Рішення № 77408942, 26.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2018
Номер справи
0540/6531/18-а
Номер документу
77408942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2018 р. Справа№0540/6531/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Шахта імені О.Ф. Засядька" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень,-

В С Т А Н О В И В:

3 серпня 2018 року позивач, Публічне акціонерне товариство "Шахта імені О.Ф. Засядька" (ідентифікаційний код 00174846, місцезнаходження: 86065, Донецька обл., місто Авдіївка, проїзд Індустріальний, будинок 1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (ідентифікаційний код 39599198, місцезнаходження: 61057, Харківська обл., місто Харків, вулиця Пушкінська, будинок 46). В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем за результатами камеральної перевірки неправомірно зроблено висновок про несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання та застосовано штраф, оскільки грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, які сплачені позивачем є авансовими внесками та не є узгодженим у розумінні Податкового кодексу України. Просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23 квітня 2018 року №0063851207, №0063821207, №0063841207, №0063861207.

8 серпня 2018 року ухвалою суду відкрито адміністративне провадження та справу призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні.

20 серпня 2018 року ухвалою суду відкладено розгляд справи до 26 вересня 2018 року.

26 вересня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду на 23 жовтня 2018 року.

Представники сторін до суду з'явилися, надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, за таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням,суд встановив наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Шахта ім. О.Ф.Засядька" зареєстроване в якості юридичної особи 14.05.1996року (код ЄДРПОУ 00174846, 86065, м. Авдіївка, пр. Індустріальний, буд.1), що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій. Позивач є платником податку на додану вартість.

28 квітня 2015 року позивачем до Богодухівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин з І квартал 2015 року, згідно якого податкове зобов'язання складає 27113301,39 грн. В розрахунках податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №№1, 2, 3, 4 та 5 визначені податкові зобов'язання у розмірі 2880047,90 грн., 4728570,00 грн., 8778313,50 грн., 1181916,39 грн., 9544453,60 грн. відповідно.

29 липня 2015 року позивачем до Богодухівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин з ІІ квартал 2015 року, згідно якого податкове зобов'язання складає 13061501,77 грн. В розрахунках податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №№1, 2, 3, 4 та 5 визначені податкові зобов'язання у розмірі 4159195,92 грн., 4445181,69 грн., 3604772,59 грн., 852351,57 грн. відповідно.

21 жовтня 2015 року позивачем до Богодухівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин з ІІІ квартал 2015 року, згідно якого податкове зобов'язання складає 6492979,86 грн. В розрахунках податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №№1, 2 визначені податкові зобов'язання у розмірі 6246637,22 грн., 246342,64 грн. відповідно.

В підтвердження своєчасної сплати рентної плати за ІІІ квартал 2015 року позивачем надані платіжні доручення №1651 від 29.10.2015 на суму 1419136,16 грн., №1464 від 23.09.2015 на суму 70972,48 грн., №1465 від 23.09.2015 на суму 1781868,26 грн., №1269 від 27.08.2015 на суму 143597,40 грн., №1268 від 27.08.2015 на суму 3045632,80 грн., за ІІ квартал 2015 року - №1070 від 29.07.2015 на суму 36161,33 грн., №1051 від 28.07.2015 на суму 245630,74 грн., №1050 від 28.07.2015 на суму 3604772,59 грн., №885 від 26.06.2015 на суму 296966,82 грн., №884 від 26.06.2015 на суму 4445181,69 грн., №653 від 29.05.2015 на суму 273592,68 грн., №652 від 29.05.2015 на суму 4159195,92 грн., №552 від 19.05.2015 на суму 787983,66 грн., №551 від 19.05.2015 на суму 17288454,38 грн., за І квартал 2015 року - №481 від 28.04.2015 на суму 393932,73 грн., №480 від 28.04.2015 на суму 8642930,62 грн., №468 від 24.04.2015 на суму 1000,00 грн., №467 від 24.04.2015 на суму 1000,00 грн.

Відповідачем в автоматичному режимі визначалися суми щомісячних авансових внесків із суми узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за відповідний квартал.

29 березня 2018 року Головним управлінням ДФС у Харківській області за результатами камеральної перевірки Публічного акціонерного товариства "Шахта імені О.Ф. Засядька" з питань дотримання термінів сплати податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування вуглеводної сировини складено акт №4540/20-40-12-07-19/00174846.

За результатом перевірки встановлена несвоєчасна сплата авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природного газ, газового конденсату) за І-ІІ-ІІІ квартали 2015 року, чим порушено п.57.1 ст.57, п.257.4 ст.257 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.

19 квітня 2018 року відповідачем розглянуті заперечення на акт про результати камеральної перевірки та залишені без задоволення, про що повідомлено листом №16465/10/20-40-12-07-24.

23 квітня 2018 року на підставі акту перевірки від 29.03.2018 №4540/20-40-12-07-19/00174846 прийняті податкові повідомлення-рішення:

№0063851207, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 103090,81 грн.;

№0063821207, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2489159,75 грн.;

№0063841207, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1551965,20 грн.;

№0063861207, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 73541,60 грн.

Спірним у справі є наявність (відсутність) правових підстав для прийняття відповідачем податкових повідомлень - рішень про застосування штрафів за затримку сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування: природного газу та газового конденсату.

Згідно п.п.252.1.1.п.252.1 ст.252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Відповідно до п.252.3 ст.252 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством, до якої належать: 252.3.1. обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною; 252.3.2. обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл.

Згідно приписів п.252.6 ст.252 Податкового кодексу України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки (п.257.2, п.257.3 ст.257 Кодексу).

Виходячи з дії закону у часі, встановлено, що на час виконання позивачем податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин: природного газу та газового конденсату за перший та другий квартали 2015 року п. 257.4 ст.257 ПК України було встановлено, що у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Але при цьому, додаток 2 до Розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин передбачав тільки суму щоквартального зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, що узгоджувалося з нормами п.257.1 ст.257 ПК України, які діяли на час виконання позивачем податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І-ІІ-ІІІ квартали 2015 року, і якими було встановлено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Згідно з п.54.3. ПК України (чинній на дату прийняття спірного рішення) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.5. Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Cуд не бере до уваги доводи відповідача щодо необхідності сплати авансових внесків з рентної плати на підставі їх розрахунку контролюючим органом в автоматичному режимі, оскільки зазначений порядок не узгоджується з вищенаведеними приписами ст.54 ПК України.

Твердження податкового органу щодо правомірності прийнятих спірних податкових повідомлень-рішень з огляду недотримання позивачем вимог п.46.4 ст.46 ПК України є помилковим виходячи з наступного.

Пунктом 46.4 статті 46 ПК України встановлено, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання. Платник податків, для якого цим Кодексом встановлено обов'язок подання звітності в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі.

Отже, посилання відповідача на ненадання позивачем додаткових пояснень до податкової декларації відповідно до п.46.4 ст.46 ПК України є неприйнятними, як з огляду на те, що надання доповнень до податкової декларації є правом платника податків, а не обов'язком, так і з огляду на те, що п.46.4 ст.46 ПК України передбачено подання доповнень та пояснень в разі, якщо форма податкової декларації збільшує або зменшує податкові зобов'язання платника податків, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, а в даному випадку, платник податку не заперечував проти щоквартального розрахунку податкового зобов'язання та його сплати.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у контролюючого органу відсутні підстави для нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за порушення терміну сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначені п.257.4 ст.257 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Аналагочна правова позиція викладена в постанові Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 по справі №805/1315/16-а.

У відповідності до положень ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Публічного акціонерного товариства "Шахта імені О.Ф. Засядька" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 23 квітня 2018 року №0063851207.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 23 квітня 2018 року №0063821207.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 23 квітня 2018 року №0063841207.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 23 квітня 2018 року №0063861207.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області на користь Публічного акціонерного товариства "Шахта імені О.Ф. Засядька" судовий збір у розмірі 63266 (шістдесят три тисячі двісті шістдесят шість) грн. 36 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кошкош О.О.