
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.2018 Справа №607/14528/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі
головуючого судді Сливка Л.М.,
за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П., позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 607/14528/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 пред'явив в суд позов до відповідачів - інспектора роти 1 батальйону УПП в м. Тернополі ДПП лейтенанта поліції Ястремського Андрія Андрійовича та Управління патрульної поліції в м. Тернополі, у якому заявляв вимоги про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАА № 492765 від 21 липня 2018 року, згідно якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. Аргументуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що спірну постанову вважає такою, що винесена з порушеннями норм законодавства та підлягає скасуванню, оскільки жодного правопорушення він не вчиняв. Проїзд вулиці Микулинецька у м. Тернополі за обставин, викладених у спірній постанові, розпочав на дозвільний (зелений мигаючий) сигнал світлофора та закінчив на жовтий, як того вимагає пункт 16.8 Правил дорожнього руху.
Суд здійснив заміну відповідачів до яких подав позов ОСОБА_1 належним - Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, в порядку, визначеному пунктом 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача подала відзив у якому зазначила, що спірну постанову вважає законною та обґрунтованої, а тому підстави для задоволення позову - відсутні. Доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є запис з нагрудних камер працівників поліції, який вона просить долучити до матеріалів справи.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказані вимоги підтримав та просив їх задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про дату час та місце розгляду справи, що засвідчила власним підписом у розписці, наданій секретарю судового засідання. Про причини неявки суду не повідомила. Таким чином суд вважає, що розгляд справи слід здійснити за відсутності представника відповідача на підставі пункту 1 ч. 3 ст. 205 Цивільного процесуального кодексу України.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне:
згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАА № 492765 від 21 липня 2018 року, ОСОБА_1 21 липня 2018 року о 08 год. 13 хв. 24 с., керуючи автомобілем «Mercedes-Benz Vito 1110D», н.з. НОМЕР_1, проїхав регульований пішохідний перехід, що по вулиці Микулинецька, 120 у м. Тернополі, на заборонний (жовтий) сигнал світлофора, чим порушив пункт 8.7.3 (ґ) Правил дорожнього руху.
Вказаною постановою позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. (частина 1 ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення)
Частина 1 ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктом 1.1 Правил дорожнього рухувизначено, що ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно з пунктом 1.3 Правил дорожнього рухуучасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством. (пункт 1.9 Правил дорожнього руху)
Пунктами 8.7.3. (в) та 8.7.3. (ґ) визначено, що зелений миготливий сигнал світлофора дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух, а жовтий - забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.
Як уже зазначено вище, позивач заперечує факт проїзду вулиці Микулинецька у м. Тернополі на заборонний сигнал світлофора і вказує, що насправді він був дозвільним, а саме зеленим миготливим.
Представник відповідача ж стверджує, що позивач здійснив проїзд на заборонний (жовтий) сигнал світлофора.
Отже ця обставина входить до предмету доказування, а тому підлягає ґрунтовному аналізу судом.
За загальним правилом частини 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У даному ж випадку спеціальною є інша правова норма - частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому саме вона підлягає застосуванню. Нею визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виконуючи дану вимогу закону (частину 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України) представник відповідача надала запис з нагрудних камер поліцейських.
Однак вказані записи жодним чином не спростовують тверджень позивача та не доводять, викладених у спірній постанові обставин, оскільки на них не зафіксовано факту проїзду позивачем вулиці Микулинецька у м. Тернополі на заборонний сигнал світлофора. Запис розпочинається у момент, коли транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1перебуває у нерухомому стані; поліцейський веде з ним бесіду, а у подальшому, здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Інших доказів, котрі б підтверджували викладені у спірній постанові відомості щодо проїзду позивачем вулиці Микулинецька у м. Тернополі на заборонний сигнал світлофора, представником відповідача не надано, а тому суд вважає, що ним порушено обов'язок щодо доказування правомірності рішення про визнання ОСОБА_1винним у чиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень.
В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку винесення такого рішення має виключно важливу роль для встановлення об'єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб'єктом владних повноважень (в даному випадку - інспектором патрульної поліції) при прийнятті та складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об'єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.
Таким чином, за умов відсутності доказів вчинення позивачем вказаного вище адміністративного правопорушення, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1складу зазначеного адміністративного проступку.
Пояснення представника відповідача про те, що позивач визнав свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на місці зупинки, як підставу для відмови в позові, суд до уваги не бере, оскільки з записів із нагрудних камер працівників поліції вбачається, що ОСОБА_1 декілька раз змінював свої твердження та вагався. У момент коли поліцейський уже здійснював розгляд справи про адміністративне правопорушення та запропонував позивачу надати пояснення той зазначив, що проїхав регульований пішохідний перехід на дозвільний сигнал світлофора (зелений миготливий). Цю позицію він підтримував до кінця розгляду справи поліцейським та у суді.
Згідно статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно частини 1 ст. 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на викладене спірну постанову слід скасувати, а провадження в адміністративній справі - закрити.
На підставі наведеного, керуючись статтями 73-77, 90, 205, 241-246, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Ппозов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, номер та серія паспорта НОМЕР_2) до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: м. Тернопіль, вул. Котляревського, 24, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40108646) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАА № 492765 від 21 липня 2018 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. - скасувати.
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за частиною 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення - провадженням закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.
Повне судове рішення складено та підписано 25 жовтня 2018 року.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка