
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1679/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,
за участю:
представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що з 18.05.1996 р. по 09.03.1997 р. знаходилася на пенсійному обліку в УПФУ Залізничного району м. Сімферополя і отримувала пенсію за віком, виплата якої була незаконно припинена, внаслідок виїзду на постійне місце проживання за кордон, яку позивач оскаржила в суді.
Постановою Геничеського районного суду Херсонської області від 20.09.2017 року по справі № 653/2875/16-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2017 р., за позовом ОСОБА_3 до Геничеського об'єднаного управління ПФУ Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги задоволені частково. Відповідача зобов'язано відновити позивачу виплату пенсії за віком, починаючи з 7 жовтня 2009 р., шляхом призначення її заново, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни, в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в її пенсійній справі, з проведенням індексації пенсії і компенсації втрати частини доходів.
Усупереч покладеним в судове рішення зобов'язанням і вимогам Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія за віком позивачу і компенсація втрати частини доходу розраховані і виплачуються в невстановленому Законом розмірі, з порушенням норм і методики, передбачених Законом для обчислення пенсій за віком, шляхом введення в електронну базу завідомо невірні дані і показник за стажем і заробітною платою, без урахування встановлених законом надбавок і підвищення до пенсія.
Заява позивача від 05.04.2018 р. про визнання протиправними дій відповідача на виконання постанови Геничеського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2017 року у справі № 653/2875/16-а зазначеним суду від 07.05.2018 р. залишено без задоволення, оскільки, на думку суду, такі вимоги позивача повинні вирішуватися шляхом звернення до суду з окремим позовом про перерахунок пенсії на загальних підставах.
Заява позивача від 21.06.2018 року до відповідача про виплату пенсії за віком і компенсації за затримку виплати пенсії у встановленому законом розмірах, як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни, з проведенням перерахунку і індексації пенсії, починаючи з 07.10.2009 р., відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, листом відповідача 20.07.2018 року № 362 /С- 99-1,399 / С- 99- 1 залишена без задоволення, у зв'язку з відсутністю законних підстав.
У лютому 2018 року позивачу нарахована і виплачена занижена пенсія, за період з 07.10.2009 р. по 30.09.2017 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2006 рік (928,81 грн) замість показників заробітної плати за відповідні періоди нарахування пенсії, без урахування повного страхового стажу - 36 років 01 місяць 28 днів (застосований коефіцієнт страхового стажу 0,45000 замість 0,48712) і надбавки до пенсії, як дитині війни.
Таким чином, відповідач зобов'язаний, відповідно до вимог статей 5, 8, 27, 40, 42 Закону № 1058-IV, перерахувати і виплатити позивачу пенсію за період з 07.10.2009 р. по 30.09.2017 р., із застосуванням показників по середній заробітній платі для призначення пенсій, за відповідний період, за який виплачується пенсія.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача з невиплати позивачу пенсії за віком, з усіма підвищеннями і надбавками, як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни, в розмірі, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, з проведенням індексації пенсії і виплатою компенсації втрати частини доходу, за період з 07.10.2009 р. по 31.07.2018 р.;
- зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 07.10.2009 р., перерахунок і виплату пенсії за віком, шляхом її призначення знову довічно, з проведенням індексації пенсії і виплатою компенсації втрати частини доходів за несвоєчасно виплачену пенсію, як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни, на підставі документів, що знаходяться в її пенсійній справі і додатково наданих документів про стаж і заробітну плату, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, з урахуванням змін в пенсійному законодавстві, на визначений пенсіонером банківський рахунок, в розмірах, згідно з додатку до позову, з розрахунку загального страхового стажу, з урахуванням періоду навчання в технікумі - 36 років та 1 місяць, коефіцієнта трудового стажу, з розміром оцінки 1,35 % одного року стажу - 0,48712, індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,96109;
- виплатити позивачу, починаючи з 01.10.2017 р., пенсію за віком, з надбавкою, як дитині війни, в загальному розмірі 3894,83 грн., з перерахунками згідно пенсійного законодавства;
- виплатити позивачу одноразово борг по пенсії з недоплаченої пенсії за період з 07.10.2009 р. по 31.07.2018 р., в сумі 419104,60 грн., станом на 31.07.2018 р.;
- відповідно до п.1 ч. 2 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду в повному об'ємі заявлених позовних вимог шляхом одноразового стягнення усієї суми боргу, починаючи з 07.10.2009 року по день фактичної виплати;
- відповідно до ч.1 ст. 372 КАС України покласти обов'язок з виконання рішення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області;
- відповідно до ч. 6 ст. 245, ст. 382 КАС України зобов'язати начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в 14-денний строк надати до суду звіт про виконання судового рішення, у тому числі, розпорядження органу ПФУ про перерахунок і виплату пенсії позивачу, з урахуванням компенсації втрати частини доходу;
- винести окрему ухвалу суду про визнання незаконними дій керівництва і посадових осіб Головного управління ПФУ Херсонської області з виплати позивачу пенсії за віком і компенсації втрати частині доходу в невстановленому законом розмірі;
- повідомити Правління Пенсійного фонду України про виявлені порушення законодавства з боку керівництва і посадових осіб Головного управління ПФУ Херсонської області, для відповідного реагування і усунення вказаних порушень, з метою забезпечення чіткого дотримання приписів чинного законодавства, вжиття заходів по усуненню причин і умов, що сприяли порушення закону;
- зобов'язати начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомити суд про прийняті заходи, не пізніше 14 днів після отримання окремої ухвали суду у справі;
- направити окрему ухвалу суду в Слідче управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області для проведення досудового розслідування за ознаками кримінального злочину, передбаченого статтями 175, 356, 366, 367, 382 КК України.
Ухвалою від 21.08.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розпорядженням керівника апарату Херсонського окружного адміністративного суду № 121 від 28.08.2018 року призначено проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи № 2140/1679/18 з метою дотримання принципу розумного строку розгляду даної справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено ОСОБА_4
Ухвалою суду від 29.08.2018 року справу № 2140/1679/18 прийнято до провадження.
Ухвалою суду від 29.08.2018 року у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору/відстрочення сплати судового збору відмовлено.
Ухвалою суду від 11.09.2018 року вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 16.10.2018 року.
18.09.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач зазначає, що за наявними матеріалами архівної пенсійної справи та рішення Генічеського районного суду від 20.09.2017, яке набрало законної сили 07.12.2017 року зроблено поновлення раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 з 07 жовтня 2009 року та нараховано доплату за період з 07.10.2009 року по лютий 2018 року включно двома сумами - 117723,78 грн. та 1686,37 грн., які позивачка отримала у лютому 2018 року. Щомісячний розмір пенсії ОСОБА_3 склав - 1457,40 грн., який зараховуються 15 числа на особистий рахунок пенсіонера до банківської установи.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон 2148).
Закон 2148 передбачає перерахунок раніше призначених пенсій (осучаснення пенсій) з 01 жовтня 2017 року. При цьому, відповідно до абз.1 п. 4-3 Прикінцевих Положень Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Розмір пенсії громадянки ОСОБА_3 з 01.10.2017 року склав - 2649,51 грн., тобто збільшився на 1192,11 грн.
Крім того, зазначає, що норми законодавства щодо індексації пенсії застосовувались до 01.10.2017 р., а з 01.10.2017 р. відповідно до Закону № 2148 їх індексація не здійснюється. Крім того, частину 1 статті 42 Закону № 1058 з 11.10.2017 виключено.
Позивач не мала законних підстав для призначення пенсії, відповідно не було і факту виплати недоотриманої пенсії, і як наслідок немає підстав для розрахунку компенсації згідно чинного законодавства.
Щодо виплати надбавки як дитина війни відповідач вказує на те, що у постанові суду першої інстанції відсутні жодні зобов'язання щодо нарахування та виплати надбавки "дитина війни" ОСОБА_3, в управлінні Фонду відсутні підстави для здійснення вищевказаних виплат.
Відповідач вважає вимоги позивача, викладені в позовній заяві, незаконними та безпідставними. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 в повному обсязі.
Ухвалою суду від 16.10.2018 року вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, яке призначено на 24.10.2018 року.
У судове засідання, призначене на 24.10.2018 року, позивач не з'явився.
До суду від позивача надійшла заява про розгляд справи по суті без її участі.
У судовому засіданні закрито підготовче засідання та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представники відповідача по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
18 серпня 2016 року громадянка ОСОБА_3 звернулась до Генічеського районного суду Херсонської області з позовом про взяття на облік, витребування пенсійної справи та поновлення виплати пенсії за віком з 07.10.2009, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, компенсації, надбавок та доплат, як не працюючому пенсіонеру та дитині війни, передбачених чинним пенсійним законодавством України.
Генічеським районним судом Херсонської області по адміністративній справі № 653/2875/16-а винесено постанову від 13.12.2016 року, якою у задоволенні вимог ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області про визнання бездіяльності та дій неправомірними стосовно витребування пенсійної справи, постановки на облік та зобов'язання поновити та призначити виплату пенсії відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення, а постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 13.12.2016 року залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.07.2017 року постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 13.12.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2017 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до Генічеського районного суду.
Генічеським районним судом Херсонської області розглянуто адміністративну справу № 653/2875/16-а за позовом ОСОБА_3 до Генічеського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення певних дій, винесено рішення від 20.09.2017 року, яким зобов'язано Генічеське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області поновити ОСОБА_3 пенсію з 07.10.2009 шляхом призначення її знову, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі з проведенням індексації і компенсації втрати частини доходів.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2017 року № 653/2875/16-а апеляційні скарги ОСОБА_3 та Генічеського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області - залишено без задоволення, а постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 20.09.2017 року залишено без змін.
Відповідачем поновлено виплату пенсії позивачу з 07 жовтня 2009 року.
Ухвалою Генічеського районного суду Херсонської області від 07 травня 2018 року у задоволенні заяви позивача про визнання протиправними дій Генічеського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо невиконання рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 20.09.2017 року відмовлено. Як підставу відмови суд зазначив те, що Генічеським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Херсонської області на виконання рішення суду поновлено виплату ОСОБА_3 пенсії з 07.10.2009 року та проведено її перерахунок на підставі документів, які містяться в пенсійній справі.
Ухвалою від 20 червня 2018 р. колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду відмовила позивачу у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на ухвалу Генічеського районного суду Херсонської області від 07 травня 2018 року у справі № 653/2875/16-а.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Розділом ІІІ Прикінцевих Положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено, що у 2008 році пенсії, призначені згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2002-2005 роки, підлягають перерахунку з 1 січня 2008 року із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсій. Також з 01.10.2008 року збільшено вартість одного року страхового стажу з 1% до 1,35% (стаття 25 Закону).
Статтею 40 Закону передбачено, що Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях національної економіки України, визначена відповідно до наказу Державного комітету статистики, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 13.12.2003 № 472/352/398 "Про затвердження Тимчасової методики визначення показників середньої заробітної плати, зайнятих у галузях економіки, для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 2006 рік становить 928,81 грн.
За матеріалами пенсійної справи станом на 07.10.2009 р. загальний стаж роботи ОСОБА_3 становить 33 років 04 місяці, заробіток для обчислення розміру пенсії взято за період з 01.01.87 по 31.12.91 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,96109).
Враховуючи показник середньої заробітної плати - 928,81 грн., при індивідуальному коефіцієнті заробітку 1,96109 за період роботи з 01.01.1987 р. по 31.12.1991 р., розрахованому відповідно до статті 40 Закону, та коефіцієнті страхового стажу 0,45000 (з урахуванням кратності 1,35; 0,33333 х 1.35) за 33 роки 04 місяці, розрахованому згідно із статтею 25 Закону, розмір пенсії ОСОБА_3 з 07.10.2009 р. склав 890,39 грн., у тому числі:
819,67 грн - основний розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону (928,81 грн. х 1,96109 х 0,45000), де 928,81 грн. - показник середньої заробітної плати за 2006 рік;
70,72 грн. - доплата за 13 років стажу понад встановлені для жінок 20 років, обчислена відповідно до статті 28 Закону (544,00 грн. х 13%), де 544,00 грн. - розмір мінімальної пенсії за віком, збільшений до розміру, передбаченого п/п1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення".
У подальшому проведені перерахунки пенсії із прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановлених у розмірах: з 01.11.2009 - 573,00 грн., з 01.01.2010 - 695,00 грн., з 01.04.2010 - 706,00 грн., з 01.07.2010 - 709,00 грн., з 01.10.2010 - 723,00 грн., з 01.12.2010 - 734,00 грн., з 01.01.2011 - 750,00 грн., з 01.04.2011 - 764,00 грн., з 01.10.2011 - 784,00 грн., з 01.12.2011 - 800,00 грн., з 01.01.2012 - 822,00 грн., з 01.04.2012 - 838,00 грн., з 01.07.2012 - 844,00 грн., з 01.10.2012 - 856,00 грн., з 01.12.2012 - 884,00 грн., з 01.01.2013 - 894,00 грн., з 01.12.2013 - 949,00 грн., з 01.09.2015 - 1074,00 грн., з 01.05.2016 - 1130,00 грн., з 01.12.2016 - 1247,00 грн., з 01.05.2017 - 1312,00 грн.
При обчисленні розміру пенсії враховувалися індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,96109, коефіцієнт страхового стажу - 0,45000, з урахуванням кратності 1,35, та з 01.08.2011 проведено індексацію пенсії. Відповідно розмір пенсії складав: з 01.11.2009 - 894,16 грн., з 01.01.2010 - 910,02 грн., з 01.04.2010 - 911,45 грн., з 01.07.2010 - 911,84 грн., з 01.10.2010 - 913,66 грн., з 01.12.2010 - 915,09 грн., з 01.01.2011 - 917,17 грн., з 01.04.2011 - 933,82 грн., з 01.08.2011 - 942,99 грн., з 01.10.2011 - 945,83 грн., з 01.12.2011 - 948,10 грн., з 01.01.2012 - 952,99 грн., з 01.04.2012 - 993,00 грн., з 01.07.2012 - 999,00 грн., з 01.10.2012 - 1011,00 грн., з 01.12.2012 - 1039,00 грн., з 01.01.2013 - 1049,00 грн., з 01.12.2013 - 1104,00 грн., з 01.09.2015 - 1229,00 грн., з 01.05.2016 - 1285,00 грн., з 01.12.2016 - 1402,00 грн., з 01.05.2017 - 1467,00 грн.
11.10.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до якого внесено зміни й до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 р. перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, визначена відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 № 4-4 "Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за три роки (2014, 2015, 2016) становить 3764,40 грн.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень (1373,00 грн. + 79,00 грн. = 1452,00 грн).
Отже, з 01.10.2017 року пенсію перераховано відповідно до вищезазначених вимог та розмір пенсії ОСОБА_5 склав 2649,51 грн., у тому числі:
2460,75 грн. - основний розмір пенсії за віком (3764,40 грн. х 1,96109 х 0,33333), де - 3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні за 2014- 2016 роки; 0,33333 -коефіцієнт страхового стажу за 33 роки 04 місяці (без урахування кратності 1,35), обчислений згідно із статтею 25 Закону (зі змінами);
188,76 грн. - доплата за 13 років стажу понад встановлені для жінок 20 років (1452,00 грн. х 13%).
У лютому 2018 року ОСОБА_3 нараховані кошти в сумі 117723,78 грн. за період з 07.10.2009 по 28.02.2018 та компенсація втрати частини доходів у сумі 1686,37 грн.
Пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок - 22-1), передбачено, що заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
ОСОБА_3 заяву про перерахунок пенсії від 12.04.2018 року, засвідчену нотаріально та оригінал диплому про навчання в Чернігівському будівельному технікумі надіслала поштою.
Пунктом 1.7 Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п. 4 статті 45 Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
На поштовому штемпелі зазначена дата 16.04.2018 року, тому враховуючи зазначене, з 01.05.2018 року пенсію перераховано з доданням до стажу періоду навчання з 01.09.1959 р. по 28.06.1962 р. За результатом перерахунку страховий стаж склав 36 років 01 місяць 28 днів, відповідно коефіцієнт страхового стажу - 0,36083.
Розмір пенсії з 01.05.2018 складає 2896,09 грн., у тому числі:
2663,77 грн. - основний розмір пенсії за віком (3764,40 грн. х 1,96109 х 0,36083), де 0,36083 - коефіцієнт страхового стажу за 36 років 01 місяць 28 днів ;
232,32 грн. - доплата за 16 років стажу понад встановлені для жінок 20 років (1452,00 грн. х 16%).
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на дату поновлення виплати пенсії) для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Позивач у своєму розрахунку при визначенні розміру пенсії (у стовпчику 2) кожного разу застосовує нову величину, що не відповідає вимогам чинного законодавства Позивач у своєму розрахунку при визначенні розміру пенсії (у стовпчику 2) кожного разу застосовує нову величину, що не відповідає вимогам чинного законодавства . .
Щодо позовних вимог в частині проведення індексації, суд зазначає таке.
Механізм проведення індексації грошових доходів населення визначений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами).
У разі настання підстав для проведення індексації пенсії, нарахування індексації пенсії провадиться автоматизованим способом. В залежності від місяця підвищення пенсії кожного пенсіонера, з урахуванням індексу споживчих цін. Відповідно до пункту 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 77 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 і від 09.12.2015 року № 1013" передбачено, що в абзаці другому пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення – індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Вищезазначені норми законодавства щодо індексації пенсії застосовувались до 01.10.2017 р., а з 01.10.2017 р. відповідно до Закону № 2148 їх індексація не здійснюється. Крім того, частину 1 статті 42 Закону № 1058 з 11.10.2017 виключено.
Щодо позовних вимог в частині виплати компенсації, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інше.
Оскільки позивач не мала законних підстав для призначення пенсії, відповідно не було і факту виплати недоотриманої пенсії, і як наслідок немає підстав для розрахунку компенсації згідно чинного законодавства.
Суд виходить з того, що частина позовних вимог не підлягає задоволенню з наведених вище причин.
Разом з тим, суд вважає протиправними дії відповідача в частині неврахування у розмір пенсії надбавки, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
При цьому, як видно з постанови Генічеського районного суду Херсонської області в адміністративній справі № 653/2875/16-а, позивач оскаржувала дії органу ПФУ в частині відмови у задоволені її заяви про призначення пенсії від 30.05.2016 року. Предметом позову були, серед інших, також вимоги щодо нарахування надбавки до пенсії позивачу, як дитині війни, які не були задоволенні.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно ст. 6 цього Закону дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Як видно з матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_3 народилась 13.02.1942 року, тому підпадає під дію ЗУ "Про соціальний захист дітей війни".
Тому, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання протиправним дій відповідача в частині ненарахування надбавки до пенсії позивачу, як дитині війни та зобов’язання нарахувати таку надбавку з 30.05.2016 року.
Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.1, 2 ст.77 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Положеннями КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.
Керуючись статтями 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по невиплаті ОСОБА_3 надбавки до пенсії, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни" з 30.05.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_3, починаючи з 30.05.2016 року, перерахунок пенсії з урахуванням надбавки, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни" та виплатити заборгованість, яка виникла, на зазначений пенсіонером банківський рахунок.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 жовтня 2018 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.2.4