
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1841/18
25 жовтня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
розглянувши в письмовому провадженні в місті Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України в м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі позивач ОСОБА_2.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України в м.Тернополі Тернопільської області, в якому просив, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, зобов'язати відповідача сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі подання про повернення ОСОБА_2 10530,00 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 16.11.2017 року ОСОБА_2 придбав квартиру АДРЕСА_1. При укладенні договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10530,00 грн. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. ОСОБА_2 зазначає, що 27.07.2018 року звернувся до Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, проте отримав відмову у поверненні вказаних коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення ОСОБА_2 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10530,00 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін. Даною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби у м.Тернополі Тернопільської області, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Судове засідання у справі призначено на 18.10.2018 року 10:30 год.
18 жовтня 2018 року у судовому засіданні відкладено розгляд справи до 25.10.2018 року о 12:00 год.
Позивачем у зв'язку із заміною первісного відповідача, Управління Пенсійного фонду України у м.Тернополі, належним відповідачем - Тернопільським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, подано заяву про уточнення позовних вимог.
Відповідачем долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 10530,00 грн., і об'єднане управління не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов'язання позивача сплатити такий збір.
Позивач подав до суду відповідь на відзив Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому зазначив, що не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Також позивач вказує на те, що доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на сьогоднішній день є відкритим, а тому відповідач не позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше.
Позивач в судове засідання не прибув, проте подав до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу без його участі в письмовому провадженні. Позовні вимоги повністю підтримує.
Представник відповідача Тернопільського об'єднаного УПФУ Тернопільської області в судове засідання не прибув, проте подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи УДКСУ у м. Тернополі у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, при вирішенні даної справи покладаються на рішення суду. Надав також довідку про підтвердження зарахування до Державного бюджету 16.11.2017 року збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 10530,00 грн.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заяви клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів:
16 листопада 2017 року між ПрАТ "Компанія з управління активами "Національний резерв" та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі - продажу квартири, посвідченої приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Шонь Ю.М. та зареєстрованого в реєстрі за №2338, за адресою АДРЕСА_1, вартістю 1053000,00 грн.
Перед укладенням вищезазначеного договору позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла - 10530,00 грн., відповідно до квитанції № 0.0.894408017.1 від 16.11.2017 року, як це передбачає пункт 15.3 постанови КМУ від 03.11.1998 року № 1740 "Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" та пункт 10 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №1999 від 24.09.2018 року підтверджено зарахування до державного бюджету 16.11.2017 року Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 10530,00 грн.
27 липня 2018 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 10530,00 грн.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 02.08.2018 року №12178/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
ОСОБА_2, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно довідки Філії - Тернопільське обласне управління ТВБВ №10019/010 Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" №427 від 28.09.2018 року, в списках на приватизацію житла за адресою АДРЕСА_3 - гуртожиток в ТВБВ №10019/010 філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк", вул.Руська, 27, не включена наступна особа: ОСОБА_2, житлові чеки не використано.
У відповідності до довідки ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації" №2892 від 05.10.2018 року, ОСОБА_2, згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі, не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м.Тернополі.
Крім того, повивачем долучено до матеріалів справи довідку Зборівського районного бюро технічної інвентаризації від 22.10.2018 року №93, у відповідності до якої ОСОБА_2, згідно обліку бюро технічної інвентаризації права власності на нерухоме майно в Зборівському районі РБТІ не зареєстровано, інформація надана станом на 31 грудня 2012 року.
Також, факт придбання житла позивачем вперше підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта сформованої 27.08.2018, згідно якої позивач є власником 1/1 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10530,00 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Крім того, відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено обов'язку позивача щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 дійсно 16.11.2017 року вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна та при оформленні документів безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 10530,00 грн. згідно квитанції № 0.0.894408017.1 від 16.11.2017 року на вказану суму та довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №1999 від 24.09.2018 року, який підлягає поверненню. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп. згідно квитанції №0.0.1124190737.1 від 03.09.2018 року.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України в м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ід.НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі10530 (десять тисяч п'ятсот тридцять) грн. 00 грн.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ід.НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25 жовтня 2018 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.