Рішення № 77411818, 24.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
1840/3727/18
Номер документу
77411818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2018 р. Справа № 1840/3727/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Бондара А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/3727/18

за позовом ОСОБА_1

до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумський ОУПФУ), у якій просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача, щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог ч.3 ст.59 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017;

- зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.10.2017, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ч.3 ст.59 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017.

Вимоги позивача мотивовані тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до Постанови КМУ від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Позивач звернувся до Сумського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії виходячи із п'ятикратного розміру заробітної плати, встановлено на 1 січня відповідного року, однак отримав відмову. Підставою відмови відповідач вказав відсутність довідки про періоди роботи у зоні відчуження під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач не погоджується з такою відмовою, тому, звернувся до суду.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач у письмовому відзиві від 23.10.2018 заперечує проти вимог ОСОБА_1, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача (а.с.31-32).

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача вимоги ОСОБА_1 не визнав, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від від 16.05.2016 у справі №818/396/16, що набрало законної сили 10.06.2016 (а.с.34-35) встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 24.05.1986 по 03.06.1989 позивач проходив дійсну строкову військову службу в збройних силах СРСР. З 11.11.1986 по 23.12.1986 виконував службові обов'язки у складі оперативної групи МО СССР з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на аеродромах Малейки-Гончаровськ.

Зазначені відомості містяться у військовому квитку Серії НОМЕР_2 (а.с.12-15).

Разом з тим, у копії довідки командира військової частини №22216 зазначено, що з 11 листопада 1986 року по 23 грудня 1986 року ОСОБА_1 виконував службові обов'язки в складі оперативної групи MO РСРС по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км. зоні на аеродромах Малейки-Гончаровськ (а.с.17).

У цей час позивач піддавався впливу радіоактивного опромінення, що підтверджується копією картки доз радіоактивного опромінення (а.с.16).

Крім цього, ОСОБА_1 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 1) серія НОМЕР_3, видане 27 грудня 2016 року (а.с.10).

У зв'язку із зазначеним позивач перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач звернувся до Сумського об'єднаного управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Листом від 09.07.2018 за вих. №456/Г позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки не надана довідка про період роботи у зоні відчуження під час проходження дійсної строкової служби (із зазначенням зони, населеного пункту, дати, днів/годин роботи) (а.с.24).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон) встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Статтею 59 Закону передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

За замістом статті 10 Закону до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина третя статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, суд приходить до висновку, що для отримання пенсії за частиною третьою статті 59 Закону особі необхідно відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Судом встановлено, що Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з недостатністю кількістю підтверджуючих документів.

Підставою для прийняття вказаного рішення слугувала відсутність довідки військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, чи довідки установи, або інших первинних документів, в яких зазначено період, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд не погоджується з підставами відмови Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області.

Так, згідно військового квитка ОСОБА_1, долученого до матеріалів справи, позивач проходив дійсну строкову військову службу у період з 24.05.1986 по 03.06.1989, а в період з 11.11.1986 по 23.12.1986 виконував службові обов'язки в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на аеродромах Малейки-Гончаровськ (а.с.11-15).

Крім цього, згідно довідки командира військової частини №22216, за період з 11 листопада 1986 року по 23 грудня 1986 року ОСОБА_1 виконував службові обов'язки в складі оперативної групи MO РСРС по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км. зоні на аеродромах Малейки-Гончаровськ (а.с.17).

Дані обставини також встановлені у постанові Сумського окружного адміністративного суду від 16.05.2016 у справі №818/396/16.

Слід зазначити, що відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, у позивача відсутній обов'язок додатково підтверджувати відомості про період та місце, де позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: в період з 11.11.1986 по 23.12.1986 - в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виконувались позивачем під час проходження дійсної строкової військової служби.

Відтак, мотиви відмови відповідачем перерахувати пенсію ОСОБА_1 - ненадання довідки про періоди роботи у зоні відчуження під час проходження дійсної строкової служби, є необгрунтованими.

Таким чином, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а викладені підтверджені обставини дають позивачу право на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку щодо обгрунтованості позовних вимог ОСОБА_1, а тому, вони підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 №851 - з дня опублікування та застосування її положень з 01.10.2017, суд визнає право позивача на перерахунок пенсії з 01.10.2017.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_4 у відповідності до вимог ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40383837) здійснити, починаючи з 01.10.2017, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, 40000, РНОКПП НОМЕР_1) у відповідності до вимог ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи", із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25.10.2018 року.

Суддя О.М. Кунець