
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2018 р. справа № 0940/1251/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота" про стягнення капіталізованих платежів в сумі 394571, 92 грн., -
ВСТАНОВИВ:
19.07.2018 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області звернулось до суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота" про стягнення капіталізованих платежів в сумі 394571, 92 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідач перебуває в процесі припинення. При цьому нормами законодавства передбачено капіталізацію платежів юридичної особи, що ліквідується, проте відповідачем не сплачено капіталізовані платежі в розмірі 394571,92 грн., відносно особи, яка отримала травму під час перебування у трудових відносинах з відповідачем.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем відзиву на позовну заяву до суду не подано.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, судом встановивлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на обліку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області перебуває ОСОБА_1, який отримав травму 24.06.2008 року під час роботи у ТзОВ "Сота". Факт отримання травми ОСОБА_1 підтверджується актом про нещасний випадок, пов"язаний із виробництвом від 27.06.2008 (а.с. 11-12).
За висновком МСЕК від 11.06.2014 серії АВ № 0012310 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги у зв'язку із травмою ОСОБА_1, встановлено 60% втрати працездатності без переогляду, встановлено потребу у медичній та соціальній допомозі (стаціонарне та амбулаторне лікування, протезування нижніх кінцівок в комплекті, санаторно-курортне лікування). Та відповідно до виписки №322 з акта огляду МСЕК по визначенню медичних показань для забезпечення транспортними засобами з ручним керуванням ОСОБА_1, 15.12.2008 встановлено медичні показання для забезпечення автомобілем на дві здорові руки та праву ногу з пошкодженням лівої ноги.
Постановою відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Надвірнянському районі від 30.03.2017 року № 0913/330.1/132 ОСОБА_1, номер справи 330.1, номер випадку 330.1, встановлено щомісячну страхову виплату в розмірі 1186,56 грн. (а.с. 14).
З ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ТзОВ "Сота" з 14.12.2017 перебуває в стані припинення (а.с. 34-35).
На підставі зазначеного, позивач звернувся до відповідача із заявами від 14.02.2018 № 07-16/275, від 05.05.2018 №07-16/661 про визнання грошових вимог (капіталізованих платежів) на суму 394571,92 грн. (а.с. 37-38, 40-41). Проте як зазначає позивач в позовній заяві, жодних відповідей за результатами розгляду даної заяви на адресу управління не надходило.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року за № 765.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.
Постановою Кабінету Міністрів від 06 травня 2000 року № 765 затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі - Порядок № 765), відповідно до якого здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд).
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Отже, встановлений порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб'єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров'ю працівників зобов'язаний внести до Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та потреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку №765, та до спірних правовідносин підлягає застосуванню вказаний Порядок № 765.
Дане застосування норм статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та положення Порядку № 765 відповідає правовій позиції Верховного Суду України у справі цієї категорії, висловленій у постанові від 26 червня 2012 року № 21-156а12, яка у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України має бути врахована судом.
Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_1, складає 394571,92 грн. (а.с. 27). Проте на момент розгляду справи доказів сплати зазначеної суми капіталізованих платежів та заперечення щодо правильності його обчислення відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову субєкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивачем - Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до матеріалів справи не надано жодних доказів на підтвердження понесення судових витрат пов"язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для стягнення з ТзОВ "Сота" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сота" (код ЄДРПОУ 31262487, вул. Юності 33, с. Микитинці, м. Івано-Франківськ, обл.Івано-Франківська, 76018) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 41315333, вул. А.Мельника 11, м.Івано-Франківськ, 76014) суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 394571 (триста дев"яносто чотири тисячі п"ятсот сімдесят одну) грн., 92 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.