Рішення № 77411548, 26.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2018
Номер справи
1540/3594/18
Номер документу
77411548
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3594/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

представника відповідачів ОСОБА_2 за довіреністю,

третя особа не з’явилася,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса фрут групп” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю “Омега” про скасування рішення та зобов’язання з зареєструвати податкову накладну №114 від 20.11.2017 р.,-

ОСОБА_3 спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Одеса фрут групп” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Товариство з обмеженою відповідальністю “Омега” в якому позивач з урахуванням уточнення позову просило:

1. Скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області №724247/39405695 від 24.05.2018 р. та зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати ПН №114 від 20.11.2017 р.

2. Стягнути з Державної фіскальної служби України на користь ТОВ “Одеса фрут групп” (65089, Одеська обл., м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, буд. 43, корп. А, прим. 11; р/р 26004479464 в АТ «ОСОБА_4 ОСОБА_1» МФО 380805 ІПН №394056915513) судові витрати у розмірі 1762,00 грн.

ІІ. Аргументи сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив.

За результатами проведеної перевірки контрагента на предмет його податкової «надійності» і економічної «доброчесності» керівництвом ТОВ «Одеса фрут групп» було прийнято рішення про купівлю-продаж товару у вітчизняного виробника та укладення контракту з турецьким продавцем.

Поставлений товар разом із іншим товаром, що зберігався на складі ТОВ «Одеса фрут групп» було продано ТОВ «Омега» на загальну суму 530842,67 грн. у т.ч. ПДВ 88 473,78 грн. Товар був відразу транспортований до місця поставки вказаного ТОВ «Омега».

Згідно з п.22. Договору поставки №18 від 05.09.2017 р. ціна, кількість та асортимент товару, що поставляється за цим Договором вказані в накладних та вантажно-транспортних документах до договору або підтверджується накладними.

З метою здійснення своєї діяльності ТОВ «Одеса фрут групп» було придбано товару в кількості 18164,9 та відвантажений на адресу ТОВ «Омега».

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ «Одеса фрут групп» внаслідок здійснення господарської діяльності було складено податкову накладну №114 від 20.11.2017 р. та направлено до ДФС України для реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак у реєстрації ПН №114 ДФС відмовила шляхом винесення відповідних рішень.

Згідно з отриманою квитанцією від 29.11.2017 р. податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено.

На виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «Одеса фрут групп» направило на адресу ДФС повідомлення від 17.05.2017 р. №7 щодо подачі повного пакету документів про підтвердження здійснення операцій по ПН, в реєстрації якої було відмовлено.

Рішенням комісії ДФС від 24.05.2018 р. №724247/39405695 відмовлено у реєстрації ПН №114.

Крім того, позивач зазначив, що протягом листопада ТОВ «Одеса фрут групп» мала інші поставки на вказаного вище контрагента в рамках того ж самого господарського договору, що підтверджується податковими накладними №113 від 20.11.2017 р. При цьому, усі зазначені податкові накладні були зареєстровані ДФС 19.02.2018 р.

Позивач вважає рішення про відмову у реєстрації ПН таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, за своїм характером є необґрунтованим як нормативно так і документально.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

23.07.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.

26.09.2018 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання залучення в якості співвідповідача ГУ ДФС в Одеській області та продовжено підготовче провадження по справі.

18.10.2018 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи по суті.

Представник відповідачів у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзивах на адміністративний позов (а.с.95-98, 135-138).

В обґрунтування відзивів представник відповідачів зазначив, що в оскаржуваному рішенні Комісія, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК або відмову в такій реєстрації було чітко зазначено саме які документи не було надано позивачем:

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання – передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

-розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Таким чином, на думку представника відповідачів, оскаржуване рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної №114 від 20.11.2017 р. ТОВ «Одеса фрут групп» із посиланням на підставу надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, та із посиланням на підставу – не надання платником податку всіх необхідних копій документів, – є повністю обґрунтованим.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідачів, з’ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином

ІІІ. Обставини, встановлені судом.

Так, суд встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеса фрут групп» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань за юридичною/податковою адресою: 65089, Одеська область, місто Одеса, вул. Академіка Вільямса, буд.43, корпус А, приміщення 11.

Основним видом діяльності позивача є: оптова торгівля фруктами й овочами код КВЕД 46.90

11.01.2016 р. позивач уклав з «Celiller Tarim ve Gida urunleri itn. Inr. Nak. San. Ve Tic. Ltd. Sti» контракт №1/16 про купівлю продаж товару (а.с.52-57).

05.09.2017 р. позивач уклав з ТОВ «Омега» договір купівлі продажу №18 (а.с.37-51).

Поставлений товар разом з іншим товаром зберігався на складі ТОВ «Одеса фрут групп» та було продано ТОВ «Омега» на загальну суму 530 842,67 грн. у т.ч. ПДВ 88473,78 грн.

Згідно з п.2.2. Договором поставки №18 від 05.09.2017 р. ціна, кількість та асортимент товару, що поставляється за цим договором вказані в накладних та вантажно-транспортних документах до договору або підтверджуються накладними.

Позивач придбав товар та відвантажив його на адресу ТОВ «Омега».

20.11.2017 р. за правилами першої події відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України позивач внаслідок здійснення господарської діяльності склав податкову накладну №114 та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.20).

29.11.2017 р. позивач отримав квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №114 (а.с.17).

Зупинення реєстрації ПН №114 було здійснено із зазначенням в квитанції про реєстрацію причини зупинення: «відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 20.11.2017 р. №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН».

17.05.2018 р. позивач до ДФС надав повідомлення №7 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №114 від 20.11.2017 р. з наданням підтверджуючих первинних документів та письмових пояснень (а.с.118-119).

Зокрема, позивач надав відповідачу контракт №1/16 від 11.01.2016 р., договір поставки ЛА-512 від 25.09.2017 р., договір поставки №18 від 05.09.2017 р., договір суборенди №1/11-7 від 01.11.2016 р., товарно-транспортні накладні Оформи МД-2 від 04.11.2017 р. від 08.11.2017, 11.11.2017 р., Форми МД-3, видаткову накладну від 20.11.2017 р. №ЛА-0000815, платіжне доручення №1414 від 17.11.2017 р. №8888924729 штатний розпис на 2017 р.

24.05.2018 р. Комісія, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС в Одеській області прийняла рішення №724247/39405695 про відмову в реєстрації ПН №114 від 20.11.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних: «У зв’язку з не наданням платником податку копій документів договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування розрахункові, банківські виписки з особових рахунків)» (а.с.15-16).

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Згідно з положеннями п.201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п. 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п.5 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Приписами п.п. 12,13,14,17 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Зазначеним нормам порядку № 1246 кореспондують приписи п. 201.16 ст. 201 ПКУ, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 1,2,6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , що затверджені Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 № 567, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Згідно з п. 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Так, суд зауважує , що в залежності від того, якому саме критерію оцінки ступеня ризику визначеному у пп. 1 чи пп. 2 п. 6 Критеріїв відповідає податкова накладна, суб’єкт підприємництва має надати певний вичерпний перелік документів. Такі переліки визначені законодавцем окремо для податкових накладних, що відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків передбачених пп. 1 та пп. 2 п. 6 Критеріїв.

Відповідно до п.1,2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” , комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

-ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

-надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд встановив, що позивач на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкових накладних надав наступні документи: контракт №1/16 від 11.01.2016 р., договір поставки ЛА-512 від 25.09.2017 р., договір поставки №18 від 05.09.2017 р., договір суборенди №1/11-7 від 01.11.2016 р., товарно-транспортні накладні Оформи МД-2 від 04.11.2017 р. від 08.11.2017, 11.11.2017 р., Форми МД-3, видаткову накладну від 20.11.2017 р. №ЛА-0000815, платіжне доручення №1414 від 17.11.2017 р. №8888924729 штатний розпис на 2017 р.

Проте, останні не були взяті контролюючим органом до уваги, натомість фіскальний орган як на підставу для відмови в реєстрації податкових накладних вказав: «У зв’язку з не наданням платником податку копій документів договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування розрахункові, банківські виписки з особових рахунків)»

Суд зазначає, що у оскаржуваних рішеннях про відмову у реєстрації ПН з одного боку, взагалі не міститься посилань на дослідження обставин справи та доказів зібраних саме ДФС, а з другої, саме рішення містить тільки загальний висновок щодо фактичного невиконання позивачем свого обов’язку по доведенню своєї позиції.

Отже, рішення суб’єкта владних повноважень грубо суперечить приписам чинного законодавства є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Відповідно до ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов’язання відповідача вчинити певні дії.

Згідно з пунктами 19,20 Порядок №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Стягнути з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса фрут групп» суму судового збору у розмірі 1762,00 грн. пропорційно задоволеним вимогам, а саме: з ГУ ДФС в Одеській області - 881,00 грн.; з ДФС України – 881,00 грн.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 161, 255, 293, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області №724247/39405695 від 24.05.2018 р. та зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати ПН №114 від 20.11.2017 р.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області судовий збір у розмірі 881(вісімсот вісімдесят одна),00 грн., та з ДФС України судовий збір у розмірі 881(вісімсот вісімдесят одна),00 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеса фрут групп” (65089, Одеська обл., м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, буд. 43, корп. А, прим. 11; р/р 26004479464 в АТ «ОСОБА_4 ОСОБА_1» МФО 380805 ІПН №394056915513).

4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П’ятого апеляційного адміністративного суду.

5. Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеса фрут групп» (адреса: 65038,місто Одеса, вул. Академіка Вільямса, буд.43А; код ЄДРПОУ 39405695).

Відповідач – Державна фіскальна служба України (адреса: 04053, м. Київ, вул. Львівська пл.8; код ЄДРПОУ 39292197).

Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5; код ЄДРПОУ 39398646).

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 26 жовтня 2018 року

Суддя О.Я. Бойко

.