Рішення № 77409599, 19.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
0540/7922/18-а
Номер документу
77409599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2018 р. Справа№0540/7922/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі – позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач, Управління) про визнання протиправним та скасування рішення № 3889 від 03 серпня 2018 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов’язання повторно розглянути заяву від 10.07.2018 року про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до пільгового стажу період роботи з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року на ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», однак рішенням Управління йому було відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах у зв’язку з тим, що не було зараховано до підземного стажу роботи період роботи з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного, прохідника на ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова». Зазначений період роботи не було зараховано у зв’язку з тим, що у трудовій книжці відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня у шахті зі вказівкою оплати праці за час навчання за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються. Також відповідачем не враховані надані довідки, оскільки не має можливості перевірити їх достовірність, бо архіви підприємства знаходяться на непідконтрольній українські владі території. Відтак, страховий стаж позивача на думку відповідача є недостатнім для призначення пільгової пенсії.

09 жовтня 2018 року на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 в якові відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог позивача. Відповідач зазначає, що з аналізу наданих позивачем документів до заяви про призначення пенсії, Управлінням було прийнято рішення №3889 від 20 липня 2018 року відповідно до якого управління не зарахувало до підземного стажу період роботи позивача з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного прохідника на ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» оскільки позивач, по-перше, не надав до управління документів, які підтверджують здійснення оплати праці за зазначений період, по-друге, довідки, надані позивачем, не зараховані до пільгового стажу оскільки управління не має можливості здійснити перевірку достовірності інформації наведеною в довідках, з причин знаходження підприємства на території не підконтрольній українській владі. Таким чином, на думку відповідача, відсутні підстави для зарахування до стажу роботи позивача, періоду навчання з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року в якості учня гірничого підземного, гірчичного підземного прохідника на ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова», а також періоди роботи наведені в довідках № 77,78,79,80 від 16.03.2015 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить паспорт серії АВ 249972, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290) є суб’єктом владних повноважень органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Позивач звернувся до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Разом із заявою позивач надав наступні документи: копію паспорту, та ІПН, трудової книжки, військового квитка, пільгової довідки від 25.06.2018 року, № 270 від 25.06.2018 року, № 271 від 25.06.2018 року, №272 від 25.06.2018 року, №273 від 25.06.2018 року № 77 від 16.03.2015 року, № 78 від 16.03.2015 року, № 79 від 16.03.2015 року, довідку про заробітну плату № 80 від 16.03.2015 року, довідку № 01-18/1237 від 26.06.2018 року, копії наказів про результати проведення атестації робочих місць.

Рішенням Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 3889 від 03 серпня 2018 року позивачеві відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку з не досягненням необхідного пенсійного віку.

Відповідно до вказаного рішення, відповідачем не враховано період роботи з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року в якості учня гірничого підземного, прохідника на ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова», оскільки відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня у шахті зі вказівкою оплати праці за час навчання за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються, а також не враховані надані позивачем довідки № 77, 78, 79, 80 від 16.03.2015 року ВП «Шахта ім. Є.Т. Абакумова», оскільки вони потребують перевірки. Також відповідач зазначає, що ОСОБА_1 буде мати право на призначення пенсії згідно п.2 ст. 114 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 55 років.

У трудовій книжці позивача БТ-І № 7472604 по спірному періоду наявні наступні записи:

- З 09.02.1987 прийнятий на Шахту ім. Є.Т. Абакумова об’єднання «Донецьквугілля» якості учня гірничоробочого підземного з повним робочим днем у шахті;

- з 28.03.1987 року переведений гірничоробочим підземним другого розряду з повним робочим днем у шахті;

- з 29.03.1987 року переведений учнем прохідника підземного з повним робочим днем у шахті;

- з 17.06.1987 року переведений прохідником підземним четвертого розряду з повним робочим днем у шахті;

- 29.04.1988 року присвоєно п’ятий розряд прохідника підземного;

- 06.10.1992 року звільнений за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗПП України.

Тобто, по спірному періоду, не врахованому до пільгового стажу позивача, є належним чином вчинені записи у трудовій книжці ОСОБА_1

Отже, спірним питання даної справи є неврахування до пільгового стажу працівника часу роботи на підприємстві в зв’язку з відсутністю інформації про зайнятість протягом повного робочого дня у шахті зі вказівкою оплати праці за час навчання за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються, а також не врахування наданих довідок, оскільки не має можливості перевірити їх достовірність, бо архіви підприємства знаходяться на непідконтрольній українські владі території.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов’язком держави.

На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом – Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Пунктом 2 Перехідних положень Закону 1058 передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з вимогами ст. 14 цього ж Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 3 Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру чи наказ про атестацію робочих місць може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення»(статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Суд зауважує, що в трудовій книжці позивача належно відображено всі спірні періоди роботи позивача на спірних підприємствах з повним робочим днем, відтак суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 3889 від 03 серпня 2018 року про відмову в призначенні пенсії.

Крім того, в матеріалах справи наявні довідки, надані позивачем до Управління разом із заявою про призначення пенсії, а саме, № 77 від 16.03.2015 року видана Відокремленим підрозділом «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про роботу позивача на зазначеному підприємстві, № 78 від 16.03.2015 року видана Відокремленим підрозділом «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про роботу позивача на зазначеному підприємстві, № 79 від 16.03.2015 року видана Відокремленим підрозділом «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про структурні перейменування шахти ім. Є.Т. Абакумова, № 80 від 16.03.2015 року видана Відокремленим підрозділом «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про заробітну плату для обчислення пенсії.

Суд не приймає до уваги доводи позивача про відсутність підстав враховувати зазначені довідки при призначенні пенсії, оскільки вони були видані більш ранньою датою та потребують перевірки, яка в своє чергу не є можливою, тому що, архіви підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території, оскільки відомості, наведені у довідках, узгоджуються з відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача. Окрім того, у позивача відсутня будь-яка можливість в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цій довідці.

Стосовно вимог про зобов’язання відповідача зарахувати до пільгового страхового стажу позивача період його роботи на ВП «Шахта ім.. ОСОБА_4» з 09.02.1987 року по 06.10.1992 року, суд зазначає, що такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки статтею 58 Закону № 1058визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 10.07.2018 року про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Разом з тим, прийнявши протиправне рішення про відмову у призначенні пенсії, відповідач діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на отримання пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності прийнятого рішення № 3889 від 03 серпня 2018 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії.

Відтак, відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 10.07.2018 року і прийняти рішення з урахуванням зарахованих судом до спеціального стажу спірних періодів праці позивача та до страхового стажу періоду навчання.

Виходячи з наведеного суд вважає за доцільне частково задовольнити позовні вимоги позивача.

За вимогами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ( код ЄДРПОУ 42171290) № 3889 від 03 серпня 2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1) на пільгових умовах.

Зобов’язати ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області ( код ЄДРПОУ 42171290) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1) від 10.07.2018 року про призначення пенсії за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, буд 103, код ЄДРПОУ 42171290 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352 ( триста п’ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 19 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.