
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 жовтня 2018 р. Справа № 0240/2677/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Макарової К.В.
представника позивача: ОСОБА_1
без участі відповідачів:
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2 АДРЕСА_1)
до: Могилів-Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Київська, 28/2, м. Могилів-Подільський, Вінницька область) та Ямпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Б.Хмельницького, 50, м.Ямпіль, Вінницька область)
про: зобов'язання внести зміни в актові записи
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Могилів-Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області (далі - відповідач №1) та Ямпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області (далі - відповідач №2).
Обгрунтувавши позовні вимоги позивач зазначає, що звернулась до Могилів-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області з проханням внести зміни в актові записи про її народження в графу національність її батька з "українця" на "поляка" та в актовий запис про шлюб її батьків в якому зазначити національність батька позивача як "поляк" та в свідоцтві про реєстрацію шлюбу позивача №38 від 28.02.1976 року.
Однак у відповідності до висновків відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану від 28.02.2018 року позивачу було відмовлено. Позивач не погоджується з відмовою, звернулась до суду з вимогами до відповідача №1 та відповідача №2
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16.08.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.
На виконання вимог ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) відповідачем №2 на адресу суду було надіслано відзив на позовну заяву, відповідно до якого Ямпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області не погодився із позовними вимогами. Разом з тим, на адресу суду надійшли правові позиції стосовно адміністративного позову від відповідача №1 та відповідача №2.
В силу положень ст. 179 КАС України, в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 19.09.2018 року було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились. Натомість в матеріалах справи міститься заяви про розгляд справи без участі відповідача №1 та відповідача №2 з проханням при прийнятті рішення врахувати їхні позиції.
В ході судового засідання представником позивача було подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог, заявлених ОСОБА_2 щодо зобов'язання внести зміни у поновлений актовий запис ОСОБА_3 як "полька". Щодо решти позовних вимог, представник позивача вимоги підтримала, надавши свої пояснення.
Ухвалою суду від 18.10.2018 року заявлене клопотання представника позивача було задоволено.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в сім'ї ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які обидва за національністю в актовому записі позивача про народження №68 від 14.03.1957 року записані як "українці". Проте в погосподарській книзі №15 Дзигівської сільської ради за 1944-1946 року зроблений запис, що члени сім'ї позивача за національністю "поляк".
Також в архівній довідці Державного архіву Вінницької області від 08.11.2016 року за №07-411/5 та Постановою Президії Вінницького обласного суду від 12.12.1956 року вказано національність дідуся позивача як "поляк".
Позивач із заявою звернулась до відповідача про внесення змін до актових записів. Однак у відповідності до висновків відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану від 28.02.2018 року ОСОБА_2 було відмовлено. Відмова мотивована тим, що в записах про народження та шлюб батьків позивача міститься численні розбіжності і ставлять під сумнів їх належність саме батьку позивача, тобто не доводить родинних зв'язків між ними.
Незгода позивача із такою відмовою зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (далі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п. 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми п. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Як вбачається із наявної у матеріалах справи оригіналу архівної довідки від 08.11.2016 року №07-411/15 та завіреної копії Постанови Президії Вінницького обласного суду від 12.12.1956 року про реабілітацію ОСОБА_6 національність дідуся позивача вказана як "поляк". Разом з тим, в оригіналі виписки по господарській книзі №15 Дзигівської сільської ради за 1944-1946 року міститься запис, що бабуся позивача ОСОБА_7 за національністю "полячка", син якої ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2 "поляк". Натомість, згідно архівної довідки від 08.11.2016 року ім"я сина, який є батьком позивачки, вказаний як ОСОБА_9.
З метою встановлення розбіжностей в анкетних даних померлих батька та дідуся, позивач зверталась до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області про встановлення факту родинних зв"язків. Згідно даного рішення встановлено юридичний факт, що ОСОБА_9 є рідним батьком ОСОБА_2, а ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, є її рідним дідусем.
Крім того, судом береться до уваги докази, а саме постанову Президіума Вінницького обласного суду та протокол допиту, які містяться в матеріалах справи, належним чином завірені державною архівною установою.
За змістом першої вказано, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, уроженець с. Дзигівка, Ямпільського району, Вінницької області, із селян середняків, є поляком. Із протоколу допиту обвинуваченого ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, уроженця с. Дзигівка, Ямпільського району, вказаний паспорт сер. НОМЕР_1, що виданий Ямпіським Рай. НКВД, за відомостями якого національність зазначено "поляк". Відповідно до архівної довідки №07-4115, постановою Президії Вінницького обласного суду від 12.12.1956 ОСОБА_6 реабілітований посмертно.
У розумінні положень ст. 75 КАС України, вказані докази є достовірними та на підставі яких судом встановлено дійсність обставин справи та заявлених вимог.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. (ч. 1 ст. 76 КАС України).
Таким чином, посилання позивача на те, що її дідусь та батько бути поляками за національністю є цілком обґрунтованими.
Вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відповідно до абзацу 4 пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України " Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема щодо доповнення відомостей про національність та громодянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті, довідок з місця роботи, навчання, проживання, військових, профспілкових інших посвідчень, тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Таким чином, враховуючи, що дідусь ОСОБА_6 та бабуся ОСОБА_7 позивача за національністю були поляками, про що вказають достовірні письмові докази, тому користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, ОСОБА_2, батько якої, помер у віці 82 років відповідно до свідоцтва про смерть, має право обрати зокрема щодо доповнення відомостей про національність та громодянство батьків національність "поляк".
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VІ до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану віднесено проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх; формування Державного реєстру актів цивільного стану громадян, ведення його, збереження архівного фонду; здійснення відповідно до законодавства інших повноважень.
Як зазначено вище, відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 цього Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.
Зміни в актові записи про народження від 08.12.2017 серії НОМЕР_2 в частині національності батька та дідуся позивача жодним чином не впливають а ні на інтереси держави, а ні на інтереси суспільства в цілому, та не порушують права та інтереси інших осіб.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання відповідача №1 внести зміни до актового запису про народження позивача в якому зазначити національність батька ОСОБА_4 як "поляк", а також зобов'язати відповідача №2 внести зміни в поновлений актовий запис №6 від 08 січня 1928 року про народження ОСОБА_4, зазначивши в графі національність його батька ОСОБА_11 як "поляк".
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що витупав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Зобов"язати Могилів-Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни в актовий запис №68 від 14 березня 1957 року, складеного Могилів-Подільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області про народження ОСОБА_2, дівоче прізвище якої ОСОБА_2 де зазначити національність батька ОСОБА_4 як "поляк".
Зобов"язати Ямпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни в поновлений актовий запис №6 від 08 січня 1928 року про народження ОСОБА_4, зазначивши в графі національність його батька ОСОБА_11 як "поляк".
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) та за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач : ОСОБА_2 АДРЕСА_2)
Відповідач №1: Могилів - Подільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального Управління юстиції у Вінницькій області (вул. Київська, 28/2, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, Код ЄДРПОУ 42052318)
Відповідач №2: Ямпільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного териториального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Б.Хмельницького, 50, м. Ямпіль, Вінницька область, Код ЄДРПОУ 20088540)
Рішення у повному обсязі складено: (26.10.2018 )
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна