Постанова № 7740533, 01.02.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2010
Номер справи
2а-5704/09/2370
Номер документу
7740533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

Іменем України

01 лютого 2010 року Справа № 2а-5704/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мишенка В.В.,

при - секретарі Дубовій Ю.С.,

за участю: представника позивача Гребенюка С.А. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду Уманська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області (далі-позивач) просить стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (далі-відповідач) 5055 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Свій позов позивач обґрунтовує тим, що працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області 17.06.2009 року проведена перевірка відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем п. 1, п. 2 та п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95 ВР від 06.07.1995 року, із змінами та доповненнями (далі Закон України № 265/95). Вказані порушення викладені в акті перевірки № 877/23/05/23/НОМЕР_1 від 17.06.2009 року. За результатами проведеної перевірки, на підставі вказаного акту, відповідно до ст.ст. 17, 22 Закону України № 265/95 позивачем прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій № 0001012330 від 23.07.2009 року на загальну суму 5055 грн. 50 коп. Станом на 27.11.2009 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 має заборгованість по несплачених фінансових санкціях на загальну суму 5055 грн. 50 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю. В судове засідання відповідач не прибула, надіславши суду письмове заперечення на позовну заяву, в яких відповідач зазначила, що 17.06.2009 року працівники державної податкової адміністрації в Черкаській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розпочали перевірку, в магазині в якому вона здійснює підприємницьку діяльність, без надання продавцю направлень на перевірку, а також провели контрольну закупку без законних на те підстав. Крім того, відповідач стверджує, що в дійсності невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 980 грн. 00 коп., не було так, як вказані грошові кошти вилучені не з шухляди прилавку звідки проводяться розрахунки, а з сейфу де зберігалась готівка отримана від підприємницької діяльності. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України, тому враховуючи вказані порушення, допущені перевіряючими під час проведення перевірки, відповідач вважає, що акт № 877/23/05/23/НОМЕР_1 від 17.06.2009 року складений за результатами перевірки є незаконним, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 0001012330 від 23.07.2009 року являється неправомірним.

Відповідно, порушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідачем допущено не було, в звязку з чим, відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Вислухавши доводи представника позивача, заслухавши свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_3, а також вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області 19.10.2000 pоку за № 20250170000002544, ідентифікаційний номер 23632030000, а також перебуває з 18.07.2006 року за № 11669/3 на обліку як платник податків в Уманській обєднаній державній податковій інспекції Черкаської області, що підтверджується довідкою позивача від 27.11.2009 року.

Працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області Братко В.В. та Бабенко Є.В. 17.06.2009 року проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині та кафе-барі розташованому за адресою: Черкаська область, Уманський район, с. Фурманка, де здійснює свою господарську діяльність відповідач. Перевіркою встановлено факт реалізації однієї пляшки горілки «Собєскі» по ціні 22 грн. 50 коп. за пляшку та однієї пачки цигарок «Мальборо» по ціні 8 грн. 00 коп. за пачку, на загальну суму 30 грн. 50 коп., при цьому продавець отримала готівку, видала товар та здачу, але розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій не провела, не роздрукувала, а також не видала відповідний розрахунковий документ.

Крім того, проведеною перевіркою готівкових коштів на місці проведення розрахунків на час перевірки виявлено невідповідність готівкових коштів на суму 980 грн. 00 коп., фактично рахується 1048 грн. 00 коп., тоді як згідно денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 17.06.2009 року повинно було рахуватись 67 грн. 40 коп.

За результатами перевірки складено акт № 877/23/05/23/НОМЕР_1 від 17.06.2009 року де зафіксовано порушення пунктів 1,2,13 ст. 3 Закону України № 265/95, відповідно до якого субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязанні:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

На підставі акта перевірки, позивачем 23.07.2009 року прийнято рішення № 0001012330 про застосування до відповідача штрафних фінансових санкцій на загальну суму 5055 грн. 50 коп., а саме за порушення п.1 та п.2 ст. 3 Закону України № 265/95 відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95 - у пятикратному розмірі вартості проданих товарів , та за порушення п.13 ст.3 Закону України № 265/95, відповідно до ст. 22 Закону України № 265/95 - у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. В звязку з відсутністю відповідача за юридичною адресою вказане податкове повідомлення-рішення відповідачу вручене не було, а 02.09.2009 року було розміщені на дошці податкових оголошень Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області, що підтверджується відповідним актом № 71 від 02.09.2009 року.

Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_6, пояснила, що вона працює у відповідача продавцем у магазині який знаходиться за адресою: Черкаська область, Уманський район, с. Фурманка. 17.06.2009 року під час проведення перевірки працівниками державної податкової адміністрації в Черкаській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 останні розпочали проведення перевірки без предявлення направлень на перевірку. Крім того, свідок стверджувала, що в дійсності невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 980 грн. 00 коп., не було так, як вказані грошові кошти були вилучені перевіряючими не з шухляди прилавку звідки проводяться розрахунки, а з сейфу де зберігалась готівка отримана від підприємницької діяльності. Покази ОСОБА_6 суд оцінює критично, оскільки вона перебуває в трудових відносинах з відповідачем.

Наявність зазначеного порушення також підтверджується показом старшого державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_3, який в судовому засіданні пояснив, що 17.06.2009 він разом з перевіряючим ОСОБА_4 проводив виїзну планову перевірку магазину відповідача який знаходиться за адресою: Черкаська область, Уманський район, с. Фурманка. Під час перевірки контрольні закупки не здійснювались, а встановлено факт реалізації однієї пляшки горілки «Собєскі» по ціні 22 грн. 50 коп. за пляшку та однієї пачки цигарок «Мальборо» по ціні 8 грн. 00 коп. за пачку, на загальну суму 30 грн. 50 коп., при цьому продавець отримала готівку, видала товар та здачу, але розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій не провела, не роздрукувала, а також не видала відповідний розрахунковий документ. Також, проведеною перевіркою готівкових коштів на місці проведення розрахунків на час перевірки виявлено невідповідність готівкових коштів на суму 980 грн. 00 коп., фактично рахується 1048 грн. 00 коп., тоді як згідно денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 17.06.2009 року повинно було рахуватись 67 грн. 40 коп. Кошти які перераховувались під час перевірки, вилучались з шухляди прилавку звідки проводяться розрахунки. Крім того, свідок зазначив, що перед початком вказаної перевірки ним та перевіряючим ОСОБА_4 продавцю відповідача були предявлені направлення на проведення перевірки від 17.06.2009 року, з якими відповідач ознайомилась, що підтверджується підписом продавця ОСОБА_6 Копії вказаних направлень на проведення перевірки були надані свідком суду для доручення до матеріалів справи.

Пунктами 1 і 2 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон України № 509-XII), передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);

2) здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів;

Згідно із статтями 15 та 16 Закону України № 265/95, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти здійснюють Національний банк України, органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок.

Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.

Позапланова перевірка, що провадиться уповноваженими контролюючими органами стосовно осіб, визначених у частині другій цієї статті, може здійснюватися виключно на підставі постанови слідчого, органу дізнання або відповідно до рішення суду.

Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Законом України від 25 березня 2005 року №2505 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів» ст. 11-1 Закону «Про державну податкову службу в Україні», доповнено частиною сьомою такого змісту «Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках за рішенням суду. Органи державної податкової служби проводять планові перевірки стосовно додержання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), інших вимог Закону №1776 відповідно до затверджених керівництвом податкових органів планів - графіків проведення перевірок. Перевірки, які не передбачені в планах графіках органів державної податкової служби, але виникають за інших обставин, вважаються позаплановими.

Відповідно до ст. 25 Закону України № 265/95, суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст. 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Станом на 27.11.2009 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 має заборгованість по несплачених фінансових санкціях на загальну суму 5055 грн. 50 грн. Таким чином, беручи до уваги вищевикладене позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2: 20300, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через Уманську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області: 20300, Черкаська область, м. Умань, площа Леніна, 1 (код ЄДРПОУ 21367259) штрафні (фінансові) санкції в сумі 5055 (пять тисяч пятдесят пять) грн. 50 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 04 лютого 2010 року.