ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 серпня 2018 року
Справа № 808/2250/18
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стрельнікової Н.В. за участю секретаря судового засідання Фесик А.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства “ЕКОСТАНДАРТ-Т”
до Міністерства екології та природних ресурсів України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна регуляторна служба України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “ЕКОСТАНДАРТ-Т” (надалі – позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Міністерства екології та природних ресурсів України (надалі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна регуляторна служба України , в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України, яка полягає у невиконанні розпорядження Державної регуляторної служби України № 64 від 07.04.2017 року "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування".
-зобов'язати Міністерство екології та природних ресурсів України в розумно необхідний строк, але не більше 10 календарних днів з моменту набрання рішення суду у цій справі законної сили, виконати розпорядження Державної регуляторної служби України № 64 від 07.04.2017 року "Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування" шляхом скасування наказу від 28.12.2016 року № 544 в частині анулювання ліцензії ПП "ЕКО СТАНДАРТ-Т" серії АЕ № 287670 від 08.01.2014 року на операції у сфері поводження з не безпечними відходами.
В обґрунтування позову зазначає, що за результатом проведеної планової перевірки дотримання ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.12.2016 року № 544 на підставі п. 7 ч. 2 ст.16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" анульовано ліцензію на право провадження господарської дія льності з поводження з небезпечними відходами приватному підприємству "ЕКОСТАНДАРТ- Т". Розпорядженням Державної регуляторної служби України від 07.04.2017 № 64, яким зобов'язано Мінприроди: усуну ти порушення вимог законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та "Про основні засади державного нагляду (контролю)" у сфері господарської діяльності", скасувавши наказ від 28.12.2016 року № 544 в частині анулювання ліцензії ПП "ЕКО СТАНДАРТ-Т" серії АЕ № 287670 від 08.01.2014 року. Мінприроди оскаржило розпорядження № 64 від 07.04.2017 року до окруж ного адміністративного суду м. Києва. Провадження у справі № 826/6230/17 відкрито ухвалою від 17.05.2017 року, ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" залучено до участі у вказаній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Станом на момент подання цього позову роз гляд справи № 826/6230/17 триває. Стверджує, що на звернення до відповідача щодо скасування наказу №554 від 28.12.2016 позивачем отримано відповідь про те, що рішення щодо виконання вищевказаного розпорядження буде прийнято після набрання законної сили рішенням суду. Таким чином невиконання відповідачем розпорядження №64 від 07.04.2017 призводить до неможливості здійснення позивачем своєї основної діяльності. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнає, з підстав викладених у наданому письмовому відзиві (вх. №20292 від 02.07.2018 та №24811 від 07.08.2018). Серед іншого, вказує, що розпорядження Мінприроди №64 від 07.04.2017 не містить терміну його виконання. Наразі його оскаржено у судовому порядку, судовий розгляд справи триває. Між тим, звертає увагу, що в ході проведеної перевірки позивача виявлено ряд порушень Ліцензійних умов, що зафіксовані в акті перевірки від 23.12.2016 №68/16-1. Зазначає, що підставою для видання оскаржуваного розпорядження стало рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України від 04.04.2017 №4.15 (протокол №05-17), ухваленого за результатом розгляду скарги товариства від 24.01.2017. При цьому Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України не повно дослідженні обставини, а факти викладені в рішенні не відповідають дійсності. Вважає, що бездіяльність з боку відповідача відсутня, просить відмовити у задоволенні позову.
Третьою особою надані письмові пояснення (вх. №21670 від 11.07.2018) аналогічні викладеним позивачем у позові. Серед іншого вважає, що Мінприроди зволікає виконувати Розпорядження №64.
Ухвалою судді від 18.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 13.07.2018 без виклику сторін.
13.07.2018 судове засідання не відбулось у зв’язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, та перенесено на 28.08.2018.
Під час розгляду справи судом встановлені наступні обставини.
Приватне підприємство "ЕКОСТАНДАРТ-Т" (код ЄДРПОУ 38813817) зареєстровано 04.09.2013, здійснює підприємницьку діяльність в сфері поводження з небезпечними відходами на підставі ліцензії серії АЕ № 287670 Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.01.2014 року. Основним видом діяльності є: 38.22.Оброблення та видалення небезпечних відходів.
На підставі наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.09.2016 року № 345 "Про затвердження Плану-графіку планових перевірок додержання ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами на IV квартал 2016 року" комісією Мінприроди було проведено планову перевірку дотримання ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
Результати перевірки оформлені Актом планової перевірки додержання ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами від 23.12.2016 року № 68/16 та Актом про виявлення недостовірності даних у документах, поданих ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" із заявою про отримання ліцензії від 23.12.2016 року № 68/16-1.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.12.2016 року №544 на підставі пункту 7 частини другої статті 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" анульовано ліцензію на право провадження господарської дія льності з поводження з небезпечними відходами приватному підприємству "ЕКОСТАНДАРТ- Т".
ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" за вих. № 27 від 24.01.2017 року оскаржено рішення Мінприроди про анулювання ліцензії до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України.
За результатами розгляду скарги ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" Експертно-апеляційною радою з пи тань ліцензування при Державній регуляторній службі України 04.04.2017 року прийнято рішення № 4.15 (протокол № 05-17) про задоволення скарги.
07.04.2017 року Державною регуляторною службою України видано розпорядження №64, яким зобов'язано Мінприроди: усуну ти порушення вимог законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та "Про основні засади державного нагляду (контролю)" у сфері господарської діяльності", скасувавши наказ від 28.12.2016 року № 544 в частині анулювання ліцензії ПП "ЕКО СТАНДАРТ-Т" серії АЕ № 287670 від 08.01.2014 року на операції у сфері поводження з не безпечними відходами; повідомити ДРС України про виконання цього розпорядження.
Мінприроди оскаржило розпорядження Державної регуляторної служби України № 64 від 07.04.2017 року до окруж ного адміністративного суду м. Києва. Провадження у справі № 826/6230/17 відкрито ухвалою від 17.05.2017 року, ПП "ЕКО- СТАНДАРТ-Т" залучено до участі у вказаній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, роз гляд справи № 826/6230/17 триває.
11.12.2017 року при ознайомленні з даними Єдиного ліцензійного реєстру в частині лі цензій на поводження з небезпечними відходами, ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" стало відомо, що вищевказаний наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.12.2016 року № 544 не скасований. В Переліку ліцензіатів щодо поводження з небезпечними відходами ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" було відсутнє, натомість дані про ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" були наявні в розділі "Перелік анульованих Мінприроди ліцензій на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами".
Листом від 12.12.2017 року за вих. № 315 ПП позивач звернулося до Мінприроди з вимогою негайно усунути порушення вимог чинного законодавства шляхом скасування наказу № 544 від 28.12.2016 року та поновити дані про ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" в Переліку ліцензіатів щодо поводження з небезпечними відходами, як про суб'єкта господарювання, який має відповідну ліцензію. Відповідь на вказану вимогу від Мінприроди позивачем не отримано.
12.12.2017 року аналогічне за змістом звернення за вих. № 312, в якому ставилося питання про поновлення порушених прав ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т", позивачем було направлено на адресу Кабінету Міністрів України.
22.01.2018 року Державна регуляторна служба України вих. № 623/0/20-18 відповідно до листа Секретаріату Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 року № 50987/1/1-17 звернулася до Мінприроди з проханням невідкладно виконати розпорядження ДРС України № 64 від 07.04.2017 року.
24.01.2018 року ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" отримало лист від Мінприроди № 7/202-18 від 16.01.2018 року, яким на виконання доручення Кабінету Міністрів України було розглянуто звернення № 312 від 12.12.2017 року та повідомлено про те, що рішення щодо виконання вказаного Розпорядження буде прийнято Мінприроди після набрання рішенням суду законної сили.
13.02.2018 року на адресу ПП "ЕКОСТАНДАРТ-Т" надійшов лист Мінприроди №7/521-18 від 06.02.2018 року, яким було надано відповідь на лист Державної регуляторної служби України від 22.01.2018 року № 623/0/2С-18. Вказаний лист містив аналогічні листу Мінприроди № 7/202-18 від 16.01.2018 року твердження.
Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.
Згідно пункту 14 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" господарська діяльність у сфері поводження з небезпечними відходами підлягає ліцензуванню.
До принципів державної політики в сфері ліцензування, відноситься принцип рівності прав суб'єктів господарювання, що передбачає вільний вибір суб'єктом господарювання провадження встановленого законом виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, і території своєї діяльності (пункт 5 частини першої статті 3 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності").
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Отже, Приватне підприємство "ЕКОСТАНДАРТ-Т" здійснювало підприємницьку діяльність в сфері поводження з небезпечними відходами на підставі ліцензії серії АЕ № 287670 Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.01.2014 року.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.12.2016 року №544 анульовано ліцензію позивача.
Розпорядженням Державної регуляторної служби України 07.04.2017 №64, зобов'язано Мінприроди: усуну ти порушення вимог законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та "Про основні засади державного нагляду (контролю)" у сфері господарської діяльності" скасувавши наказ від 28.12.2016 року № 544 в частині анулювання ліцензії ПП "ЕКО СТАНДАРТ-Т" серії АЕ № 287670 від 08.01.2014 року на операції у сфері поводження з не безпечними відходами; повідомити ДРС України про виконання цього розпорядження.
Наразі Розпорядження №64 від 07.04.2017 не виконано відповідачем, що стало підставою для звернення позивача до суду. Проте, суд не може погодитися із позицією позивача щодо бездіяльності відповідача.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, правомірність Розпорядження Державної регуляторної служби України 07.04.2017 №64, стала предметом розгляду судової справи № 826/6230/17 яка перебуває на розгляді в Окружному адміністративному суд міста Києва.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2017 відкрито провадження у справі №826/6230/17 за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної регуляторної служби України про скасування Розпорядження №64 від 07.04.2017 (а.с. 167), призначено судовий розгляд справи на 23.08.2017.
Сторонами також визнається те, що строку виконання Розпорядження №64 від 07.04.2017 не встановлено, ані самим розпорядженням ані Законом.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи право позивача на оскарження Розпорядження №64 від 07.04.2017 в судовому порядку, яким він скористався, а також відсутність строку виконання вказаного Розпорядження, на переконання суду твердження позивача про бездіяльність відповідача щодо виконання вказаного Розпорядження є передчасним та здійсненим без з’ясування всіх обставин, необхідних для правильного прийняття рішення, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що відповідачем доведено відсутність бездіяльності з свого боку.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 243 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Приватного підприємства “ЕКОСТАНДАРТ-Т” (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.К.Лібкнехта, 108, код ЄДРПОУ 38813817) до Міністерства екології та природних ресурсів України (03035, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, б.35, код ЄДРПОУ 37552996) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна регуляторна служба України (01011, м.Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ 01011) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Рішення складено у повному обсязі 22.08. 2018 року.
Суддя Н.В. Стрельнікова