Рішення № 77410519, 25.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
810/3691/18
Номер документу
77410519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2018 року № 810/3691/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 20.06.2018 № 284/Д-01 «Про відмову у перерахунку пенсії»

- зобов’язати Кагарлицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з впливом аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Кагарлицькому ОУПФ України Київської області.

Не погоджуючись з сумою призначеної йому пенсії, звернувся до відповідача із заявою щодо правильності призначення та виплати йому пенсії.

Проте, листом від 20.06.2018 № 284/Д-01 відповідачем відмовлено йому у здійснення такого перерахунку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач до судового засідання не з’явився, про день, час там місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.

На підставі ст. ст. 194, 205 КАС україни судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серія А № 430752 від 25.12.2003, особою з інвалідністю другої групи, захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Перебуває на обліку в Кагарлицькому ОУПФ України Київської області та отримує пенсію по інвалідності, внаслідок захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як слідує з матеріалів справи, позивач 08.06.2018 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому звіт, яким чином Кагарлицьке ОУПФ України Київської області врахувало при проведенні останнього перерахунку пенсій належних йому пенсійних виплат відповідно до постанови Ради міністрів СРСР від 03.07.1984 № 690, ЗУ «Про внесення змін і доповнень до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про внесення змін до статті 54 ЗУ ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ.

Також просив надати завірену копію останнього перерахунку пенсії з розшифровкою кожного нарахування та довідку про нараховані та сплачені державні пенсії з повною вказівкою розміру кожної державної пенсії, кожних додаткових виплат за останні три роки .

Листом від 20.06.2018 № 284/Д-01 Кагарлицьке ОУПФ України Київської області повідомило позивачу, що він одержує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон). Обчислення пенсії проведено відповідно до ст. 54 Закону та постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210.

Також у листі зазначено складові пенсії та її розрахунок, крім того надано розпорядження від 20.06.2018 № 144230 та довідку від 20.06.2018.

Позивач, вважаючи, що даним листом йому відмовлено у перерахунку пенсії, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Згідно ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частин 3, 4, 5 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі за текстом Порядок).

Пунктом 4.1 Розділу IV Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Отже, саме подання заяви про здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких рішень з питань перерахунку пенсії.

Враховуючи, що позивач звернувся до Кагарлицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою від 08.06.2018 про надання звіту та довідок про складові його пенсії та без дотримання вимог, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому і відповідь йому надано листом від 20.06.2018 № 284/Д-01 в порядку Закону України "Про звернення громадян".

Рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідачем не приймалося, а лист 20.06.2018 № 284/Д-01 має роз’яснювальний (інформаційний) характер та не тягне для позивача правових наслідків.

Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідачем звернуто увагу, що позивач не звертався до Управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд звертає увагу на те, що позивач у позовній заяві не вказує на порушення відповідачем приписів Закону України «Про звернення громадян», а тому зазначені питання судом не перевіряються.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Судовий збір під час звернення до суду не сплачено, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір, а тому питання про розподіл судового збору у даній справі судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

У задоволені позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.