Рішення № 77410937, 22.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
1240/2576/18
Номер документу
77410937
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2576/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області (далі відповідач, УПтаСЗН м.Сєвєродонецька), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2, відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про відмову ОСОБА_1 в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01 жовтня 2014 року № 505;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01 жовтня 2014 року № 505, з дати звернення 09 липня 2018 року.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 09.07.2018 третя особа, як уповноважений член сім'ї, звернувся до відповідача із заявою щодо поновлення позивачу щомісячної адресної допомоги як фізичній особі-підприємцю, що має статус внутрішньо переміщеної особи. Однак, листом № 6564/04 від 24.07.2018 відповідач повідомив, що позивачу відмовлено у перерахунку та подовженні щомісячної адресної допомоги. У вказаному листі відповідач не повідомив, коли відбулося рішення Міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Про рішення управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області стало відомо з листа № 6564/04 від 24.07.2018. Вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує її право на соціальний захист.

Ухвалою суду від 30.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 27.09.2018 відкладено розгляд справи до 22.10.2018 (а.с.28).

Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області на виконання ухвали суду надав матеріали особової справи позивача (а.с.37-42), правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

На підставі ч.9 ст. 205 КАС України судом ухвалено розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив такі обставини справи.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Матеріалами справи встановлено, що згідно з копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Артемівським РВ ЛМУ УМВС України у Луганській області від 11.07.2006 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6-7).

08.12.2017 позивача було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в м.Сєвєродонецьку та надано відповідну довідку № НОМЕР_3 (а.с.10).

14.07.2016 ОСОБА_1 зареєструвалася як фізична особа-підприємець, про що свідчить виписка Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та довідка форми ОК-5 про сплату пенсійних внесків (а.с.11, 12).

09.07.2018 третя особа, як уповноважений член сім'ї, звернувся до відповідача із заявою щодо поновлення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як фізичній особі-підприємцю, що має статус внутрішньо переміщеної особи (а.с.38).

З листа Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 24.07.2018 № 6564/04 вбачається (а.с.9), що ОСОБА_2 (чоловік) було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в УПтаСЗН м Сєвєродонецька 18.05.2015, разом з ОСОБА_1 (дружина), та дочкою, про що було надано відповідні довідки № НОМЕР_4 та № НОМЕР_5.

Згідно довідки-атестата УПтаСЗН м.Біловодська, ОСОБА_2 разом з позивачкою та дочкою перебували на обліку ВПО у м. Біловодську з 04.11.2014.

УПтаСЗН м.Біловодська призначило ОСОБА_2 та ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу - як працездатним непрацюючим особам відповідно до п.7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженого ПКМУ від 01.10.2014 № 505 (далі Порядок), із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати, а ОСОБА_3 - як дитині до 18 років:

з 04.11.2014 по 03.01.2015 у розмірі 1768 грн щомісячно;

з 04.01.2015 по 03.03.2015 у розмірі 1326 грн щомісячно;

з 04.03.2015 по 03.05.2015 у розмірі 884 грн щомісячно.

18.05.2015 ОСОБА_2 звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги до УПтаСЗН м.Сєвєродонецька. До складу сім'ї и було включено лише малолітню дитину, ОСОБА_3.

Заяву було розглянуто. Беручи до уваги довідку-атестат м.Біловодська та надану довідку з місця роботи, УПтаСЗН м.Сєвєродонецька призначило щомісячну адресну допомогу ОСОБА_2, як працюючій особі та ОСОБА_3, як дитині до 18-ти років:

з 18.05.2015 по 17 11 2015 у розмірі 1326 грн. щомісячно.

17.11.2015 ОСОБА_2 звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, додавши до складу сім'ї позивача ОСОБА_1

Згідно п. 3 Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункт 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.

Через те, що позивач не працевлаштувалась у період призначення щомісячної грошової допомоги, її не було включено до розрахунку.

Таким чином, згідно заяви від 17.11.2015, було подовжено допомогу ОСОБА_2, як працюючій особі, та дочці - як дитині до 18-ти років:

з 17.11.2015 по 16.05.2016 у розмірі 1326 грн щомісячно.

Згідно заяв від 20.05.2016, 18.11.2016, 18.05.2017, 20.11.2017, 18.05.2018, ОСОБА_2 та малолітній дитині було подовжено допомогу наступним чином:

з 20.05.2016 по 19.11.2016 у розмірі 1326 грн щомісячно;

з 18.11.2016 по 17.05.2017 у розмірі 1326 грн щомісячно;

з 18.05.2017 по 17.11.2017 у розмірі 1326 грн щомісячно;

з 20.11.2017 по 19.05.2018 у розмірі 1326 грн щомісячно;

з 18.05.2015 по 17.11.2018 у розмірі 1442 грн щомісячно.

09.07.2018 ОСОБА_2 звернувся із заявою про перерахунок щомісячної адресної допомоги у зв'язку з тим, що позивач ОСОБА_1 14.07.2016 зареєструвалась як фізична особа- підприємець.

УПтаСЗН м.Сєвєродонецька позивачу було відмовлено, керуючись п. 3 Постанови.

Згідно розпорядження УПтаСЗН м.Сєвєродонецька від 16.07.2018 б/н звернення від 09.07.2018 не підлягає розрахунку, згідно п.3 постанови № 505 (а.с.42).

Суд приймає рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів та таких вимог чинного законодавства.

Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Положення цього Порядку передбачають, що:

- допомога призначається на строк, не більше ніж 6 місяців (п.2 Порядку №505);

- грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів у таких розмірах:

для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї);

для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї);

загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень;

якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом;

для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку;

особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність (п.3 Порядку №505).

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. (п.7 Порядку №505).

Відповідач як орган державної влади зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України.

Положення порядку №505, в тому числі його пунктів 3 та 7, не передбачають права відмови в призначенні адресної допомоги особі, що працевлаштувалася і повідомила про це уповноважений орган.

Навпаки, відповідно до вимог п.3 Порядку №505, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

09.07.2018 ОСОБА_2, як уповноважений член сім'ї, звернувся до відповідача із заявою щодо поновлення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як фізичній особі-підприємцю, що має статус внутрішньо переміщеної особи.

Посилання ж відповідача на ті обставини, що позивач не має права на призначення допомоги на наступний строк, оскільки її виплата була припинена на підставі п.7 Порядку, є не змістовними, тому що ці вимоги п.3 Порядку №505 стосуються осіб, які так і не працевлаштувалися або не повідомляли уповноважений орган про працевлаштування в наступні періоди. Трактування відповідача цієї норми, що викладене в листі від 24.07.2018 № 6564/04, позбавляє права на отримання такої допомоги на наступні періоди працюючих внутрішньо-переміщених осіб, що не змогли своєчасно працевлаштуватися. Це погіршує становище цих осіб, порівняно з такими ж особами, які працевлаштувалися своєчасно, протягом перших чотирьох місяців з дня призначення допомоги вперше. Тому таке трактування суперечить вимогам принципу рівності всіх перед законом, що закріплений в ст.24 Конституції України.

Отже, відмова відповідача позивачу в призначенні адресної допомоги за заявою від 09.07.2018 є незаконною, такою, що порушує її право на отримання цієї допомоги протягом наступних шести місяців (з 09.07.2018 по день прийняття рішення в цій справі) та суперечать вимогам п.3 Порядку №505.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених судом обставин, наявності розпорядження відповідача про відмову позивачу в призначенні виплат від 16.07.2018 б/н, а також повідомлення позивача листом відповідача від 24.07.2018 про відмову в произначенні цих виплат за заявою від 09.07.2018, суд вважає належним способом захисту порушеного права позивача саме визнання протиправним та скасування вказаного рішення відповідача, а також зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги позивачу як внутрішньо переміщеній особі за період з 09.07.2018 по день прийняття рішення в цій справі. У зв'язку з чим є обгрунтовані підстави для виходу за межі позовних вимог та обрання ефективного способу захисту порушених прав позивача.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн згідно з квитанцією від 22.08.2018 № 0.0.1115949436.1 (а.с. 3).

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню повністю, лише з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 704,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.

Керуючись ст.ст. 2,9,10,21,73-77,139,229, 241-246, 262-263, 292-293, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 16.07.2018 без немера, щодо відмови у зверненні від 09 липня 2018 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеної особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (юридична адреса: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул.Новікова, 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеної особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 09.07.2018 по день прийняття рішення в цій справі.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (юридична адреса: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 15-Б, код ЄДРПОУ 24179564) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 жовтня 2018 року.

Суддя В.С. Шембелян