передачі цього майна органам державної виконавчої служби і розпорядження ним» від 26.12.2001р. №1724 (далі - Порядок №1724) передбачено, що саме державний виконавець є особою, уповноваженою на реалізацію конфіскованих автомобілів.
Порядком №1724 передбачено декілька способів розпорядження конфіскованим майном, а саме: його реалізація за ціною, яка визначається спеціалізованою торговельною організацією з її обов'язковим погодженням з митним органом, а у випадку неможливості реалізації, - безоплатна передача майна або його знищення, утилізація, промислова переробка.
Пунктом 6 Порядку взаємодії органів державної виконавчої служби та митних органів при переданні майна, конфіскованого за рішеннями судів, та розпорядженні ним, затвердженим спільним наказом Міністерства юстиції України, Державної митної служби України за № 1833/5/943 від 12.10.2009 (далі - Наказ №1833/5/943) (діючого станом на час прийняття оскаржуваного протоколу) встановлено, що з метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у разі неможливості його реалізації начальниками відділів державної виконавчої служби, які здійснюють виконання рішень про конфіскацію майна, вилученого митними органами, утворюються комісії, передбачені пунктом 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. №985.
Засідання комісії відбуваються на вимогу державного виконавця у встановлений ним строк та є повноважними у випадку присутності не менше 2/3 членів комісії.
Відповідно до п. 16 вищевказаного наказу якщо майно, в тому числі транспортні засоби, передані органам державної виконавчої служби, за рішенням комісії, визначеної пунктом 6 цього Порядку, не може бути реалізоване, заборонене для експлуатації та яке не реалізоване в порядку, передбаченому Порядком розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, таке майно передається безоплатно в установленому порядку або знищується (утилізується).
На підставі п.11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 985 (далі - Порядок № 985) з метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції у районі, місті (крім м. Києва), районної у місті, об'єднаної та спеціалізованої державної податкової інспекції головного управління ДФС, а якщо майно вилучено митницею ДФС - представників відповідної митниці ДФС.
При цьому, згідно з підп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Підп.14.1.13. п.14.1. ст.14 ПК України визначено, що безоплатно надані товари, роботи, послуги:
а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;
б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;
в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Відповідно до п. 17 Наказу №1833/5/943 отримані від реалізації майна податки та збори перераховуються державним виконавцем на відповідний рахунок митного органу в 3-денний термін з дня надходження коштів на відповідний депозитний рахунок відповідного відділу державної виконавчої служби для подальшого їх зарахування до Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету «надходження коштів від реалізації конфіскованого майна та матеріалами митних органів».
З аналізу наведених норм вбачається, що сплаті підлягають податки та збори виключно під час оплатної реалізації підакцизних товарів.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, в даному випадку, конфісковане майно (автомобіль) не було реалізоване, а отже, ніяких коштів від його реалізації на депозитний рахунок відділу державної виконавчої служби не надійшло.
Жодним нормативно-правовим актом не передбачено ніяких інших джерел фінансування, які можуть бути використані державним виконавцем при вчиненні ним виконавчих дій відносно конфіскованого майна для сплати податків та зборів при його безоплатній передачі державним органам, тобто без отримання коштів за його реалізацію.
Згідно з положеннями підп. 197.1.26 п. 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування операції з передачі конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 184 Митного кодексу України), у розпорядження державних установ або організацій, уповноважених здійснювати їх збереження або постачання згідно із законодавством, а також операції з безоплатної передачі зазначеного в цьому пункті майна у випадках, визначених законодавством, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
Як вбачається із матеріалів справи і не заперечувалось представниками сторін в судовому засіданні, позивач не є власником чи користувачем автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща, є лише одним із претендентів на їх безоплатне отримання.
При цьому, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що ні позивач, ні інші особи, які звернулись до із заявами про безоплатне отримання вказаного транспортного засобу, не несуть обов'язку зі сплати податків і зборів, що справляються у разі імпортування автотранспортних засобів на митну територію України, оскільки в даному випадку буде здійснена операція з безоплатної передачі конфіскованого майна, а не його реалізація.
Жодною нормою не передбачено, що умовою безоплатної передачі майна є попередня сплата заявниками мита, податків і зборів, як це зазначили представники відповідачів.
З огляду на викладене, посилання відповідачів на необхідність сплати позивачем мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством під час безоплатної передачі майна є необґрунтованими, оскільки процедури реалізації в розумінні положень ПК України, Порядку №1724 та Наказу №1833/5/943 не відбувається.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати рішення засідання комісії про подальше розпорядження конфіскованим на користь держави майном, оформлене протоколом від 26.06.2018 року №53270940, в частині визначення позивачу умови в частині встановлення умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного Територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща.
При цьому, з урахуванням встановленого судом права позивача на безоплатне отримання вищевказаного автомобіля, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення в частині передачі позивачу цього транспортного засобу, суд вважає обґрунтованим.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
За змістом частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем фактично був сплачений судовий збір у розмірі 2445,00 грн. (а.с.2), тому вказана сума судового збору, у відповідності з ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, як суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем по справі.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 242 – 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38613719, адреса: вул.Пашутінська1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015) до відповідачів - Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (відповідач-1, код ЄДРПОУ 34952440, адреса: вул. Студентська, 5/6, м. Харків, Харківська область, 61024), Харківської митниці Державної фіскальної служби (відповідач-2, код ЄДРПОУ 39534151, адреса: вул. Короленка, 16-б, м. Харків, Харківська область, 61003), Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області (відповідач-3, КОД ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, Харківська область, 61000) про визнання неправомірними дій та скасування рішення – задовольнити.
Визнати неправомірними дії відповідачів щодо встановлення в протокольному рішенні комісії з розпорядження конфіскованим майном Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.06.2018 №53270940 позивачу умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща.
Скасувати протокольне рішення комісії з розпорядження конфіскованим майном Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.06.2018 р. № 53270940 щодо безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща в частині встановлення умови попередньої сплати на депозитний рахунок Київського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного Територіального управління юстиції у Харківській області митних платежів, податків та зборів в сумі 162975,87 грн. для безоплатної передачі позивачу конфіскованого автомобіля “Volkswagen Passat” реєстраційний номер DZG94KG, кузов WVWZZZ31ZME261910, країна реєстрації Польща
Присудити на користь Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38613719, адреса: вул.Пашутінська1, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015) за рахунок бюджетних асигнувань Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (код ЄДРПОУ 34952440, адреса: вул. Студентська, 5/6, м. Харків, Харківська область, 61024) судовий збір в сумі 2 445,00 гривень (дві тисячі чотириста сорок п’ять гривень нуль копійок).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1