Рішення № 77411568, 19.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
1640/3216/18
Номер документу
77411568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3216/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/3216/18 за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

14 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Кременчуцьке ОУПФ) , в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), що враховувався для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в році, в якому заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зобов'язати відповідача призначити з 29.04.2018 пенсію за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, здійснювати подальші виплати призначеної пенсії за віком та здійснити виплату недоплаченої пенсії з 29.04.2018.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує на неправомірність дій відповідача щодо обчислення його пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, що суперечить Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на іншу, тому пенсія повинна бути призначена з моменту досягнення пенсійного віку, а не з моменту звернення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

10.10.2018 представник відповідача надав відзив на позов, в якому просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності дій Кременчуцького ОУПФ. Вказує, що при переведенні особи з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу), що враховується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" саме в році, в якому заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

17.10.2018 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив за змістом аналогічним позовній заяві (а.с. 32).

Суд розглядає дану справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1, згідно з записами трудової книжки, 22.07.2003 звільнений зі служби в податковій міліції (а.с. 16). Після звільнення одержував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 11). З 23.07.2003 працевлаштувався в АТ КБ «Приватбанк» (а.с. 17).

28.04.2018 позивач досяг пенсійного віку в 60 років, а 16.07.2018 подав заяву до Кременчуцького ОУПФ про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 28).

Згідно з довідкою від 05.10.2018 №3311 ОСОБА_1 з 16.07.2018 отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 25).

Не погоджуючись з методикою обчислення розміру своєї пенсії, 16.08.2018 позивач звернувся до Кременчуцького ОУПФ із заявою щодо призначення пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (а.с. 19).

Листом від 30.08.2018 №280/С-14 відповідач повідомив, що при переведенні особи з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), що враховується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в році, в якому заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 20).

ОСОБА_1 не погодився з позицією відповідача, вважає розмір призначеної пенсії меншим від належного, а призначення пенсії за віком з моменту звернення, а не з моменту досягнення пенсійного віку протиправним, тому звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступних міркувань.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

При цьому, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Разом з тим, за приписами частини другої статті 3 Закону №1058-IV для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.

Таким законом є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон №2262-ХІІ), яким визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, податковій міліції та інших осіб, та відповідно до якого ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років у період з 23.07.2003 по 15.07.2018.

Статтею 7 Закону №2262-ХІІ передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

З аналізу вказаної норми видно, що у випадку звернення осіб, які отримують пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, за призначенням пенсії за віком на загальних підставах, право на призначення пенсії даного виду виникає вперше, а не відбувається перехід з одного виду пенсії на інший в межах одного Закону.

В таких випадках, органи Пенсійного фонду України зобов’язані призначати пенсію за віком на загальних підставах згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а не застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях, який враховувався при призначенні пенсії за вислугу років, згідно з вимогами спеціального Закону - Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

За приписами пункту першого частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи те, що позивач вперше звернувся за призначенням пенсії за віком 16.07.2018, тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку – 28.04.2018, то пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV ОСОБА_1 має бути призначена з 29.04.2018, а не з дня подання заяви, як це зробив відповідач.

Тож, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", враховуючи розмір заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 40 цього Закону, з моменту досягнення пенсійного віку, тобто з 29.04.2018.

За викладених обставин, позовна вимога ОСОБА_1 щодо здійснення подальшої виплати призначеної пенсії за віком та здійснення виплати недоплаченої призначеної пенсії за віком з 29.04.2018 задоволенню не підлягає, оскільки об'єктом судового захисту може бути лише порушене право, а не правовідносини, які ще не настали.

Відтак позов належить задовольнити частково.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 10.09.2018 № 0.0.1128609242.1 (а.с. 3).

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволено частково, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у сумі пропорційній до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, РНОКПП НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком з 29.04.2018 відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" виходячи з розміру заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 40 цього Закону.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, РНОКПП НОМЕР_1) частину судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, код ЄДРПОУ 40367050).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_2