
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2275/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Солошенка П.В.,
за участю:
представників позивача: Громова Р.С., Чешка А.А.,
представника відповідачів: Свердловської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Державної фіскальної служби України, ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
30 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (далі - позивач, СК «Колос») до Державної фіскальної служби України (далі - 1-й відповідач, ДФС України), ГУ ДФС у Луганській області (2-й відповідач,) в якому позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 24.07.2018 №851342/30796873;
- зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну від 25.06.2018 №45 складену позивачем і вважати її прийнятою та зареєстрованою датою направлення - 03.07.2018 (а.с.3-6).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв'язку складено і направлено Державній фіскальній службі України на реєстрацію податкову накладну від 25.06.2018 № 45. Згідно з отриманої квитанції, яка надійшла у відповідь, податкова накладна прийнята, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ, реєстрація ПН/РК від 25.06.2018 № 45 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або.
Кооператив відповідно до пп. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПКУ направило в електронному вигляді до ДФС повідомлення від 20.07.2018 № 45 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій (далі - Повідомлення) до зупинених податкових накладних.
До повідомлення були додані письмові пояснення про господарську операцію.
За результатами розгляду направленого повідомлення ДФС прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) № 851342/30796873 у зв'язку із ненаданням платником копій документів (договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. Позивач вважає таке рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) № 851342/30796873 протиправним, а тому звернувся до суду. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
ДФС України позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 29.08.2018 за вхідним реєстраційним номером 20596/2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне (а.с.47-49). 03.07.2018 року СК «Колос» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України здійснено спробу реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 25.06.2018 № 45. 03.07.2018 позивачу надіслано квитанцію №1 про зупинення реєстрації податкової накладної від 25.06.2018 року № 45 у зв'язку з виявленими помилками, а саме: «відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 25.06.2018 № 45 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п 2.1 п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової- коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Відповідач зазначив, що податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. В подальшому 20.07.2018 позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надані пояснення у вигляді Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено. 24.07.2017 комісією ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 851342/30796873 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.06.2018 № 45 складеної СК «Колос».
Оскільки рішення прийнято саме комісією регіонального рівня, відповідач зазначив, що позивачем за вимогою про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не вірно визначено відповідача. Щодо вимоги про зобов'язання зареєструвати податкову накладну, то вона є похідною, оскільки скасування такого рішення є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної.
На підставі викладеного ДФС України просила суд залучити до участі у справі ГУ ДФС України у Луганській області та відмовити у задоволенні вимог позивачу.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 у якості другого відповідача до участі у справі залучено ГУ ДФС України у Луганській області (а.с.84-85).
2-й відповідач позовні вимоги не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 09.10.2018 за вхідним реєстраційним номером 25657/2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне (а.с.91-99). Листом ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків. Пункт 1.6 Критеріїв передбачає розгляд питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли, зокрема платником податку не подано контролюючого органу податку звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 ст.16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового Кодексу України.
Щодо цього критерію, 2-й відповідач вказав, що 26.06.2018 року комісією Головного управління ДФС у Луганській області було прийнято рішення щодо відповідності СК «Колос» критеріям ризиковості на підставі п.1.6 Критеріїв - платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 Статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, про що зазначено в квитанції №1 про зупинення реєстрації податкової накладної.
20.07.2018 року позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
До повідомлення було надано лише 1 додаток, а саме: додаткові пояснення. При цьому жодних документів, передбачених п. 14 Порядку №117 не надано.
Відповідно до зазначених пояснень, між ТОВ «Агротрейд-1» та СК «Колос» було укладено договір поставки від 18.06.2018 № 18/06С, відповідно до якого TОB «Агротрейд-1» поставило в адресу СК «Колос» соняшник. Крім того, СК «Колос» уклало з ТОВ «ПВП «Стандарт» договір поставки від 20.06.2018 №20/06-18, відповідно до якого СК «Колос» поставило в адресу ТОВ «ПВП «Стандарт» соняшник придбаний у ТОВ «Агротрейд»-1.
2-й відповідач зазначив, що при цьому, позивач не скористався правом надати на розгляд комісії копії документів, передбачені п. 14 Порядку № 117. Позивачем не надано до контролюючого органу на розгляд комісії:. договір поставки соняшника між ТОВ «Агростандарт-1» та СК «Колос»; документів на підтвердження сплати коштів за поставку соняшника від ТОВ «Агростандарт-1» до СК «Колос» та документів на підтвердження сплати коштів за поставку соняшника від СК «Колос» до ТОВ «ПВП «СТАНДАРТ»; перинних бухгалтерських документів про оприбуткування товару у СК «Колос»; документів про право власності/користування на виробничі або складські приміщення; сертифікатів якості на продукцію; трудових договорів (копій штатного розпису); товарно-транспортних накладних щодо поставки товару, складських квитанцій на зберігання соняшнику; видаткові накладні тощо. 24.07.2018 року комісією ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №851342/30796873 про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.06.2018 №245 складеної СК «Колос».
Підставою відмови стало ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантажений розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; рахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
2-й відповідач також зазначив, що на підтвердження реальності господарської операції, за наслідками якої складено та направлено на реєстрацію податкову накладну № 45 від 25.06.2018 року, позивач надав до суду копії: договору поставки від 18.06.2018 №18/06C між ТОВ «Агротрейд-1» та СК «Колос», видаткової накладної від 22.06.2018 № 12, договору поставки від 20.06.2018 № 20/06-18 між СК «Колос» та ТОВ «ПВП «Стандарт», видаткової накладної від 25.06.2018 №110, банківських виписок по рахунку СК «Колос», проте жодного з зазначених документів позивачем до контролюючого органу з Повідомленням не надавалось. На підставі викладеного, 2-й відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом по справі вчинені наступні процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного проваджені, визначено дату підготовчого засідання (а.с.1).
Ухвалою суду від 02.10.2018 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів (а.с.76).
Ухвалою суду від 02.10.2018 залучено до участі у справі № 1240/2275/18 у якості другого відповідача ГУ ДФС у Луганській області (а.с.84-85).
Ухвалою суду від 11.10.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 23 жовтня 2018 року (а.с.109).
Ухвалою суду від 11.10.2018 виправлено описку в тексті ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року у справі №1240/2275/18 (а.с.112).
Розгляд справи відбувався в режимі відеоконференції - ухвали суду від 03.08.2018 та від 02.10.2018 (а.с.30,83).
У судовому засіданні представники позивача надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідачів надав пояснення аналогічні викладеним у відзивах на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено і це не оскаржується сторонами, що Сільськогосподарський кооператив «Колос» зареєстровано в якості юридичної особи з 11.04.2000, 07.12.2005 №13681200000000115, код ЄДРПОУ 30796873 (а.с.121-124).
СК «Колос» з 14.07.2000 перебуває на обліку як платник податку на додану вартість (а.с.8).
18.06.2018 СК «Колос» (Покупець) та ТОВ «Агротрейд-1» (Постачальник) уклали договір поставки №18/06С, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та здійснити оплату соняшника у порядку та на умовах договору. Обсяг кожної партії товару, ціна та загальна сума визначається у видаткових накладних (а.с.9).
Згідно видаткової накладної №12 від 22.06.2018 на підставі договору від 18.06.2018 №18/06С СК «Колос» прийняв від ТОВ «Агротрейд-1» соняшник у кількості 734,12 тон на суму 6 203 314,00грн. (а.с.10).
Згідно банківської виписки по рахунку СК «Колос» у період з 09.07.2018 по 16.07.2018 позивач здійснив проплату ТОВ «Агротрейд-1» за покупку вказаного товару (а.с.14).
20.06.2018 СК «Колос» (Постачальник) та ТОВ «ПВП «Стандарт» (Покупець) уклали договір поставки №20/06-18, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та здійснити оплату соняшника у порядку та на умовах договору. Обсяг кожної партії товару, ціна та загальна сума визначається у видаткових накладних (а.с.11).
Згідно видаткової накладної №110 від 25.06.2018 на підставі договору від 20.06.2018 №20/06-18 ТОВ «ПВП «Стандарт» прийняв від СК «Колос» соняшник у кількості 734,12 тон на суму 7 488 024,00грн. (а.с.12).
Згідно банківської виписки по рахунку СК «Колос» у період з 09.07.2018 по 17.07.2018 ТОВ «ПВП «Стандарт» здійснив проплату позивачу за покупку вказаного товару (а.с.13).
На підставі договору від 20.06.2018 №20/06-18 позивачем складено податкову накладну №45 від 25.06.2018 (а.с.15).
Податкову накладну №45 від 25.06.2018 було у електронному вигляді направлено до відповідача 1, однак реєстрація її була зупинена, у зв'язку з виявленими помилками, а саме: відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимог пп.2.1 Критеріїв ризиковості платника такого податку. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критерії ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення (а.с.16).
У повідомленні позивач зазначив, що СК «Колос» уклало договір поставки №18/06С, відповідно до якого ТОВ «Агротрейд-1» поставило соняшник в адресу СК «Колос». 20.06.2018 СК «Колос» уклало договір поставки товару №20/06-18 відповідно до якого поставило соняшник в адресу ТОВ «ПВП «Стандарт». У зв'язку з реалізацією соняшника в адресу ТОВ «ПВП «Стандарт» відбулось складання ПН, яку було зупинено. Ч/з обмеження вводу символів СК «Колос» долучило письмові пояснення (а.с.17).
В додаткових письмових поясненнях СК «Колос» зазначив, що пп.201.16.1, п.201.16 ст.201 ПКУ вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію, однак ДФС не зазначено у квитанції №1 конкретного чіткого критерію ризиковості на підставі якого було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної. Враховуючи викладене, просив зареєструвати податкову накладну від 25.06.2018 №45 в ЄРПН за договором поставки від 20.06.2018 №20/06-18 (а.с.18).
24.07.2018 Комісією ГУ ДФС у Луганській області прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №851342/30796873, відповідно до якої відмовлено у реєстрації накладної №45 від 25.06.2018 (а.с.19).
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного. Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі - Порядок № 117), постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», наказом Державної фіскальної служби України від 16.03.2018 № 137 «Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації».
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від № 204 від 21.02.2018), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 5 цього Порядку, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку № 117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Пунктом 13 Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як вбачається зі змісту квитанції, якою була зупинена реєстрація податкової накладної №45 від 25.06.2018 року, реєстрація вказаної накладної зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку обсягу придбаного такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1. п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Водночас, у вищевказаній квитанції податковим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно.
Оскільки квитанція містить в особі альтернативну конструкцію, позивач надав лише пояснення, які в собі містили інформацію про укладені договори. Подані платником податків пояснення до контролюючого органу, розглядались Комісією ГУ ДФС у Луганській області.
Відповідно п. п. 20-21 Постанови №117, зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пп. 4 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п.14 цього Порядку, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Судом встановлено, що дійсно позивач не надав вказані документи до Комісії, проте надав їх до суду.
Судом досліджені надані позивачем документи, а саме: договорі поставки №18/06С від 18.06.2018, видаткова накладна №12 від 22.06.2018, договір поставки товару від 20.06.2018 №20/06-18, видаткова накладна від 25.06.2018 №110, виписки з банківського рахунку СК «Колос» (а.с.9-14).
Вказані документи доводять реальність господарської операції між позивачем та його контрагентом - ТОВ «ПВП «Стандарт», у зв'язку з чим у податкового органу не було підстав відносити до Критеріїв ризиковості платника податків.
Таким чином, з огляду на встановлені та з'ясовані судом обставини, сукупність наданих первинних документів дають підстави для переконання щодо надання СК «Колос» послуг за умовами договору №20/06-18 від 20.06.2018.
Факт надання послуг зумовлював обов'язок позивача в силу вимог п. 187.1 ст. 187, пп. 201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України сформувати та направити для реєстрації податкову накладну, тобто за правилом першої події, що в даному випадку і було виконано позивачем шляхом подання податкової накладної №45 від 25.06.2018 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, враховуючи те, що податкова накладна видана в межах операції, яка є об'єктом оподаткування; фактичне виконання цієї операції підтверджується наданими первинним документами, податкова накладна подана для реєстрації у встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України строк, а також враховуючи те, що відповідачами не доведено наявності інших підстав для зупинення реєстрації і відмови у реєстрації податкової накладної та судом не встановлено обставин, які б перешкоджали видачі податкової накладної та прийняттю рішення про її реєстрацію, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови у реєстрації податкової накладної шляхом прийняття оскаржуваного рішення, яке прийнято без врахування всіх обставин, що мали суттєве значення для оцінки реальності господарських операцій та для цілей прийняття оскаржуваного рішення, а також без врахування наведених вище норм податкового законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є законними та обґрунтованими, а тому їх слід задовольнити.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №45 від 25.06.2018 року, поданої СК «Колос», суд зазначає.
Відповідно до п. 28 Порядку №117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Комісію обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну, а тому в цій частині позовні вимоги належать задоволенню шляхом зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №45 від 25.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Доводи відповідачів про те, що позивачем окрім пояснень не надано жодних документів на підтвердження реальності господарської операції на розгляд Комісії, є слушними, проте при розгляді справ щодо відмови податковим органом в реєстрації податкової накладної предметом доказування є реальність господарської операції, за наслідком якої було складено податкову накладну. Позивач надав суду належні та допустимі докази, які підтверджують реальність господарської операції, як наслідок, рішення податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної має бути скасовано.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що при зверненні з адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 3524,00 грн. (а.с.2).
З огляду на те, що визнане протиправним та скасоване судом рішення було прийнято Комісією ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а позовна вимога про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №45 від 25.06.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є похідною від цієї вимоги, судові витрати підлягають стягненню з Головного управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 2,5,77,90,139,241-245, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Сільськогосподарського кооперативу "Колос" до Державної фіскальної служби України, ГУ ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №851342/30796873 від 24.07.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №45 від 25 червня 2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ: 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (код ЄДРПОУ: 30796873) №45 від 25.06.2018, датою її подання до ДФС України 03.07.2018.
Стягнути на користь Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (код ЄДРПОУ: 30796873) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ: 39591445) сплачений судовий збір у розмірі 3552 (три тисячі п'ятсот п'ятдесят дві) гривні 19 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 26 жовтня 2018 року.
Суддя Н.М. Басова