
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/922/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Жигилія С.П.
суддів: Любчич Л.В. , Перцової Т.С.
за участю: секретаря судового засідання - Ващук Ю.О.
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018р. (суддя Шевченко І.Г.; м. Суми; повний текст рішення складено 22.06.2018) по справі № 818/922/18
за позовом Громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_4) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про скасування громадянину ОСОБА_2 ОСОБА_5 ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1 виданий 14.06.2016 року терміном дії до 01.01.2023 року) посвідки на тимчасове проживання № ТР184880 виданої 07.11.2017 року.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 року позовну заяву ОСОБА_4 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області №5901.5-692/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування посвідки на тимчасове проживання №ТР184880, виданої 07.11.2017 громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (НОМЕР_1, виданий 14.06.2016, терміном дії до 01.01.2023).
Стягнуто на користь ОСОБА_4 (41852, Сумська область, Білопільський район, с.Зелене, вул. Центральна, 22, НОМЕР_1, виданий 14.06.2016) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 27, код ЄДРПОУ 37846270) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп..
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме: ст.19 Конституції України, пп.1 п.19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 року №251, ст.ст. 9, 72, 73, 75, 76, 79, 90, 94, 211, 242, 244, 246 КАС України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі; порушення основних принципів адміністративного судочинства, ненадання належної оцінки всім наявним доказам, що мають значення для вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 року та постановити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що 10.09.2017 року ОСОБА_4 прибув на територію України на підставі візи №(М)У00060508, дійсної з 10.09.2017 року до 08.12.2017 року, виданої консульською установою України в м.Анкара, відповідно до відмітки проставленої у паспорті позивача, з метою навчання в Сумському Національному аграрному університеті (а.с.9).
З наявних в матеріалах справи копій довідки від 07.03.2018 року № 1650, наказу від 19.09.2017 року № 2853-н та витягу із наказу від 19.09.2018 року № 2854-н Сумського Національного аграрного університету позивача було зараховано на підготовче відділення Центру по роботі з іноземними студентами Сумського національного аграрного університету з 19.09.2017 року та встановлено період навчання з 29.10.2017 року по 30.10.2018 року відповідно до тривалості освітньої програми та терміну, необхідного для вступу на наступний рівень освіти (а.с.11,42,43).
31.10.2017 року громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 звернувся до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області із заявою іноземця чи особи без громадянства для отримання посвідки на тимчасове проживання № 1620 терміном дії до 30.10.2018 року, в якій позивачем вказано, що місце свого народження є м. Сілопі, ОСОБА_3 та адресу де він буде проживати в Україні - Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, буд.22 (а.с.38). До заяви було додано клопотання приймаючою сторони - Сумського національного аграрного університету – від 2017 року щодо оформлення іноземцю посвідки на тимчасове проживання (а.с.39). Крім того, до заяви додані копія паспорту № U 12785760, виданий урядом ОСОБА_3 14.06.2016, терміном дії до 01.01.2023 та переклад українською мовою сторінки паспортного документа (а.с.40,41).
07.11.2017 року позивачу УДМС України в Сумській області було видано посвідку на тимчасове проживання № ТР 184880, терміном дії до 30.10.2018 року (а.с.10).
30.01.2018 року до Управління ДМС України в Сумській області від Управління Служби безпеки України в Сумській області надійшов лист від 29.01.2018 №13/103-нп (вх. № 1178/1/5901-18), в якому зазначено, що позивач при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання подав завідомо неправдиві відомості, а саме: вказав адресу реєстрації місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, за якою фактично не проживав, кореспонденцію та офіційне листування не отримував (а.с.45-46). На підтвердження вказаної обставини, Управлінням СБУ України в Сумській області було надано акт від 13.12.2017 р., складений комісією при Коршачинській сільській раді, про те, що позивач, який зареєстрований на території сільської ради за адресою с.Зелене, вул.Центральна, буд.22, дійсно фактично не проживав за вказаною адресою (а.с.47).
Виходячи з цього, Управління Служби безпеки України в Сумській області ініціювало скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Після отримання даної інформації, з урахуванням доповідної та службової записок, Управлінням ДМС України в Сумській області було складено висновок у справі про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 та 05.02.2018 року було прийнято рішення №5901.5-692/59.3-18 про скасування посвідки на тимчасове проживання, виданої позивачу, на підставі п.п.1 п.19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 року №251, у зв’язку з поданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання, з яким позивач був ознайомлений 19.02.2018 року (а.с.8,48-50,51).
06.02.2018 року відповідачем було направлено лист-повідомлення про прийняте рішення позивачу (вих.№ 5901.5-807/59.3-18 від 06.02.2018 року) на поштову адресу за місцем реєстрації: Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, буд. 22, а також приймаючій стороні - Сумському національному аграрному університету (вих.№5901.5-805/59.3-18 від 06.02.2018 року) (а.с.52-53).
Крім того, 06.02.2018 року аналогічні листи були направлені Управлінню Служби безпеки України в Сумській області (вих.№5901.5-798/59.3-18 від 06.02.2018 року) та Державній прикордонній службі України (вих.№5901.5-803/59.3-18 від 06.02.2018 року) (а.с.54, 55-56).
Позивач, не погоджуючись із правомірністю прийнятого відповідачем рішення, звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено наявності передбачених підстав для скасування виданої позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, а тому оскаржуване рішення відповідача підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України, визначено в Законі України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі – Закон).
Згідно з ч. 13 ст. 4 Закону, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Відповідно до ч. 13 ст. 5 Закону, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Відповідно до положень п. 10 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251 (далі - Постанова №251), посвідка на тимчасове проживання видається строком до одного року з можливістю його продовження щоразу на один рік на підставі заяви іноземця чи особи без громадянства та документів, зазначених у підпункті 4 пункту 6 цього Порядку, які подаються до територіального органу або підрозділу ДМС не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії посвідки.
У разі коли протягом строку дії посвідки на тимчасове проживання в документах, зазначених у пункті 6 цього Порядку, змінилися відомості, такі документи подаються до територіального органу або підрозділу ДМС, який видав посвідку, протягом місяця з моменту настання змін (для документів, зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 6 цього Порядку) або протягом 10 днів (для документів, зазначених у підпункті 4 пункту 6 цього Порядку).
Після закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка на тимчасове проживання передається приймаючій стороні, яка зобов'язана подати її територіальному органові або підрозділові ДМС за місцем проживання іноземця та особи без громадянства протягом десяти днів з моменту зняття з реєстрації.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, посвідка на тимчасове проживання позивача скасована на підставі підпункту 1 пункту 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251, у зв’язку з поданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання (а.с.8).
Відповідно до пп. 1 п. 19 вказаного Порядку (у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення), посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 26, ст. 33 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Згідно з абзацом 5 статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Відповідно до ч. 10 ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Як свідчать матеріали справи, місце проживання позивача зареєстроване за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, в повній мірі відповідає вимогам абз. 5 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Таким чином, враховуючи положення Конституції України, Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", колегія суддів дійшла висновку, що позивач не обмежений у вільному виборі місця проживання, та у визначеному законодавством порядку зареєстрував місце свого проживання.
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області № 5901.5-692/59.3-18 від 05.02.2018 року про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні є протиправним та підлягає скасуванню.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 по справі № 818/922/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_6Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_7 ОСОБА_8 Повний текст постанови складено 26.10.2018.