Рішення № 77412034, 23.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2018
Номер справи
2240/3209/18
Номер документу
77412034
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/3209/18

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_3 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та нарахувати ОСОБА_3 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 27 липня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що 27.07.2018 він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.

Вказує, що фактично пенсійний орган не призначив йому таку пенсію, а перевів його на інший вид пенсії, що істотно вплинуло на розмір пенсійної виплати.

Розрахунок пенсії позивачу проведений відповідачем без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, як це передбачає абзац 2 пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

Вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Позивач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, клопотання про розгляд справи без його участі не подав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.

В обґрунтування відзиву зазначила, що вимоги позивача щодо призначення та нарахування йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки є безпідставними, оскільки пенсія позивачу призначається не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії - немає.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з 26.03.2012 отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

В подальшому, позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, зважаючи на це 27.07.2018 він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.

Цього ж дня позивачу призначено пенсію за віком, а з 01.08.2018 йому проведено перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.

Розмір пенсії позивачу обчислено із середньомісячного заробітку 4502,30 грн., врахованого за періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 (згідно із довідкою про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 29.02.2012 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 1,19602.

Не погоджуючись із здійсненням відповідачем розрахунку пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, в якій просив обґрунтувати такі його дії.

Листом від 09.08.2018 №1845/Л-8 пенсійний орган повідомив позивача про те, що у зв'язку з переходом з пенсії по вислузі років, призначеної вперше в 2012 році, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія обчислена йому із застосуванням середньомісячного заробітку 4502,30 грн., врахованого за періоди роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 (згідно із довідкою про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 29.02.2012 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку).

Зважаючи на це, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки - відсутні.

Вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058 (далі - Закон №1058) за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених Законом України "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Як видно з матеріалів справи, позивач з 26.03.2012 отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.

В судовому засіданні встановлено, що позивач після призначення пенсії за вислугу років продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

В подальшому, позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, тому 27.07.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.

Зважаючи на це, суд вважає, що у спірних правовідносинах має місце призначення іншої пенсії, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону, у зв'язку із чим у цьому випадку положення частини 3 статті 45 Закону №1058, на яку посилається відповідач, не підлягають застосуванню.

Таким чином, оскільки позивач у 2018 році набув право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 та вперше звернувся із заявою про призначення такої пенсії, то відповідачем неправомірно відмовлено йому у призначенні такої пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі №К/9901/16/17, від 17 квітня 2018 року у справі №348/2271/16-а та від 13 вересня 2018 року у справі №127/16610/17.

Разом з тим, у позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_3 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.

Будь - якого рішення щодо відмови у проведенні такого перерахунку відповідач не приймав.

Разом з тим, у даному випадку відповідачем були вчинені активні дії, а саме прийнятий лист від 09.08.2018 №1845/Л-8, яким пенсійний орган відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд звертає увагу на те, що вказаний лист відповідача не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке прийняте в межах чинного законодавства, а тому з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо незастосування з 27.07.2018 при призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.

Зважаючи на встановлені судом обставини, суд вирішив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та нарахувати ОСОБА_3 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 27 липня 2018 року.

Враховуючи викладене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо незастосування з 27.07.2018 при призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та нарахувати ОСОБА_3 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, починаючи з 27 липня 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 704,80 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 жовтня 2018 року

Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_4